06 Ekim 2010, Çarşamba 10:21:36

THY'DE RAPORLU HOSTES KRİZİ BÜYÜYOR

İlk kez AirportHaber Genel Yayın Koordinatörü Ali Kıdık’ın gündeme getirdiği THY’nin rapor alan kabin memurlarının evlerine doktor göndermesi olayı ile ilgili Hava-İş Sendikası harekete geçti. Hava-İş, SHGM’ye başvurarak denetim talebinde bulundu.
  • Emine Hanımı günahım kadar sevmem ama bu işin asıl sorumlusu THY Sağlık Müdürü Dr. Deniz Aybey 'dir, kendisi Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın bacanağıdır, asıl yönetime şirinlik yapmak isteyip rapor hafiyeliğine soyunan o 'dur , bilmenizi istedim...
  • Kuklaları parmağında oynatanları görelim lütfen!!! kokpittede kukla yönetici çok....zaten bir takım görevlere gelmek için kukla hele hele uzaktan kumandalı kukla olmak bir kriterya...
  • geç bile kalınmış zaten herkesın evıne gitmiyorlar onlar kıme gıtcegını biliyolar arkadalar kesıntı lıstelerıne bı bakın hep aynı insanlr her ay raporları var bu ınsanlar her aymı hazta bırakın allah aşkına kım başkasının hakkını yıyosa başkasının sırtından para kazanıyosa ınşallah hak etdıgını bulurrr
  • Galiba okuduğunuz anlaşılmıyor bizde Mehlika hanıma bir şey söylemedik teksöylediğimiz bu işin arkasında başkaları varken neden hedef tahtası o oluyor ve buna sesi çıkmıyor herkesin özgür iradesi vardır o zaman emir kuluyuz diye her söyleneni yapalım ....

Türk Hava Yolları çalışanlarını temsil eden Hava-İş Sendikası, THY’nda uygulanan sağlık raporları baskısı ile ilgili SHGM'ye başvurdu.  

Hava-İş sendikası THY A.O havayolu işletmesinde sağlık sorunları nedeniyle rapor alan kabin memurlarından savunma istenmesi, gizlilik hükümlerine aykırı olarak geçmişe yönelik tüm sağlık tetkik ve tahlillerini göstermeye zorlaması ve evinde rapor kullanan personeli evine gelinerek kontrol edilmesi gibi çağdışı ve mevzuatta hiç bir şekilde yer almayan uygulamaları ile ilgili olarak uçuş güvenliği sağlık ilişkisi yönünden SHGM'ne resmi yazı ile THY A.O havayolu için denetim talebinde bulundu.

Hava-İş Sendikası daha öncede aynı konularda Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş, ayrıca Türk Tabibler Birliğine de hekim raporlarının THY A.O yetkili olmayan kişilerce yorum ve incelemeye tabi tutulması konusunda uyarı yazısı yazmıştı.

İşte Hava-İş sendikasının SHGM'ye gönderdiği o yazı:

Sayı: 2010. 26/60.01/M.Y. 05.10.2010
Konu: Havayolları işletmesi THY A.O. Hk.

T.C Ulaştırma Bakanlığı
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne
ANKARA

Havayolu İşletmesi THY A.O’ da, Kabin Hizmetleri Başkanlığında İdari Müdür olarak görev yapan Mehlika Özince imzalı EK’te örneklerini sunduğumuz yazılarla, bu havayolunda çalışan Kabin Memuru üyelerimize “sağlık durumunuza dikkat etmediğiniz” şeklindeki gerekçeyle savunmaları alınarak çeşitli disiplin cezaları verilmektedir.

Ayrıca bu cezalar verilirken, Ortaklık Kabin Ekipleri El Kitabı (CCM) 1.1.5 maddesine dayandırılarak bu sağlık raporlarının “göreve devamsızlık” şeklinde addedilmesi, bu konudaki Toplu İş Sözleşme, Yasa ve Mevzuat hükümlerinin emredici kurallarına açıkça ve kasıtlı olarak kişisel yorum getirmek anlamını da taşımaktadır.

Sağlık raporları ücretli izindir. THY A.O’na ait devam cetvellerinde ve ilgili mevzuat hükümleri gereği sosyal güvenlik kurumlarına THY A.O tarafından verilen bildirgelerde de bu konudaki sağlık raporlarının devamsızlık olmadığı açıkça tespit edilmektedir.

Başta Anayasamızın 56. Maddesinde sağlığın bir insani hak olduğu açıkça belirtilmiştir. Sağlığın korunması için mevzuat hükümlerine konulan sağlık raporlarına yönelik yorum ancak tıp doktorlarının yetkisinde ve görevindedir. Bir ünite amirinin raporların gerçek olup olmadığı ve tamamen hasta olunmadan alınıp alınmadığı gibi soru işaretleri ima eden yorumlarda bulunması da suçtur.

Bunun yanında uçucu ekiplerin sağlıkları tüm mevzuatlarda da dile getirildiği gibi direkt uçuş emniyeti ile ilgilidir. Ulusal ve Uluslararası mevzuat da kendini sağlık açısından uçuşa elverişli hissetmeyen uçucu ekipleri bu görevi yapmamakla mükellef kılmıştır.

Uçuş operasyonlarında havayolu işletmeleri yanında uçucu ekiplerde hukuken ve şahsen sorumludur. Bu nedenle yapılan bu uygulama ile uçuş emniyetinin zedelendiği ve uçucu ekiplerin psikolojik anlamda baskı altına alındığı açıktır.

Tedavi hakkını kullanan ve sağlıklı olmak amacıyla yetkili tıp doktorlarınca verilen hastalık iznini kullananlara ceza vererek psikolojik baskıda bulunmak uçucu ekiplere “hasta olduğunuz halde rapor almayın bu halde uçun” demektir. Bu yönde verilen cezaların kişisel çerçevede kalmadığı tüm personeli de bu yönde yönlendirdiği açıktır.

Tüm bu konular dikkate alındığında verilen cezalar mevzuat hükümlerine dayanmayan keyfi ve ilgili yöneticinin mobbing niteliği taşıyan uygulamalarıdır. Mevzuatımızda bu tür tutumların da artık suç sayıldığı malumunuzdur.

Yine THY A.O’nun üyesi olduğu AEA’nında onayladığı AB Konsey Direktifi 2000/79/EC’de yer aldığı gibi;

“Madde 4
1. (a) Sivil havacılıktaki mobil (seyyar) personel ataması yapılmadan önce ve ataması yapıldıktan sonra düzenli aralıklarla ücretsiz sağlık muayenesinden geçme hakkına sahiptir.
(b) Gece çalışması nedeniyle sağlık sorunları yaşadığı belirlenen sivil havacılıktaki mobil (seyyar) personel mümkün olan en kısa sürede kendisine uygun bir mobil (seyyar) ya da mobil olmayan (sabit) gündüz işine transfer edilir.
2. Paragraf 1 (a)’da sözü edilen sağlık muayenesi tıbbi gizliliğe sadık kalınarak gerçekleştirilecektir.
3. Paragraf 1 (a)’da sözü edilen sağlık muayenesi ulusal sağlık sistemi çerçevesinde gerçekleştirilebilir.
Madde 5
1. Sivil havacılıktaki mobil (seyyar) personele yaptıkları işin doğasına uygun olacak şekilde güvenlik ve sağlık koruması sağlanır.
2. Sivil havacılıktaki mobil (seyyar) personelin güvenliği ve sağlığı ile ilgili yeterli koruma ve önleyici hizmetler veya tesisler her zaman için var olmalıdır.”

Şeklinde açık düzenleme bulunmaktadır.

Yukarıda yapılan değerlendirmeler ışığında THY A.O Havayolu İşletmesinin uçuş emniyetini ihlal edici tutumu ile ilgili gerekli denetimlerin yapılmasını, mevzuat ve yasa hükümlerine aykırı hareket eden ilgili bölüm yöneticisinin cezalandırılmasını talep eder gereği hususunu bilgilerinize arz ederiz.

 

THY'DE RAPORLU HOSTES KRİZİ BÜYÜYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Misafir ~ 8 yıl önce
Emine Hanımı günahım kadar sevmem ama bu işin asıl sorumlusu THY Sağlık Müdürü Dr. Deniz Aybey 'dir, kendisi Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın bacanağıdır, asıl yönetime şirinlik yapmak isteyip rapor hafiyeliğine soyunan o 'dur , bilmenizi istedim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Kuklaları parmağında oynatanları görelim lütfen!!! kokpittede kukla yönetici çok....zaten bir takım görevlere gelmek için kukla hele hele uzaktan kumandalı kukla olmak bir kriterya...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
geç bile kalınmış zaten herkesın evıne gitmiyorlar onlar kıme gıtcegını biliyolar arkadalar kesıntı lıstelerıne bı bakın hep aynı insanlr her ay raporları var bu ınsanlar her aymı hazta bırakın allah aşkına kım başkasının hakkını yıyosa başkasının sırtından para kazanıyosa ınşallah hak etdıgını bulurrr

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Galiba okuduğunuz anlaşılmıyor bizde Mehlika hanıma bir şey söylemedik teksöylediğimiz bu işin arkasında başkaları varken neden hedef tahtası o oluyor ve buna sesi çıkmıyor herkesin özgür iradesi vardır o zaman emir kuluyuz diye her söyleneni yapalım ....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000