31 Mayıs 2012, Perşembe 15:23:53

THY'DEKİ EYLEMİN FATURASI AĞIR OLDU

Türk Hava Yolları, 29 Mayıs gecesi başlatılan eylemin bilançosunu açıkladı. İşte iki gündür süren eylemin faturası...
  • O gun güneyli rüzgarı vardı cogu uçak yurtdışından gelemedi olan o gun eylem yapan kabine oldu zaten kalkmayacak uçakların faturasını emekçiye kestiler sen git vekille neden zammı sor emekçiye yok memura yok biraz duşun Allah o beyni bosa vermedi THY hostessin maaşına düşmüş. Adama bak
  • sayın thy calısanları aldıgınız paraya şükredin dua edin nankörlük yapmayın haketmiyosunuz bu paraları sanane diyecekseniz eğer vergi ödüyorum hemde yüklü şekilde burası özel şirket diyosanız fazlaca hissemde var nanköt olmayın şükredin
  • Thy gercektende kabin ekibini zor sartlarda calistiriyor eski bir kabin amiri olarak bunu bizzat biliyorum iikide tk da ucmamisim diye sukrediyorum kndimce tk artik badem biyiklilarin elinde akp yandasiysan rahatsin kabin ve kokpit ekipleri fisleniyor zaten meraklanmayin
  • EYLEM GÜNÜ 29.05.2012 DE YANLIŞ BÜYÜMENİN NETİCESİ GÜNEYLİ RÜZGAR NEDENİYLE İPTAL EDİLEN 118 SEFERİN FATURASINI HAMDİ BEY Mİ ÖDEYECEK ACABA?

Türk Hava Yolları tarafından yapılan açıklamada, iki gündür süren eylem sebebiyle 223 uçuşun iptal edildiği, 100 bin yolcunun eylemden etkilendiği ve 2 milyon dolar zarar edildiği kaydedildi.

İşte THY'nin eylem bilançosu:

Hava İş Sendikası’nın yasadışı eylem çağrısı, buna bağlı olarak bazı sefer iptalleri ve sonrasında gelişen olaylarla ilgili kamuoyunu bilgilendirme amacıyla aşağıdaki açıklama yapılmaktadır.

Türk Hava Yolları son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımlar ve hizmetlerle bugün uluslararası bir oyuncu haline gelmiştir. Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi seçilen Türk Hava Yolları, Avrupa’nın en büyük dördüncü havayolu şirketidir. Taşıdığı yurtdışı transit yolcu sayısı bakımından Dünyada 10’uncu sırada yer almaktadır. Elde edilen bu başarı tüm çalışanlarımızla birlikte Türk Hava Yolları ailesinin eseridir.

Türk Hava Yolları çalışanlarının sosyal ve özlük hakları ile ücretleri her zaman Türkiye ortalamalarının fazlasıyla üzerinde olmuştur. Türk Hava Yolları’nın çalışma koşulları ve standartları ile dinlenme süreleri, daima ulusal ve uluslararası otoritelerin belirlediği kuralların üzerindedir.

28 Mayıs saat 22.00 civarında Hava-İş sendikası tüm üyelerine “29 Mayıs 2012 tarihinde lokal saatle 03.00- 24.00 arası kendilerini göreve hazır hissetmeyeceklerini bildirmişlerdir” şeklinde bir duyuru yayınlayarak kanunsuz eylem çağrısı yapmıştır. Bu çağrı daha sonra sosyal medya araçları üzerinden de hem çalışanlara hem de kamuoyuna duyurulmuştur. 

Bunun üzerine Ortaklığımız tarafından aynı gece saat 23.50’de;
“İş bırakma veya iş yavaşlatma ile bu sonucu doğuran benzer yasadışı davranışların; 2822 sayılı Kanunun 45 ve 70 inci maddeleri gereğince;
•      Hiç bir tazminat ödenmeksizin işten çıkartılma,
•      İşverenin uğrayacağı zararın tahsil edilmesi,    
•      Ağır para cezası ile mahkumiyet,
ile sonuçlanacağı konusunda sizleri bilgilendirmekte fayda görüyoruz. Türk Hava Yolları çalışanlarının görev ve sorumluluklarının farkında olduğuna ve bilinçli olarak çalıştığı kuruma zarar verecek herhangi bir davranış sergilemeyeceğine inanıyoruz.” şeklinde bilgilendirme yapılmıştır.

Yaklaşık 17 bin personeli olan Türk Hava Yolları’nda çalışanların büyük bir kısmı ağır baskı ve engellemelere rağmen şirketine zarar verecek kanunsuz eyleme destek vermemiştir. Şirketine sahip çıkan ve özveriyle çalışan arkadaşlarımıza bir kez de kamuoyunun huzurunda teşekkür ediyoruz.
Tüm uyarılarımıza rağmen yasadışı eyleme katılan ve görevine gelmeyen Türk Hava Yolları A.O’dan 260 THY Teknik A.Ş.’den ise 45 kişinin 2822 sayılı Kanunun ilgili maddeleri gereğince iş akitleri feshedilmiştir. Şirketine zarar veren, yolcularımızı mağdur eden kişilerle birlikte yola devam edilmesi mümkün değildir.

Sendika yöneticileri 29 Mayıs 2012 saat 03.00’dan itibaren uçucu ekiplerin bir kısmının uçuşa gitmelerini psikolojik taciz ve fiziki müdahaleyle engellemiştir.   Bu engellemeler sonucunda kabin ekiplerindeki eksiklikler nedeniyle 223 uçuş iptal edilmiştir. İptal ve gecikmeler nedeniyle 100 binin üzerinde yolcu mağdur olmuştur.

Uluslararası önemli aktarma merkezlerinden biri haline gelen İstanbul üzerinden Türk Hava Yolları’nı kullanarak seyahat eden transit yolcularımızın mağduriyeti hem Türk Hava Yolları’na hem de Türkiye’ye zarar vermiştir. Yaşanan olayların Türk Hava Yolları’nın son 8 yıldır süren yatırım ve emeklerle elde ettiği marka değeri ve imajına verdiği zararın yanı sıra şu ana kadar yaklaşık 2 milyon USD’lik maddi zarara da neden olduğu tespit edilmiştir.

Sendika’nın yasal olmayan eylemiyle eş zamanlı olarak Türk Hava Yolları’nın web sitesine yurtdışından saldırılar olmuş ve web sitemiz ve internet satış kanalımız kullanılamaz hale getirilmiştir.

Halka açık bir şirket olan Türk Hava Yolları, hissedarlarının hak ve menfaatlerini korumak için uğradığı maddi zararın Sendika yönetimi ve eyleme katılanlardan tazmini için dava açılmasına karar vermiştir. Ayrıca yasadışı eylem çağrısı ve eylemle ilgili olarak ilgili mercilere suç duyurusunda bulunulmuştur. İş barışını tehlikeye atacak ve Şirketimize zarar verecek hiçbir davranışa müsaade edilmeyecektir.

Her fırsatta Şirkete zarar verici eylem çağrısı ve girişiminde bulunarak hak arama mücadelesini kötüye kullanan, kendi içinde bulunduğu sorunları bu tür eylemlerle gizlemeye çalışan Sendika yönetimine bir an önce masaya gelip çözüm bulunması konusunda çaba sarf etmesini bekliyoruz.

Sadece büyüme ve kârlılıkta değil, hizmet kalitesinde de önemli mesafeler alan Türk Hava Yolları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışanlarının haklarını koruyacak ve iyileştirecektir. Elde edilen başarının ve Türk Hava Yolları ailesinin ortağı olan sağduyulu çalışanlarımızla daha büyük başarılara ulaşacağımıza inancımız tamdır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türk Hava Yolları A.O.
Basın Müşavirliği

THY'DEKİ EYLEMİN FATURASI AĞIR OLDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (52)

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
O gun güneyli rüzgarı vardı cogu uçak yurtdışından gelemedi olan o gun eylem yapan kabine oldu zaten kalkmayacak uçakların faturasını emekçiye kestiler sen git vekille neden zammı sor emekçiye yok memura yok biraz duşun Allah o beyni bosa vermedi THY hostessin maaşına düşmüş. Adama bak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nankör ~ 6 yıl önce
sayın thy calısanları aldıgınız paraya şükredin dua edin nankörlük yapmayın haketmiyosunuz bu paraları sanane diyecekseniz eğer vergi ödüyorum hemde yüklü şekilde burası özel şirket diyosanız fazlaca hissemde var nanköt olmayın şükredin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pax ~ 6 yıl önce
Thy gercektende kabin ekibini zor sartlarda calistiriyor eski bir kabin amiri olarak bunu bizzat biliyorum iikide tk da ucmamisim diye sukrediyorum kndimce tk artik badem biyiklilarin elinde akp yandasiysan rahatsin kabin ve kokpit ekipleri fisleniyor zaten meraklanmayin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bu faturayı kim öder peki!!! ~ 6 yıl önce
EYLEM GÜNÜ 29.05.2012 DE YANLIŞ BÜYÜMENİN NETİCESİ GÜNEYLİ RÜZGAR NEDENİYLE İPTAL EDİLEN 118 SEFERİN FATURASINI HAMDİ BEY Mİ ÖDEYECEK ACABA?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000