09 Nisan 2013, Salı 11:54:55

THY'DE GREVE DOĞRU... BAKAN KONUŞTU!

Hava-İş Sendikası, yarın grev kararının nedenlerini kapsayan bilgilendirme yaparak, grev tarihini ilan edecek. Maliye Bakanı Şimşek, "THY yalnız değildir, faaliyetlerin aksamasını kabul edemeyiz" dedi.
  • Bu sendikacıların yurt dışındakilerle işbirnliği yaitığı meydanda. Her halde THY yi batırıp yurt dışından sendikacı avantası sağlayıp başka uçak şirketlerine yol açmağa çalışan provakatıor insanlar bunlar THy grev yapamaz. Bu işi kabul ediyorsun emniyet mensubu gibi, doktor gibi, askeri personel gibi itfaiyeci gibi öğretmen gibi kamu hizmeti yüklenmişsin demektir.
  • sayin bakani tebrik ediyorum grev filan olmayacak greve hayir
  • BENCE HAVA-İŞ SENDİKASI BU TEHDİDİNDEN DOLAYI SN BAKANI AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ DE DAHİL OLMAK ÜZERE GEREKLİ HER TÜRLÜ MERCİYE ŞİKAYET ETMELİ. BİR HÜKÜMETİN BAKANININ BU DENLİ AÇIK İŞÇİYİ TEHDİT EDEN TUTUMU DAHA ÖNCE NE DUYULMUŞ NEDE GÖRÜLMÜŞTÜR. İLKLERİN HÜKÜMETİ MALESEF...
  • TGS'ye de sendika gelsin :( normallerin çok altında maaş her ekipte standartsız çalışma biçimi. Kanun dinlemez yönetim' haddini bildirsin.

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş), Türk Hava Yolları'nda (THY) grev kararı almayı kararlaştırdığını açıkladı.

Hava-İş'in internet sitesinde yer alan açıklamada, "Sendikamızın THY'deki grev kararı öncesi sağduyu ile hareket ederek yarattığı çözüm fırsatı işverence değerlendirilmemiş ve sekter bir tutumla 305 işçinin işe dönüşü dahil tüm uyuşmazlıkların çözümü için görüşmelerin başlatılması teklifimizin kabul edilmediği işveren yetkililerince sendikamıza sözlü olarak iletilmiştir" denildi.

Gelişme üzerine toplanan sendika yönetim kurulunun 10 Nisan 2013 tarihinde grev kararı alınmasına karar verdiği belirtildi.

Hava-İş, 10 Nisan'da gelişmelerle ilgili ve grev kararının nedenlerini kapsayan bilgilendirme yaparak, grev kararını işyerlerinde ilan edecek.

Açıklamada, "Hava-İş'in sağduyu ve iyi niyetle uzattığı uzlaşma elinin işverence değerlendirmeye gerek görülmemesi sonucu olarak sendikamız da bu tarih itibarı ile içinde 305 işçinin işe geri dönüşü olmayan hiçbir teklifi tartışmayacaktır" denildi.

THY ile Hava İş sendikası arasında 2013 ve 2014'e dair toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde daha önce sonuç alınamamıştı. Bunun ardından, arabulucu heyetin hazırladığı raporu takiben grev çağrısı yapma hakkı bulunan sendika, THY görüş ayrılıklarını gidermek için bir kere daha görüşmüş ancak görüşmeler sonuç vermemişti.

14 BİN ÇALIŞAN SENDİKALI

Hava-İş tarafından verilen bilgiye göre, THY'nin geçen yıl sonu itibariyle 15 bin 857 kişi olan çalışanlarının, 14 bini sendika üyesi olup bunların 4 bin 601'i kabin ekibinde, 2 bin 7'si de kokpitte çalışıyor.

305 KİŞİ ÇIKARILMIŞTI

Geçen yıl havacılık iş kolunda grev hakkının yasaklanmasına yönelik yasaya karşı greve çıktıkları gerekçesi ile Hava-İş sendikası mensubu 305 THY çalışanı işten çıkarılmıştı.

ŞİMŞEK: AKSAMAYI KABUL EDEMEYİZ

Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "THY yalnız değildir, faaliyetlerin aksamasını kabul edemeyiz" dedi.

THY'DE GREVE DOĞRU... BAKAN KONUŞTU!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (117)

akincı ~ 5 yıl önce
Bu sendikacıların yurt dışındakilerle işbirnliği yaitığı meydanda. Her halde THY yi batırıp yurt dışından sendikacı avantası sağlayıp başka uçak şirketlerine yol açmağa çalışan provakatıor insanlar bunlar THy grev yapamaz. Bu işi kabul ediyorsun emniyet mensubu gibi, doktor gibi, askeri personel gibi itfaiyeci gibi öğretmen gibi kamu hizmeti yüklenmişsin demektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tebrikler ~ 5 yıl önce
sayin bakani tebrik ediyorum grev filan olmayacak greve hayir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
VAV ~ 5 yıl önce
BENCE HAVA-İŞ SENDİKASI BU TEHDİDİNDEN DOLAYI SN BAKANI AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ DE DAHİL OLMAK ÜZERE GEREKLİ HER TÜRLÜ MERCİYE ŞİKAYET ETMELİ. BİR HÜKÜMETİN BAKANININ BU DENLİ AÇIK İŞÇİYİ TEHDİT EDEN TUTUMU DAHA ÖNCE NE DUYULMUŞ NEDE GÖRÜLMÜŞTÜR. İLKLERİN HÜKÜMETİ MALESEF...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 5 yıl önce
TGS'ye de sendika gelsin :( normallerin çok altında maaş her ekipte standartsız çalışma biçimi. Kanun dinlemez yönetim' haddini bildirsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000