20 Temmuz 2012, Cuma 12:11:14

THY'DEN SIRADIŞI TRANSFER...

Vatan Gazetesi yazarlarından Mustafa Mutlu bugünkü köşesinde işten atılan THY işçileriyle ilgili sıradışı bir yazı kaleme almış...
  • Geçenlerde Candan Karlıtekinin babasının cenazesi dolayısıyla Candan beye övgü yazanlar bilmelidirlerki eleman kıyımını bizzat bir yönetim politikası haline getiren ilk kişidir ve işe de yönetimde kendine ve adamlarına engel gördüğü yönetim kademelerinden başlamıştı. Güvenerek işe getirdikleride ya hırsız, ya düzenbaz, ya kabiliyetsiz, ya nankör çımışlardı ve O da haliyle etkinliğini kaybetmişti. Güzelim kadronun içine etmişti anlayacağınız. Nede olsa devletin malı bir şirket. Cahilliğine de gider, piyasanı da yap, talanınıda yap, cukkanıda doldur. Eşine dostuna peşkeşini de çek, çevrenide edin. Yakın geçmişi unutmayın derim. Olayları objektif takip edin. Candan çalıştığı her şirketi bu hale getirip defolup gitmesiyle ünlüdür. Geride kim var? Hamdi kompleksli, hayatında böyle saltanatı rüyasında göremezken şimdi adam havalarında, herkesi sinek gibi görüyor. Ortalıkta havasından geçilmiyor. Temel ise Allahın garibi. 10 yıl oldu hala çocuk gibi demeçler, safiyane konuşmalar.
  • Yorumcularin cogu isin detayini bilmeden yorumluyorlar.Birincisi yabanci teknisyen calistirmasi tipki yabanci pilot ihtiyaci gibi zorunluluktur.Yonetim yanlisliklari vs. sonucu is gucu adam/saat ve yetki denklemi allak bullak olmustur.Tek cikar yolu yabanci teknisyen calistirmaktir.Turk teknisyenler ozverili calismalari neticesinde yabancilarin 8 saatle yaptigini 3 saate indirmektedirler ve buna mukabil 1/3 ucret almaktadirlar.Yani siz 100 Turk teknisyenin yapacagi isi 100 yabanci teknisyene yaptirsaniz ucaklarin hicbirini kaldiramazsiniz.Turk teknisyenler gerek is yogunlugu,gerekse buna bagli stresler nedni ile bire birer sirketten ayrilmaktadirlar.Gelmis gecmis tum THY Yonetimleri sunu anlamamakta direnc gostermektedirler;isten atilan hostes,pilot vs.ise geri donmek icin mahkemelerde zaman gecirirken,isten atilan teknisyen gule oynaya ozel sirketlere gitmektedir.Bunun nedenini kok sebeplerini bulup bir turlu cozum getirmemektedirler.Sonuc Teknik icin kotu bulutlar dolasmaktadir
  • Son 3 aydir thynin haberleri bitmiyor. Once grev haberleri sonra atilanlar sonra ucuza hostes alimi simdi de bu.. Nereye varacak bu fiyaskolar? Cok ciddi bir problem soz konusu. Olmasa bu kadar gundeme gelmez zaten..bir yerde bu kadar konusmalar varsa orada ciddi sorunlar var demektir. Artik bunlar bir son bulmali..
  • Bütün Arap şirketleri yabancı teknisyen,mühendis, pilot istihdam ediyor. Araplardan sadece kukla bir yönetici birkaç kaliteci ve köle statüsünde Arap teknik elemanlar bulunuyor. Arap hayranlığımızın sonucu olsa gerek.

Yaklaşık on gün önce bu sütunlarda “sedef hastalığına yakalanmış kol” fotoğrafı yayınlamıştım...

O kol, THY’de 13 yıl boyunca uçak teknisyeni olarak çalışan Halidun Ekmekçi’ye aitti...

AKP, 29 Mayıs’ta “korsan taksi”yle ilgili yasal düzenlemeye bir son dakika operasyonuyla “THY’de grev yasağı”nı ekleyince, tüm THY çalışanlarıyla birlikte Halidun da tepki göstermişti...

Sonuçta 38’i THY Teknik’te çalışan 288 arkadaşıyla birlikte THY yönetimi tarafından işten atılmıştı.

Sonra da strese bağlı sedef hastalığına yakalanmıştı...

Halidun ve arkadaşlarını “grev yasağına karşı çıktıkları için” işten atan THY yönetimi, özellikle uçakların bakımını yapan THY Teknik’te büyük bir personel açığı yaşamaya başladı.

Peki; bu soruna nasıl çare bulundu biliyor musunuz?

Yunanistan’dan ve Romanya’dan sekiz uçak teknisyeni “ithal” edildi!

Yani; 13 yıllık deneyime ve iyi eğitime sahip Halidun ve arkadaşları; haklarını aradıkları için açlığa terk edildi; Yunanistan’dan ve Romanya’dan deneyimleri, eğitimleri ve yeterlilikleri belirsiz olan Nikola, Christian ve arkadaşları geldi.

Geldiler ama ne geliş:

Ortalama saat ücretler, 40 dolar!

Sekiz saat çalışsalar günde 320 dolar...

Yirmi iki gün çalışsalar; ayda 7 bin 040 dolar...

Çevirin Türk Lirası’na:

Ayda 12 bin 700 lira!

Üstelik konaklama, ulaşım ve yemek giderleri şirketten...

Yani; ayda yaklaşık 20 bin lira!

Halidun ise ikramiyeler dâhil olmak üzere ayda 4 bin 500 liraya çalışıyordu...

Maliyeti SSK primi ve vergiler dâhil en fazla 6 bin liraydı...

Ama sendikalıydı; grev yasağına karşı çıkıyordu;

Christian ise sözleşmeli... Sendika derdi falan yok! Başını sallayıp maaşını kapacak!

Özetlemek gerekirse Türkiye’nin “milli havayolu” unvanını taşıyan THY nasıl Barcelona’nın sponsoru olduysa...

Şimdi krizdeki Yunan ve Romen teknisyenlerine sponsor (!) oldu!

Üstelik bunu, Türk işçileri beş kuruş tazminat vermeden kapı önüne koyarak yaptı!

Demek ki neymiş?

Yunanlılar bizim düşmanımız falan değil, dostumuzmuş...

Asıl düşman, sendikalı grevli çalışma hakkı peşinde koşan işçilermiş...

THY yönetimden bu yazı için açıklama bekliyorum:

Eğer beni yalanlayamıyorlarsa; uyguladıkları bu “işçi düşmanı” politika nedeniyle kendilerini protesto ediyor ve şiddetle kınıyorum.

Mustafa Mutlu / Gazetevatan

THY'DEN SIRADIŞI TRANSFER...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Balık hafızalıyız. ~ 6 yıl önce
Geçenlerde Candan Karlıtekinin babasının cenazesi dolayısıyla Candan beye övgü yazanlar bilmelidirlerki eleman kıyımını bizzat bir yönetim politikası haline getiren ilk kişidir ve işe de yönetimde kendine ve adamlarına engel gördüğü yönetim kademelerinden başlamıştı. Güvenerek işe getirdikleride ya hırsız, ya düzenbaz, ya kabiliyetsiz, ya nankör çımışlardı ve O da haliyle etkinliğini kaybetmişti. Güzelim kadronun içine etmişti anlayacağınız. Nede olsa devletin malı bir şirket. Cahilliğine de gider, piyasanı da yap, talanınıda yap, cukkanıda doldur. Eşine dostuna peşkeşini de çek, çevrenide edin. Yakın geçmişi unutmayın derim. Olayları objektif takip edin. Candan çalıştığı her şirketi bu hale getirip defolup gitmesiyle ünlüdür. Geride kim var? Hamdi kompleksli, hayatında böyle saltanatı rüyasında göremezken şimdi adam havalarında, herkesi sinek gibi görüyor. Ortalıkta havasından geçilmiyor. Temel ise Allahın garibi. 10 yıl oldu hala çocuk gibi demeçler, safiyane konuşmalar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden kiraliyorlar? ~ 6 yıl önce
Yorumcularin cogu isin detayini bilmeden yorumluyorlar.Birincisi yabanci teknisyen calistirmasi tipki yabanci pilot ihtiyaci gibi zorunluluktur.Yonetim yanlisliklari vs. sonucu is gucu adam/saat ve yetki denklemi allak bullak olmustur.Tek cikar yolu yabanci teknisyen calistirmaktir.Turk teknisyenler ozverili calismalari neticesinde yabancilarin 8 saatle yaptigini 3 saate indirmektedirler ve buna mukabil 1/3 ucret almaktadirlar.Yani siz 100 Turk teknisyenin yapacagi isi 100 yabanci teknisyene yaptirsaniz ucaklarin hicbirini kaldiramazsiniz.Turk teknisyenler gerek is yogunlugu,gerekse buna bagli stresler nedni ile bire birer sirketten ayrilmaktadirlar.Gelmis gecmis tum THY Yonetimleri sunu anlamamakta direnc gostermektedirler;isten atilan hostes,pilot vs.ise geri donmek icin mahkemelerde zaman gecirirken,isten atilan teknisyen gule oynaya ozel sirketlere gitmektedir.Bunun nedenini kok sebeplerini bulup bir turlu cozum getirmemektedirler.Sonuc Teknik icin kotu bulutlar dolasmaktadir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy de neler oluyor? ~ 6 yıl önce
Son 3 aydir thynin haberleri bitmiyor. Once grev haberleri sonra atilanlar sonra ucuza hostes alimi simdi de bu.. Nereye varacak bu fiyaskolar? Cok ciddi bir problem soz konusu. Olmasa bu kadar gundeme gelmez zaten..bir yerde bu kadar konusmalar varsa orada ciddi sorunlar var demektir. Artik bunlar bir son bulmali..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Araplara döndük ~ 6 yıl önce
Bütün Arap şirketleri yabancı teknisyen,mühendis, pilot istihdam ediyor. Araplardan sadece kukla bir yönetici birkaç kaliteci ve köle statüsünde Arap teknik elemanlar bulunuyor. Arap hayranlığımızın sonucu olsa gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000