25 Mayıs 2012, Cuma 17:01:22

THY'DE GREV KARARI ASILACAK

THY ile Hava İş Sendikası arasında 23. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde flaş bir gelişme yaşandı. Mahkeme THY’nin itirazlarını reddetti, ibre Hava İş’in lehine döndü. THY’de grev kararı asılabilir.
  • tek gercek olmalı , asla kafa karısmasın ki o da sudur: davamız haklarımızı koruma davasıdır, grev hakkının elimizden alınıp kölelestirilmeye karsı dik durusta olmamızdır, hepsi bu baska bisey degil. Yahu bunu anlamayan/anlamak istemeyen ne zihinsiz zihniyetler varmıs, yazıkk!!.. Su bilinsin ki bu davamızı hep birlikte tekyürek savunacagız. Tek yapmamız gereken bizde zaten var olan birlik beraberlik fitilini ateşlemek. Ben inanıyorum, hepimiz de inanalım, basaracagız.
  • BU AKP GERÇEKTEN BAŞA BELA BUNA HALA OY VERECEĞİM DİYEN DÖRT AYAKLILAR VAR YAZIK TÜRKİYE BUDURUMA DÜŞMEMELİYDİ.ŞİMDİ BAZILARI SEN ÇOK BİLİYORSUN DİYECEKTİR. TABİKİ BİLİYORUM BENDE 12 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE İLK KEZ AKP'YE OY VERDİM KEŞKE VERMEZ OLSAYDIM BİR DAHA HAYATTA İŞİM OLMAZ AKP İLÇESİNİN ÖNÜNDEN BİLE GEÇMEM...VİCDANEN RAHATSIZIM AFFEDİN BENİ.
  • yazılan bütün yorumları okudum muhtemelen bunlardan birkaç tanesi benim mesai arkadaşım geri kalanlarda ortalığı karıştırıp bizi birbirimize düşürmeye çalışan insanlar belki müdürlerimiz belki başkanlarımız. Ne tekniğin aldığı para kabinin aldığı para nede kokpitin aldığı para evet hepimiz para için çalışıyoruz hakmı hukukmu o tartışma değil öle bi haldı ki durum bizi birbirimize kırdırıyorlar herşey çok planlı ve bilinçli akıllı olalım lütfen zayıflıklarımıza yenik düşmeyelim yoksa eziliriz hatta birbirimizi ezeriz ondan sonradan farkederiz ve çok pişman oluruz. Tek dileğim birbirimize sahip çıkalım biz kolay iş yapmıyoruz can taşıyoruz gerektiğinde hayır deme hakkımız olması lazım.. Burası metro istasyonu değil...
  • tek korkum 2007 deki gibi kimseye danısıp gorus bildirmeden imza atıp anlasılması.eskiler bilir ne demek istedigimi.o donemki sozleşmede yapılan hataların sonucunda bu şirket bu halde. bir sürü birim özelleştirildi ve öç alındı.kabin ve kokpit kadar sayımız cok olmasada tıpkı 2007 de oldugu gibi apronda calıscanlarda greve evet diyecektir.

Türk Hava Yolları ile Hava İş Sendikası arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde tam anlamıyla hukuk savaşı yaşanıyor. THY’nin 19 Mart’ta arabulucu olarak atanan Fevzi Yılmaz’a mahkeme tarafından atanmamasını öne sürerek iki kez itiraz etmesi üzerine farklı bir boyut kazanan süreçte bugün sürpriz bir gelişme yaşandı. Mahkeme, THY ile Hava İş arasında adeta itiraz savaşına dönen sürece komple iptal etti. Böylelikle toplu iş sözleşmesi sürecinin kaldığı yerden devam etmesi imkanı doğdu.

Hava İş Sendikası bu sürpriz gelişmeyi üyelerine şu mesajla duyurdu:

“Hava İş yeni bir hukuk zaferi kazandı. İstanbul 11. İş  Mahkemesi’nce alınan THY A.O sözleşmesi ile ilgili tedbiren durdurma kararı itirazımız üzerine kaldırıldı. Resmi arabulucu süreci kaldığı yerden devam edecektir. Resmi arabulucu süresi bittiği için raporu bakanlıkça bize tebliğ edildiği tarih itibarı ile 6 gün geçtikten sonra grev kararı alınacaktır.” denildi.

Gelinen aşamada resmi arabulucu raporunun yaklaşık 10 gün içinde Hava İş Sendikası’na ve THY’ye ulaşması bekleniyor. Raporun ulaşmasından sonra 6 gün içinde taraflar arasında bir uzlaşma sağlanmazsa bu sürenin bitiminde Hava İş Sendikası grev kararı asacak.

Bu arada havacılıkta grev kararı uygulamasının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin meclis alt komisyondan geçmesinin de THY ile Hava İş Sendikası arasında devam eden sürece nasıl etki edeceği merakla bekleniyor. Eğer teklif yasalaşır ve Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girerse Hava İş Sendikası grevle ilgili hangi kararı alırsa alsın uygulanması mümkün olmayacak. Bununla ilgili olarak da Hava İş Sendikası yönetiminin çeşitli girişimlerde bulunduğu  kaydedildi.

Sendikadan yapılan açıklamada şöyle denildi:
“İşkolumuza grev yasağı getiren AKP Milletvekillerince hazırlanan kanun tasarısı maalesef tüm muhalefet partisi milletvekillerinin itirazına rağmen AKP milletvekillerince oy çokluğu ile kabul görmüştür. Utanarak söylüyoruz ki bu komisyonda dünyada hava taşımacılığında hiç bir ülkede grev yasağı olmadığını söyleyen muhalefet milletvekillerine AKP milletvekilleri "iyi ya dünyada bir ilk oluruz" şeklinde yanıt vermişlerdir.”

THY'DE GREV KARARI ASILACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

teknik ~ 6 yıl önce
tek gercek olmalı , asla kafa karısmasın ki o da sudur: davamız haklarımızı koruma davasıdır, grev hakkının elimizden alınıp kölelestirilmeye karsı dik durusta olmamızdır, hepsi bu baska bisey degil. Yahu bunu anlamayan/anlamak istemeyen ne zihinsiz zihniyetler varmıs, yazıkk!!.. Su bilinsin ki bu davamızı hep birlikte tekyürek savunacagız. Tek yapmamız gereken bizde zaten var olan birlik beraberlik fitilini ateşlemek. Ben inanıyorum, hepimiz de inanalım, basaracagız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ARTIK ANTİ AKP ! ~ 6 yıl önce
BU AKP GERÇEKTEN BAŞA BELA BUNA HALA OY VERECEĞİM DİYEN DÖRT AYAKLILAR VAR YAZIK TÜRKİYE BUDURUMA DÜŞMEMELİYDİ.ŞİMDİ BAZILARI SEN ÇOK BİLİYORSUN DİYECEKTİR. TABİKİ BİLİYORUM BENDE 12 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE İLK KEZ AKP'YE OY VERDİM KEŞKE VERMEZ OLSAYDIM BİR DAHA HAYATTA İŞİM OLMAZ AKP İLÇESİNİN ÖNÜNDEN BİLE GEÇMEM...VİCDANEN RAHATSIZIM AFFEDİN BENİ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kabin teknik kokpit ~ 6 yıl önce
yazılan bütün yorumları okudum muhtemelen bunlardan birkaç tanesi benim mesai arkadaşım geri kalanlarda ortalığı karıştırıp bizi birbirimize düşürmeye çalışan insanlar belki müdürlerimiz belki başkanlarımız. Ne tekniğin aldığı para kabinin aldığı para nede kokpitin aldığı para evet hepimiz para için çalışıyoruz hakmı hukukmu o tartışma değil öle bi haldı ki durum bizi birbirimize kırdırıyorlar herşey çok planlı ve bilinçli akıllı olalım lütfen zayıflıklarımıza yenik düşmeyelim yoksa eziliriz hatta birbirimizi ezeriz ondan sonradan farkederiz ve çok pişman oluruz. Tek dileğim birbirimize sahip çıkalım biz kolay iş yapmıyoruz can taşıyoruz gerektiğinde hayır deme hakkımız olması lazım.. Burası metro istasyonu değil...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
apron ~ 6 yıl önce
tek korkum 2007 deki gibi kimseye danısıp gorus bildirmeden imza atıp anlasılması.eskiler bilir ne demek istedigimi.o donemki sozleşmede yapılan hataların sonucunda bu şirket bu halde. bir sürü birim özelleştirildi ve öç alındı.kabin ve kokpit kadar sayımız cok olmasada tıpkı 2007 de oldugu gibi apronda calıscanlarda greve evet diyecektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000