19 Temmuz 2008, Cumartesi 08:44:57

"THY'de uçağa göre muamele var"

Takvim Gazetesi yazarlarından Ece Vahapoğlu, Türk Hava Yolları ile Antalya'ya yaptığı uçuşta yaşadığı deneyimi köşesine taşımış. İşte Vahapoğlu'nun o yazısı...
  • böle bı anlama kabılıyetı olamaz ustelık haber dıyede yayınlamaya..bu gazetecıde bı sorun var ...(?)
  • doğru uygulama. ama yazarın anlama kabiliyeti az
  • Doğrudur, acil çıkış önlerinde oturan yolculara yapılan çıkış brifingi uçak tipine göre farklılık gösterir. Örneğin Ece hanımın ilgili seyahatini yaptığını söylediği B-737 tipi uçakta orta bölümdeki çıkışları acil bir durumda burada oturan yolcu açmakla yükümlüdür. Kabin ekibinden bir kişi de anonsla beraber buradaki yolcuya kısaca bunu nasıl yapacağını gösterir. Bu dünyada bir çok hava yolunda gerekli olan uçak tipinde yapılmaktadır ve yapmak da ekibin sorumluluğudur. Bu, dinleyen yolcuyu küçük düşürmez, bilgisiz yapmaz, tam tersi Ece hanımın mutlu olması gerekir. Fakat THY uçuşlarında sık kullanılan A-321 tipi uçaklarda orta bölümlerde bulunan kapıların önünde kabin memuru istasyonları bulunur ve bir kabin memuru iniş ve kalkışta burada bağlanır ve kapı sorumluluğu ona aittir. Dolayısıyla yolcuya herhangi bir brifing yapılmaz. Eleştiri yapmadan önce bilgi edinmek ve ona göre suçlama yapmak gerekir. Ayrıca uçakta en önemli şey uçuş emniyetidir ve bu uğurda alınan tedbirleri yersiz veya gereksiz bulmak yolcunun değerlendirme yetisine sahip olduğu bir konu değildir.
  • kim nasıl sataşacağını şaşırmış ya.adam vazifesini yapıyor Allah korusun öyle bişey olsa kesin heyecana kapılır bu bayan.

Sık sık uçakla seyahat eden biriyim. Geçen hafta Türk Hava Yolları ile bir Antalya uçuşumda görevli ile ilginç bir diyalog yaşadım. Ayaklarımı daha rahat uzatabilmek için genelde acil çıkış kapısındaki koltukları tercih ederim. Bu uçuşta da öyleydi.

Erkek uçuş görevlisi yanıma gelerek;

Görevli:
Acil durumda açabilir misiniz?
Ben: Evet.
Görevli: Nasıl açılacağını biliyor musunuz?
Ben: Biliyorumdur herhalde. (gülerek)
Görevli: Gösterir misiniz lütfen?
Ben: (sadece gülüyorum, şaşırıyorum...)
Görevli: (bizzat göstererek) Kırmızı kolu çekin. Şu kısmı indirin....
Ben: İnşallah gerek kalmaz.

Bir arkada cam kenarında acil çıkışta oturan yolcuya da aynı prosedür uygulandı. Onun tepkisi de benden çok farklı değildi. Onun son cümlesi "Öyle bir durumda kırar çıkarım" oldu.

Acil çıkışta oturduğumda genelde sadece anons yapılarak hatırlatma yapılırdı. Bu kez uçuş görevlisi gayet ciddi bir şekilde tek tek gösterdi; şu kolu çekin, şunu şu tarafa itin...vs gibi.

Şaşırdım, korktum; sanki bugün düşme ihtimalimiz daha yüksekmiş de detaylarıyla acil kaçış planı gösterildi.

Sordum; bu uygulama bazı uçak tiplerinde yokmuş ama genelde varmış. Doğrucu ağabey bize düştü valla. Uçağımızın tipi B737 idi. Demek ki modele göre muamele var.

Ece VAHAPOĞLU
TAKVİM

"THY'de uçağa göre muamele var"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

tk ~ 10 yıl önce
böle bı anlama kabılıyetı olamaz ustelık haber dıyede yayınlamaya..bu gazetecıde bı sorun var ...(?)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havacı ~ 10 yıl önce
doğru uygulama. ama yazarın anlama kabiliyeti az

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ANGEL ~ 10 yıl önce
Doğrudur, acil çıkış önlerinde oturan yolculara yapılan çıkış brifingi uçak tipine göre farklılık gösterir. Örneğin Ece hanımın ilgili seyahatini yaptığını söylediği B-737 tipi uçakta orta bölümdeki çıkışları acil bir durumda burada oturan yolcu açmakla yükümlüdür. Kabin ekibinden bir kişi de anonsla beraber buradaki yolcuya kısaca bunu nasıl yapacağını gösterir. Bu dünyada bir çok hava yolunda gerekli olan uçak tipinde yapılmaktadır ve yapmak da ekibin sorumluluğudur. Bu, dinleyen yolcuyu küçük düşürmez, bilgisiz yapmaz, tam tersi Ece hanımın mutlu olması gerekir. Fakat THY uçuşlarında sık kullanılan A-321 tipi uçaklarda orta bölümlerde bulunan kapıların önünde kabin memuru istasyonları bulunur ve bir kabin memuru iniş ve kalkışta burada bağlanır ve kapı sorumluluğu ona aittir. Dolayısıyla yolcuya herhangi bir brifing yapılmaz. Eleştiri yapmadan önce bilgi edinmek ve ona göre suçlama yapmak gerekir. Ayrıca uçakta en önemli şey uçuş emniyetidir ve bu uğurda alınan tedbirleri yersiz veya gereksiz bulmak yolcunun değerlendirme yetisine sahip olduğu bir konu değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
..... ~ 10 yıl önce
kim nasıl sataşacağını şaşırmış ya.adam vazifesini yapıyor Allah korusun öyle bişey olsa kesin heyecana kapılır bu bayan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000