08 Mart 2009, Pazar 09:14:38

THY'den pilotlara altimetre uyarısı

Türk Hava Yolları (THY), Amsterdam'daki kazada 'radar altimetre' (irtifa göstergesi) cihazının arıza yaptığının belirlenmesi üzerine pilotları uyardı.
  • Arısan kaptan 160 saat mı uçmuş? maksimumlarda uçmak bu demek .geç reaksiyonun sebebi bu olmalı. Sivil havacılık ne iş yapar acaba nereyi denetler şu az kaza yapan şirketlerin pilotları senede kaç saat ayda kaç saat uçar kaç saat mesai yapar acaba
  • E artık Boeing i uyarırsınız bizim uçaklardan birirnin r/a bozuldu uçak düştü diye
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • Bölüm 1'in devami: 2) THY'nin, THY'den daha eski olup da hiç kaza yapmayan (Qantas) veya çok az kaza yapmis olan (Singapore Airlines, KLM, Lufthansa, vb) gibi sirketlerin egitim ve risk yönetimi programlarina ilgi göstermesi gerekmiyor mu ? 3) THY yöneticilerinin, THY'nin hemen tüm kazalarinda insan faktörü rol oynamis olmasina ragmen bir CREW RESOURCE MANAGEMENT programi var mi ? Veya bu konuda , kaza yüzdesi çok düsük havayollari gibi bir destek alma gibi bir düsünceleri var mi ?

THY 737 Tip Şefliği tarafından pilotlara gönderilen yazıda, özellikle yaklaşma sırasında her iki pilotun da radar altimetre değerlerine dikkat etmesi istendi.

Teknik direktifte, hız limitleri ve irtifada değişiklik yaşanması halinde zorunlu olmadıkça 'autopilot' (otomatik pilot) ve 'autothrottle' (hızın otomatik pilot panelinden ayarlanması) kullanılmaması tavsiye edildi.

THY'nin Tekirdağ adlı Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı 25 Şubat'ta Schiphol Havalimanı'na inerken yere çakılmıştı. 4'ü mürettebat 9 yolcunun öldüğü kazanın sebebini araştıran Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi'nin açıkladığı ön raporda uçağın altimetre arızası yaptığına dikkat çekilmişti.

ZAMAN GAZETESİ
Mustafa GÜN

THY'den pilotlara altimetre uyarısı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Misafir ~ 9 yıl önce
Arısan kaptan 160 saat mı uçmuş? maksimumlarda uçmak bu demek .geç reaksiyonun sebebi bu olmalı. Sivil havacılık ne iş yapar acaba nereyi denetler şu az kaza yapan şirketlerin pilotları senede kaç saat ayda kaç saat uçar kaç saat mesai yapar acaba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
E artık Boeing i uyarırsınız bizim uçaklardan birirnin r/a bozuldu uçak düştü diye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bölüm 1'in devami: 2) THY'nin, THY'den daha eski olup da hiç kaza yapmayan (Qantas) veya çok az kaza yapmis olan (Singapore Airlines, KLM, Lufthansa, vb) gibi sirketlerin egitim ve risk yönetimi programlarina ilgi göstermesi gerekmiyor mu ? 3) THY yöneticilerinin, THY'nin hemen tüm kazalarinda insan faktörü rol oynamis olmasina ragmen bir CREW RESOURCE MANAGEMENT programi var mi ? Veya bu konuda , kaza yüzdesi çok düsük havayollari gibi bir destek alma gibi bir düsünceleri var mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000