14 Aralık 2008, Pazar 07:58:22

THY'den havyar ve ıstakoz hizmeti!

Türk Hava Yolları (THY), Hintli Jet Airways'ten kiraladığı uzun menzilli 3 Boeing 777-300 ER ile ekonomi ve business class uçuşların yanında first class hizmeti de sunmaya başlayacak. Şirket, 5 yıldızlı havayolları ile rekabet edebilmek amacıyla first class yolculara havyar ve ıstakoz ikram edecek.
  • Simülatör eğitimleri Mısır da EgyptAir tesislerinde şu sıralarda yapılıyormuş.

THY, kiraladığı dev uçaklarla bir yandan filo yapısını güçlendirirken, bir yandan da seyahat konforunu artıracak. Şirkette yeni dönemin yaşanmasını sağlayacak B 777'lerin ikisi 24 ve 25 Aralık'ta İstanbul'a gelerek filoya katılacak. Uçaklarda, 8 first class, 30 business class ve 274 economy class olmak üzere toplam 312 koltuk bulunuyor. First class kabindeki koltuklar ayrı bölümler halinde ve tam yatar pozisyonda olacak. Yatak boyu 2,1 metre olacak şekilde kullanılabilen koltuklar, yolculara süit konforunu sunuyor. Uçaktaki, tam yatar özelliğe sahip business kabindeki koltuklar da yolculara keyifli uçuş yaşatacak.

Havayolu şirketi, B 777'lerle seyahat edecek first class yolcularına ikram konusunda da sürpriz yapmaya hazırlanıyor. Emirates, Singapur, Cathay Pasifik gibi 5 yıldızlı havayollarında ikram edilen özel menüler, THY ile uçan first class yolcularına sunulacak. Yolcularına ilk etapta 'havyar ve ıstakoz' ikram etmeyi planlayan şirket, özellikle sıcak yemek menüsünü iki katına çıkararak zenginleştiriyor. THY, Boeing 777-300ER uçaklarını ilk etapta Singapur, Hong Kong, Londra, New York, Tokyo hatlarında uçurmayı planlıyor. Şirket böylece, daha fazla yolcu ve kargo taşımayı hedefliyor.

Özellikle New York hattındaki kargo kapasitesine, sefer başına 18 tonluk ilave sağlanacak. Şirket, filosundaki 9 A340-300, 5 A330-200 uçağına ilave olarak gelecek 3 Boeing 777-300ER uçağı ve sırasıyla Şubat 2009 ve Nisan 2009'da eklenecek 2 A330-200 ile uzun menzil uçak sayısını 19'a çıkaracak. THY filosuna katılacak Boeing 777'lerde, 6 ay süre ile Jet Airways'ten gelecek pilot ve kabin memurları görev yapacak. Daha sonra THY ekiplerinin eğitimlerini tamamlamasıyla birlikte Jet Airways ekibi ülkesine dönecek. THY halen bu eğitimin alınması amacı ile 777 işleten havayolları ile görüşmelerini sürdürüyor. Bu uçaklarla THY'nin yeni uzun menzilli hatları Brezilya'da Sao Paulo, ABD'de Washington, Kanada'da Toronto olacak. Ayrıca bazı Uzakdoğu hatlarında da uçuş sayısının artırılması planlanıyor. Boeing 777-300 ER'lerin çok uzun menzilleri sayesinde İstanbul'dan duraksız Los Angeles veya Avustralya'ya da seferler başlatılabilecek.

Mustafa Gün / Zaman

THY'den havyar ve ıstakoz hizmeti!

Facebook Yorum

Yorumlar

HPM900 ~ 9 yıl önce
Simülatör eğitimleri Mısır da EgyptAir tesislerinde şu sıralarda yapılıyormuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000