13 Ekim 2008, Pazartesi 07:43:29

THY'de rota belli

Kıtalararası uçuşlarının yoğun olmaması sebebiyle finansal krizden etkilenmeyen Türkiye'nin lider havayolu şirketi, Mart 2009'da Brezilya'nın başkenti Sao Paolo'ya Senagal aktarmalı seferler başlatacak...

Kıtalararası uçuşlarının yoğun olmaması sebebiyle finansal krizden etkilenmeyen Türkiye'nin lider havayolu şirketi, Mart 2009'da Brezilya'nın başkenti Sao Paolo'ya Senagal aktarmalı seferlere başlayacak.  
 
Şirket, Avrupa, Uzakdoğu ve Orta Asya Türk cumhuriyetlerindeki niş pazarlarda da büyümeyi planlıyor.

Brezilya Havayolları'nın (TAM), THY'nin üyesi olduğu dünyanın en büyük havayolları birliği Star Alliance'a dahil olması sebebiyle Sao Paolo'da toplantı düzenlendi. Organizasyona katılan THY Genel Müdür Yardımcısı Orhan Sivrikaya, artan küreselleşmenin, havayollarındaki iş potansiyelini artırdığını söyledi. Ekonomik krizle hava trafiği arasında doğru orantı bulunduğuna işaret eden Sivrikaya, "Ama biz bütün yumurtalarımızı aynı sepete koymuyoruz. Riskleri dağıtıyoruz. Bu sebeple niş pazarlarda büyümek için araştırmalarımıza son sürat devam ediyoruz. THY olarak küresel oyuncu olmakta kararlıyız." dedi. THY'nın henüz doyma noktasına gelmediğine dikkat çeken Sivrikaya 2002 yılından beri çift haneli büyümeyi sürdürdüklerini vurguladı. Hem gelir hem de yolcu sayısında büyümeyi devam ettiren şirket geçen yıl 20 milyon yolcu taşıdı.

Bu yılsonu hedefi ise 23 milyon. TAM ile bir yıl içinde işbirliğine gitmeyi planlayan THY'nin üst yöneticisi, TAM'ın bulunduğu bölgede çok zengin bir hat trafiğine sahip olduğunu ve bu potansiyelden yararlanmak istediklerini vurguladı. Brezilya ve Türkiye arasındaki gerek ilişki trafiğinin gerekse ticaret hacminin giderek arttığına dikkat çeken Sivrikaya, İstanbul'un doğal bir merkez olması sebebiyle çok stratejik bir potansiyeli olduğunu anlattı. Bu potansiyelden yararlanmak adına, Senegal aktarmalı başlayacak olan Sao Paolo uçuşlarında, Brezilya'da ağırlıkta olan başta Lübnanlılar olmak üzere Ortadoğu'ya da taşıma hizmeti vereceklerini söyledi. Senegal'den Brezilya'ya direkt uçan tek havayolları olma özelliğine sahip olacaklarını dile getiren Sivrikaya, transit taşıma oranının yüzde 50'nin üzerinde olacağını ifade etti.

TAM CEO'su David Barioni Neto da THY ile gidecekleri işbirliği için heyecan duyduklarını belirterek, "Hem iki ülke arasındaki ilişki hem de havayollarımız arasındaki işbirliği giderek güçlenecek. Türkiye'ye Güney Amerika'nın kapısı Brezilya üzerinden açılacak." dedi. Krizde ayakta kalabilmek için yolcu sayısını artırmak ve maliyetleri düşürmenin önemine dikkat çeken Neto, "Bu kapsamda THY ile imzalayacağımız anlaşma çok önemli." diye konuştu.
'THY'nin krizde sağlam durması bizi sevindiriyor'

Star Alliance CEO'su Jaan Albrecht, Nisan ayında Star Alliance üyesi olan THY'nin çok aktif olduğunu söyledi. THY'nin diğer havayolları ile ilişkisinin de çok etkileyici olduğunu belirten Albrecht, "Dünyanın diğer bölgeleri finansal krizden etkilendi. Ancak THY'deki çift haneli büyümeye baktığınızda Türkiye'nin bu krizden etkilenmediğini görüyoruz. Bu bizim için çok sevindirici. Üyelerimizin sağlam durması, tek temennimiz.." diye konuştu.
 

THY'de rota belli

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000