29 Şubat 2016, Pazartesi 21:09:29

THY'den rekor kar açıklaması

Türk Hava Yolları, 2015 yılında tarihinin en fazla kar oranına ulaştı. THY, ilk kez 1 milyar dolar kar sınırını aşarak 1 milyar 69 milyon dolar kara geçerek rekor kırdı.
  • Umarim aciklama dogrudur.Ama polyannacilik oynamamak lazim. Sonu cok cok kotu olur. 2. dunya savasi sonuna kadar butun Japon basini Japon ordusunun cok ustun oldugu ve cok yakinda ABD ordusunun teslim olacagini yaziyordu.Bu hava icinde ADB okinawaya kadar girmis ve Tokyo basta olmak uzere binlerce ton bomba ile 60 farki sehri kule cevirdi. Medya zafer haberlerini artik veremez oldu.3 ay sonra atom bombasi atildi ve ardindan malup olduklarini aciklayan imparatorun meshur aciklamasi geldi.Kisa sure sonra kazanacaklarina inandiklari bir savasi kaybetmenin de etkisi ile bir cok insan intahar etti. Umarim ulkenin ve THY nin basina da ayni seyler gelmez.O yuzden at gozluklerini atin, gozunuzu dort acin. Rekor kariniz hayirli olsun
  • Bu açıklama tamamen yalandır arkadaşlar daha geçenlerde 2015 yılının bilançosuna baktım 430 milyar dolar zarar etmişlerdir(görünen yüzü...) çok yazık rezillikten başka birşey değil..
  • başarılar, tebrikler... Yolun açık olsun THY...
  • Yakit fiyatlari dibe vurdu, THY bilet fiyatlarini hic dusurmedi. Ayrica THY vergisiz yakit kullaniyor. E kimi koysan THY yonetimie kar ettim diye sevinir. Ama gercek oyle degil.

Türk Hava Yolları, 2015 yılında tarihinin en fazla kar oranına ulaştı. THY, ilk kez 1 milyar dolar kar sınırını aşarak 1 milyar 69 milyon dolar kara geçerek rekor kırdı. 

Türk Hava Yolları’nın 2015 yılı konsolide mali tabloları Borsa İstanbul’a gönderildi. Konsolide mali tablolara göre Türk Hava Yolları tarihinde ilk defa 1 milyar ABD Doları sınırını geçerek 1 Milyar 69 Milyon ABD Doları Net Kar elde etti. Esas Faaliyet Karı da yine rekor bir seviyede 895 Milyon ABD Doları olarak gerçekleşti.

Sunum para birimi olan Türk Lirası cinsiden bakıldığında Net Kar geçen yılın yüzde 65 üstünde 2 Milyar 993 Milyon TL, Esas Faaliyet Karı ise geçen yılın yüzde 72 üstünde 2 Milyar 486 Milyon TL olarak gerçekleşti. Satış Gelirleri ise önceki yıla göre yüzde 19 artarak 28 Milyar 752 Milyon TL’na ulaştı.

Ortaklığın nakit yaratma potansiyeline işaret eden FAVKÖK (Faiz, vergi, amortisman ve kira öncesi kar – EBITDAR) 2,6 milyar ABD Doları seviyesinde, FAVKÖK marjı ise bir önceki yıla göre 5,7 puan artarak yüzde 24,5 olarak  gerçekleşti.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı, rakamlara ilişkin olarak; “Öncelikle, Dünya ve Türkiye için zor bir yıl olduğunu söyleyebileceğimiz 2015 yılını son derece olumlu bitirdiğimizi belirtmek isterim. Türk Hava Yolları, bu sonuçlarla global sektördeki yoğun rekabete, yakın coğrafyada yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklara ve sektörü doğrudan etkileyen kur dalgalanmalarına rağmen 2015 yılında da en karlı havayolları arasındaki konumunu korudu” şeklinde konuştu.

Rakamlara göre 2015 yılında yüzde 13,6 kapasite (arz edilen koltuk km) artışı gerçekleştiren Türk Hava Yolları bu dönemde yüzde 78 yolcu doluluk oranı ile icra ettiği 453 bin sefer ile 61,2 milyon yolcu taşıdı.

2015 yılında beşinci kez “Avrupa’nın En İyi Havayolu” seçilen Türk Hava Yolları bu yıl açılan San Francisco, Miami, Maputo, Taipei, Manila, Mauritius gibi hatlarla birlikte bugün 113 ülkede, 49’u yurtiçi, 235’i yurtdışı olmak üzere toplam 284 noktaya uçuş gerçekleştiriyor. Dünyanın en genç filolarından olan Türk Hava Yolları filosu 2015 yılında teslim alınan 33, 2016 içinde teslim alınan 5 uçakla birlikte bugün itibariyle 219 dar gövde, 75 geniş gövde ve 10 kargo uçağı olmak üzere toplam 304 uçaktan oluşuyor.

İştirakleri ile birlikte yaklaşık 47 bin kişiye istihdam sağlayan ve satışlarının yüzde 70’inden fazlasını yurt dışında gerçekleştirerek 2015 yılındaki 7 milyar USD’nin üzerindeki ihracat büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük ihracatcısı konumunda olan Türk Hava Yolları, İstanbul’un küresel bir havacılık merkezi olması yolunda Türkiye’nin küresel markası olarak istikrarlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor.

THY'den rekor kar açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (84)

Japonlar ~ 2 yıl önce
Umarim aciklama dogrudur.Ama polyannacilik oynamamak lazim. Sonu cok cok kotu olur. 2. dunya savasi sonuna kadar butun Japon basini Japon ordusunun cok ustun oldugu ve cok yakinda ABD ordusunun teslim olacagini yaziyordu.Bu hava icinde ADB okinawaya kadar girmis ve Tokyo basta olmak uzere binlerce ton bomba ile 60 farki sehri kule cevirdi. Medya zafer haberlerini artik veremez oldu.3 ay sonra atom bombasi atildi ve ardindan malup olduklarini aciklayan imparatorun meshur aciklamasi geldi.Kisa sure sonra kazanacaklarina inandiklari bir savasi kaybetmenin de etkisi ile bir cok insan intahar etti. Umarim ulkenin ve THY nin basina da ayni seyler gelmez.O yuzden at gozluklerini atin, gozunuzu dort acin. Rekor kariniz hayirli olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Abdulkadir ~ 2 yıl önce
Bu açıklama tamamen yalandır arkadaşlar daha geçenlerde 2015 yılının bilançosuna baktım 430 milyar dolar zarar etmişlerdir(görünen yüzü...) çok yazık rezillikten başka birşey değil..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
REZALET ~ 2 yıl önce
hacı sen konsolide ile vergiye verilen bilanço nedir bilirmisin? bilmezsinki veri yok bilgi yok hiçbişey yok sadece sallamışsın kötülemek için. senin okuduğun farklı bir sisteme göre hazırlanır.Anlatırdım ama anlayacağına şüpheliyim:)Anlayacağın konsolide bilançoda açıklanan kar gerçek kardır. ve tamamen gerçektir.
Tebrikler ~ 2 yıl önce
başarılar, tebrikler... Yolun açık olsun THY...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turabi ~ 2 yıl önce
Yakit fiyatlari dibe vurdu, THY bilet fiyatlarini hic dusurmedi. Ayrica THY vergisiz yakit kullaniyor. E kimi koysan THY yonetimie kar ettim diye sevinir. Ama gercek oyle degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bos teneke ~ 2 yıl önce
Ancak konusmayi bilirsiniz yonetimin birtanr eksigini soylermisin desem 1 tane cevabin yok anca yonetime salla cehapeli sarhoslarmi gelsin yonetime :))) bol bol balo yapar sergi acarsiniz thy olarak
Denetlenmiyorki ~ 2 yıl önce
%49 devletin %51 halka arz olarak hisse senetleri el değiştirdi nedeni götürmek için devlet denetleme kurulu denetleyemesin akp lilerde çalsın diye.Şimdi mal varlığını açıklayan thy gen müd.yardımcısı varmı peki hamdi ne kadar götürdü ya temel varmı babayiğit hea.İhalelerden ne kadar götürdüler ya uçak alımından 80 sene yedi sülalesine yetecek kadar parayı hamuduyla götürdüler.Şimdide kar açıklıyor doğrumu yalanmı belli değil denetlenmiyorki.Sarhoşlar kıyak kafayla daha az günaha girer bu kadar suç işleyen insanlar ömrünün sonuna kadar kendilerini suçlu hissedecekler bu kadar çirkinlik Cumhuriyet tarihinde hiç görmedik.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000