23 Aralık 2016, Cuma 10:34:22

THY’den Hava İş’e ‘zam olmasın’ teklifi

Türk Hava Yolları, tasarruf tedbirleri kapsamında önlem almaya devam ederken çalışanlara 2017 yılı için zam yapmama fikrini öne sürdü. Teklif gayri resmi olarak Hava İş Sendikası’na iletildi, sendika üyelerine danışma kararı aldı.
  • Sirketin ayakta kalabilmesi icin calisanlarin mutlu olmasi lazim.Ama siz heryerden kisarken yoneticilerin maaslarini ayni birakip hatta zam verirseniz,1 trilyon gibi meblaglarda gereksiz sponsorluk yaparsaniz,calisan personeli isten kovulma tehdiyle ortada birakirsaniz zaten kaybetmeye mahkum olur bu sirket.Kopek gibi calisiyoruz tum yukler uzerimiz de ama en alt kademinin hakki olan 100-200 liraya goz koyuluyor fakat etkinlikler va son hiz devam ediyor.Sizce zam olayi kabul edilse isten cikartilma olmayacak mi? Tabi ki olcak saflasmasin.Biz kimsenin isten cikartilmasibi istemiyoruz burasi hepimizin sirketi ama kisitlama personelden degil diger taraflarsan yapilmali.Yoneticilerin maaslarinda %3 luk indirim uygulansa 20 binden 16 bine ilk once yuksek meblag yapilan maseaflardan vazgecilsin.Yazik gunab herseye zam geliyor zaten vericeginiz 100-200 liraya da goz koymayin be
  • Üyelerimize sorduk, artış olmasın diye karar aldılar denecek
  • Ali Kemal bey o koltuktan tekmeyi yemene çok az kaldı nasıl gönderdiysek seni aynı şekildede indiricez daha fazla kan ememeyeceksin
  • Dogru 15 tl maas alan mudurden helede eside sef veya mudurse ise ikramiye falan aylik gelir 50 tl kadar cikiyor evine ekmek goturenlerin rizikina goz dikmesinler.

Türk Hava Yolları, tasarruf tedbirleri kapsamında önlem almaya devam ederken çalışanlara 2017 yılı için zam yapmama fikrini öne sürdü. Teklif gayri resmi olarak Hava İş Sendikası’na iletildi, sendika üyelerine danışma kararı aldı.

Türk Hava Yolları, Rus uçağının düşürülmesiyle başlayan, havalimanı saldırısı ve çeşitli noktalardaki terör saldırıları, 15 Temmuz darbe girişimi ile devam eden krizin etkilerini en derinden hisseden şirketlerin başında yer aldı. Bu süreçte özellikle Avrupa’dan taşıdığı yolcu sayısı yüzde 40 oranında düşen THY, kapasite düşürme kararı aldı. 30’un üzerinde uçağını yere indiren şirket 22 uçuş noktasını da geçici olarak kapattı.

Türk Hava Yolları, 2016 yılı içerisinde yaşanan olayların etkisini en az hissedebilmek için bazı tasarruf tedbirlerini de uygulamaya başladı. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın, 250 milyon dolarlık tasarruf hedefinin önemli bir kısmını ise personel maaşlarından karşılamak istediği ortaya çıktı.

Geçen yıl imzalanan toplu iş sözleşmesi ile 2017 yılı için yüzde 4+4 ve enflasyon farkı zam yapılması planlanırken THY yönetiminin bu zam oranının sadece bu yıl için yapılmaması istediği öğrenildi.

THY’nin bu konuya ilişkin resmi olmayan teklifini Hava İş yönetimine ilettiği belirtilirken sendika yönetiminin konuyla ilgili olarak üyelerine danışmak için zaman istediği aktarıldı. Yüzde 1.5 yapma niyeti olduğu söylenen THY yönetiminin bu teklifi üzerinden pazarlık yapılacağı belirtilirken sendika yönetimi üyelerden gelen geri dönüşe göre hareket edecek. THY’nin hedeflediği zam oranı sayesinde 2017 yılında 60  ile 80  milyon dolar civarında tasarruf sağlayacağı hesap edildi.

THY yönetiminin teklifine ilişkin değerlendirmede bulunan Hava İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, üyelerine danışmadan hareket etmeyeceklerini kaydederek şöyle konuştu:

Terör olayları, Rusya krizi ve 15 Temmuz darbe girişi sonrası şirketteki gidişatı biliyoruz. Şirket birçok önlem aldı. Bazı konularda da almaya devam ediyor. Yeri geldiğinde biz de uyarıyoruz. Ancak bu tasarruf tedbirleri yeterli gelmediği için şirket tarafından bize gayri resmi teklif geldi.  Tis’te imzalanan 2017 için planlanan 4+4 ve enflasyon zammını uygulamayalım öyle geçelim diye bir resmi olmayan talep geldi. Biz de hiç  zam yapılmadan bu işin olmayacağını bu işin şirketin itibarını zedeleyeceğini söyledik. Tasarruf adına biz de elimizi taşın altına koyacağız. Çünkü şirketin değindiği bir husus daha var eğer biz buradan tasarruf edemezsek ister istemez işçi çıkarma yoluna gideceğiz deyince biz Genel Müdür Bilal Ekşi ile konuştuk ve ofis meşguliyeti dökülen kabin personelinin korkularını durdurduk. Çünkü hepsinde atılma korkusu vardı. Bunun sözünü aldık ve onlar atılmayacak bekleyecekler. Anlaşacağımız husus beklenecek” dedi.“THY’NİN ÖLÜSÜ DEĞİL DİRİSİ LAZIM”

Hava İş Sendikası olarak hiçbir çalışanın işsiz kalmaması için çaba sarfettiklerinin altını çizen Tatlıbal, şöyle devam etti:
“ Biz sendika olarak hiçbir çalışanımızın ekmeksiz kalmasını istemiyoruz. Önceliğimiz çalışanlarımızın işinin bekası. Bir çalışanın 30 lira daha fazla maaş almasındansa bir başka işçinin çocuğuna ekmek götürebilmesi bizim önceliğimiz. Bunu bin kere yeğleriz. İşçinin işsiz kalmaması için fedakârlık yapacağız.

Çalışan arkadaşlarımızın hepsinde bu aidiyet duygusu ve şirketimizin ölüsü değil dirisi lazım yaklaşımı var. Hepsi fedakârlık yapmaya hazır yeter ki kimse atılmasın. Yeter ki bu kesintiler uzun süreli olmasın ve bir hak kaybı yaşamayalım.  Orta yolu bulacağız. Yükümüzün ağırlığının farkındayız.  Ne şiş yansın ne kebap derdindeyiz. Ne işçimizin kazanılmış hakkından feragat edeceğiz ne de şirketi batıracağız. Bu şirketten dolaylı olarak 120 bin kişi ekmek yiyor. Yüzlerce noktada bayrağımız dalgalanıyor. Bu bizim için çok önemli. Bu şirketi batırmayacağız, birlikte kalkındıracağız. Burası bir miras gibi kalacak.”

“SADECE ÇALIŞANDAN DEĞİL HER YERDEN TASARRUF ŞART”

Hava İş Sendikası’nın toplu işten çıkarılmaması şartıyla teklif üzerinde değerlendirme yapabileceğini vurgulayan Tatlıbal, aksi bir durumda cayma haklarının da saklı tutulduğunu belirtti. Üyelerin değerlendirmesini almadan herhangi bir protokole imza atmalarının söz konusu olamayacağını kaydeden Tatlıbal şöyle dedi:

“Üyelerimizle anket yapmadan bir protokole imza atmayacağız. Onlardan gelen geri dönüşe göre hareket edeceğiz. 2001’de 1991’de benzer fedakârlıklar yapıldı. Yüzde 10 maaş kesintileri oldu.  Bu seçenekleri üyelerimizle değerlendireceğiz. Ben onların kararını işverene iletmekle mükellefim. Biz fedakârlık yaparken onlardan da diğer alanlarda tasarruflar yapmalarını bekliyoruz. Sadece çalışanların fedakârlığı yeterli değil. O noktada biz şirkete bir rapor hazırladık ve bazı tasarruf yapılacak kalemleri belirledik. Çalışanlara maaş zammından kesinti ile yılda 60 ile 80 milyon dolar civarında tasarruf sağlanması hedefleniyor. İlk etapta işveren bize yüzde 1,5 zam önerdi. Bunun üzerinden pazarlığı yapacağız. İkramiye ve sosyal haklarımızdan asla taviz vermeyeceğiz"

THY’den Hava İş’e ‘zam olmasın’ teklifi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (479)

Haksizlik ~ 1 yıl önce
Sirketin ayakta kalabilmesi icin calisanlarin mutlu olmasi lazim.Ama siz heryerden kisarken yoneticilerin maaslarini ayni birakip hatta zam verirseniz,1 trilyon gibi meblaglarda gereksiz sponsorluk yaparsaniz,calisan personeli isten kovulma tehdiyle ortada birakirsaniz zaten kaybetmeye mahkum olur bu sirket.Kopek gibi calisiyoruz tum yukler uzerimiz de ama en alt kademinin hakki olan 100-200 liraya goz koyuluyor fakat etkinlikler va son hiz devam ediyor.Sizce zam olayi kabul edilse isten cikartilma olmayacak mi? Tabi ki olcak saflasmasin.Biz kimsenin isten cikartilmasibi istemiyoruz burasi hepimizin sirketi ama kisitlama personelden degil diger taraflarsan yapilmali.Yoneticilerin maaslarinda %3 luk indirim uygulansa 20 binden 16 bine ilk once yuksek meblag yapilan maseaflardan vazgecilsin.Yazik gunab herseye zam geliyor zaten vericeginiz 100-200 liraya da goz koymayin be

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne bekliyorsunuz ~ 1 yıl önce
Üyelerimize sorduk, artış olmasın diye karar aldılar denecek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Off ~ 1 yıl önce
Sorulmiycak bile sendika herMaan ki gibi sirketin oldugu icin bu oyunlar aa arkadaslarimiz isten cikartilmasin aman zam olmasin diye kabul edilecek ve sonra yine isten cikarma olucak bunlar hep oyun
Kabin amiri ~ 1 yıl önce
Ali Kemal bey o koltuktan tekmeyi yemene çok az kaldı nasıl gönderdiysek seni aynı şekildede indiricez daha fazla kan ememeyeceksin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
batmaz ~ 1 yıl önce
Dogru 15 tl maas alan mudurden helede eside sef veya mudurse ise ikramiye falan aylik gelir 50 tl kadar cikiyor evine ekmek goturenlerin rizikina goz dikmesinler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000