06 Kasım 2008, Perşembe 09:36:33

THY'den skandala skandal çözüm

Türk Havayolları skandalı skandalla mı geçiştirmeye çalışıyor. THY’nin Uçuş İşletme Ruhsatını Pegasus Havayolları’nda çalışan eski bir THY personelini üzerine çıkartıldığını Airporthaber “SKANDAL” başlığı ile duyurmuştu.
  • Yaptığı işin sorumluluğunu üstelenmeyi çocuklar reddederler.. Ama onlar çocuktur..Orta yaşa ve yönetici konumuna gelmiş birisinin "planlama kontrol etseydi" deme lüksü yoktur.115 saat uçup da "farkedememişim" diyerek çocuk bile kandıramazsınız. Bu zihniyetle yöneticilik ancak bizde ve bazı Afrika ülkelerinde yapılabilir. Sonuçları da ortadır... Uygar ülkelerle aramızdaki farkı burada aramak gerekir bence. Bu kaçak tavrı neredeyse bütün devlet büyüklerimizde ve politikacılarımızda görebilirsiniz. "Bizden olsun da çamurdan olsun" zihniyeti bizi şimdiye kadar nereye götürdü ki bundan sonra biryere götürsün? Bu bakımdan konu meslektaş dayanışması gösterilecek bir konu hiç değildir.
  • havacılıkta kurallara uymayanlar birgün bunu en ağır şekilde öderler tayyare havacılık affetmez ünalmış yaprakmış dinlemez ayrıca bu tip insanların milli havayolu şirketimizi bu tip lagar davranışlarla tehlikeye atmalarına izin verilmemelidir
  • Sayın Yaprak, bir önceki görevde GMe ve Yönetime ulaşmak için 2 kişiyi geçmesi gerekiyordu, şimdi ?
  • İnsanları isimle hedef gösterip karalamak ayıptır. sorarım ki "kaç tane" thy uçucusunun haftalık, aylık, üç aylık, yıllık uçuşlarından en az biri geçmemiş olsun. böyle bulabileceğiniz pilot sayısı 1000 de 2 dir.

Bu gelişmenin ardından THY, yaptığı skandal hata ile sessizliğe bürünmüş ve bu durumdan dolayı da SHGM zor durumda kalmıştı. Türk Hava Yolları skandalla ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, AirportHaber’in haberinin ardından sorunu çözmek üzere arayışlara girdi.

Geçtiğimiz hafta Sefa İnan’ında AirportHaber’deki köşesinde “THY illegal mi uçuyor?” başlığı altında belirttiği ve Airport TV’de “THY’de kadrolaşma” konulu açık oturumda yer verilen THY’deki kadrolaşma SHY-6A yönetmeliğine uygun olmadığı ifade edilmişti.

AirportHaber ve Airport TV’nin ısrarlı takibi sonucu THY çareyi, Uçuş Emniyet ve Kalite Güvence Başkanlığı’nı ikiye ayırmakta buldu. Uçuş Emniyet ve Kalite Müdürlüğü olarak ikiye ayrılan başkanlığın başına getirilen iki kişi de çok tartışılacak.

AirportHaber’in edindiği bilgilere göre Uçuş Emniyet Müdürlüğü’ne Uçuş İşletme Başkan Yardımcısı Kaptan Ünal Yaprak getirildi. Kalite Müdürlüğü’ne ise Selman Nas getirildi. Ancak Selman Nas’ın SHY-6A’ya uymadığı ve SHGM’den Form–4 alabilecek yeterli eğitimi ve deneyimi olmadığı iddia ediliyor.

Öte yandan Uçuş Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen Kaptan Ünal Yaprak’ın ise Uçuş İşletme Başkanlığı’ndaki yoğun iş temposunun yanı sıra aylık belli periyotlarda uçuş yapması gerekiyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kurallarına göre aylık azami uçuş süresi olarak 110 saat şartı bulunmasına rağmen Ünal Yaprak’ın 115 saat uçarak uçuş limitini aştığı biliniyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün AOC denetlemesinde birçok pilotun limit aşımı uçuşlar yaptığı belirlenmiş özellikle sorumlu bir başkanlıkta sorumlu bir yardımcı olarak Ünal Yaprak’ın limit aşımı uçuş yapmasından dolayı Türk Hava Yolları 333 bin YTL gibi yüksek bir cezaya çarptırıldığı da gelen bilgiler arasında.

Türk Havayolları’ndaki uçucu personelin maaş skalası 70 saat uçuş üzerinden belirleniyor. Uçucu personelin 70 saatin üzerinde uçmaları halinde SHGM kurallarına göre 110 saate kadar ek ücret alınıyor. 110 saatten sonra SHGM kuralları pilotların uçmasına izin vermiyor.

Şimdi THY yönetimine soruyoruz?

1- Uçuş limitlerini aşan Ünal Yaprak’ın Uçuş işletme başkan yardımcılığı gibi son derece önemli makamında görev yaparken, kurallara uymayarak 115 saat uçuş yaptığı gerçeği uçuş emniyet müdürlüğü gibi direk genel müdüre bağlı Form–4 gerektiren bir konuma atanması SHGM tarafından nasıl karşılanacak?

2- THY uçuş işletme başkanlığı hem fazla uçmayın diyerek bültenler yayınlamakta hem de Uçuş işletme başkan yardımcısı kurallara uymayarak adeta diğer arkadaşlarını fazla uçmaya teşvik etmektedir. Sorumlu bir yöneticinin böyle davranması diğer pilotlara “Bak ben yapıyorum sizde yapabilirsiniz” işareti vermez mi?

3- Uçuş işletme başkanıyken kurallara uymayarak SHGM tarafından uyarılan bu kaptan, fazla uçan bir pilot arkadaşına “kurallara uy” diyebilir mi?

4- SHGM bu pilotun ismi kendilerince limiti aşan pilotlar listesinde olmasına rağmen şimdi bu isme nasıl form–4 verebilir?

5- Türk Havayolları bu atamalar ve uygunsuz isimlerle SHGM’nin sabrını mı deniyor?

©AirportHaber Özel

THY'den skandala skandal çözüm

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

siyah-beyaz ~ 10 yıl önce
Yaptığı işin sorumluluğunu üstelenmeyi çocuklar reddederler.. Ama onlar çocuktur..Orta yaşa ve yönetici konumuna gelmiş birisinin "planlama kontrol etseydi" deme lüksü yoktur.115 saat uçup da "farkedememişim" diyerek çocuk bile kandıramazsınız. Bu zihniyetle yöneticilik ancak bizde ve bazı Afrika ülkelerinde yapılabilir. Sonuçları da ortadır... Uygar ülkelerle aramızdaki farkı burada aramak gerekir bence. Bu kaçak tavrı neredeyse bütün devlet büyüklerimizde ve politikacılarımızda görebilirsiniz. "Bizden olsun da çamurdan olsun" zihniyeti bizi şimdiye kadar nereye götürdü ki bundan sonra biryere götürsün? Bu bakımdan konu meslektaş dayanışması gösterilecek bir konu hiç değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bize işlemez ~ 10 yıl önce
havacılıkta kurallara uymayanlar birgün bunu en ağır şekilde öderler tayyare havacılık affetmez ünalmış yaprakmış dinlemez ayrıca bu tip insanların milli havayolu şirketimizi bu tip lagar davranışlarla tehlikeye atmalarına izin verilmemelidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bizans Oyunu ~ 10 yıl önce
Sayın Yaprak, bir önceki görevde GMe ve Yönetime ulaşmak için 2 kişiyi geçmesi gerekiyordu, şimdi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayıptır ~ 10 yıl önce
İnsanları isimle hedef gösterip karalamak ayıptır. sorarım ki "kaç tane" thy uçucusunun haftalık, aylık, üç aylık, yıllık uçuşlarından en az biri geçmemiş olsun. böyle bulabileceğiniz pilot sayısı 1000 de 2 dir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000