07 Ağustos 2012, Salı 12:55:31

THY'DE DANIŞMAN ÇIKTI...

İşçi ve işveren arasındaki anlaşmazlıklarda tarafsız olarak görev yapması gereken ‘arabulucu’ Türk Hava Yolları’nın (THY) danışmanı çıktı...
  • TORPİL HAVA YOLLARI VEYA TAKKELİLER HAVA YOLLARI HAYALDİ GERÇEK OLDU
  • DEVLETİN BAŞINA HER GELENİN SOYDUĞU KURUMU KURTARACAK TEK ÇÖZÜM ÖZELLEŞTİRİRSİN GİDER. ÖZELLEŞTİRME İSE DÜNYADA OLACAK EN SON ŞEY. ŞİMDİ BÖYLE DEDİM DİYE BİRİLERİ ÇIKAR BAYRAK TAŞIYICI FALAN HİKAYE OKURSA BEN DE TABİ TABİ SENSİN DERİM.
  • Ben de merak ediyorum simdi son yilarda kac tane teknisyen kac tane pilot THY'den istifa ederek ayrilmis acaba?Keske Umut Bey bu rakamlari da aciklasaymis..
  • Torpil hava yollari devletin bir aynasi bizim eserimiz biz bunlara oylar vererek millet olarak bu hale geldik neye halen sasiriyorsunuz ki

Radikal Gazetesin'nin haberine göre, Çalışma Bakanlığı’nın tarafsız arabulucu listesinde yer alan Prof. Dr. Fevzi Şahlanan’ın THY’ye iş hukuku konularında danışmanlık hizmeti verdiği ortaya çıktı.

CHP ’li Umut Oran’ın soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Sözleşmesinde yapılan açık düzenlemeye göre toplu iş sözleşmesi görüşmelerine ve ihtilaflarına katılmamaktadır” dedi. Oran ise, “Şahlanan tarafsız değildir, ilkeler kişilerden daha önemlidir” dedi.

‘Objektif yaklaşamaz’

Oran’ın soru önergesine yanıt veren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma Bakanlığı’nın arabulucu listesinde yer alan Prof. Dr. Fevzi Şahlanan’ın iş mevzuatına ilişkin her türlü hukuki araştırma, inceleme ve danışmanlık konusunda THY’ye hizmet vermekte olduğunu açıkladı.

15 Eylül 2003, 31 Aralık 2012 tarihli sözleşmeler bazında Şahlanan’a piyasa şartlarının oldukça altında bir ücret ödendiğini belirten Şimşek, “... Sözleşmesinde yer alan düzenleme gereğince (Şahlanan) toplu iş sözleşmesi görüşmelerine ve ihtilafların çözümü toplantılarına katılmamaktadır. Sayın Şahlanan’ın kendisinden hizmet alınmaya başlandığı 15 Eylül 2003 tarihinden itibaren THY ile Hava-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi imzalanmasına ilişkin süreçlerde tarafsız arabuluculuk yaptığı, sözleşmesinde yapılan açık düzenleme gereği sendika ile yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerine ve ihtilaflarının çözümü toplantılarına dahi katılmadığı görülmüştür” dedi.

CHP ’li Umut Oran ise, Maliye Bakanı’nın verdiği yanıtla ilgili olarak, “Şahlanan’ın hem kurumdan ücret alarak çalıştığını hem de toplu iş sözleşmesi yapılırken arabuluculuk yaptığını doğrulamışlar. Bu kişisel mesele değil. Hiçbir insan ücret aldığı yere objektif yaklaşamaz. Şahlanan, değerli bir insan olabilir ancak ilkeler herkesten değerlidir” diye konuştu.

Bu pilotlar nereye gidiyor

CHP ’li Umut Oran’ın soru önergesine verilen yanıtta, yıllar itibariyle THY’de işe alınan ve işten ayrılan personel verileri de yer aldı. Buna göre, son yıllarda işten ayrılan personel sayısında ciddi bir artış var. 2006’da 2 bin 583 personel işe alınırken, 1002 kişi de işten ayrılmış. 2007’de ise 1400 kişi işe alınırken, 1271 kişi işten ayrılmış. 2009’da 2 bin 561 kişi işe alınırken, işten ayrılan personel sayısı 1331 olmuş. 2010’da 3 bin 108 olan işe alınan personelin yanı sıra, 1652 kişi de işten ayrılmış. 2011’de ise 2 bin 775 kişi işe alınmış, 1244 kişi işten ayrılmış. CHP ’li Oran, özellikle son dönemde ayrılanlar içinde pilotların ağırlığına dikkat çekerek “Madem THY’de her şey bu kadar yolunda ve yönetimin iddia ettiği gibi maaşlar dünya ortalamasının üzerinde ise son iki yılda yaşanan bu pilot katliamının açıklaması nedir?” diye sordu.

Çalışma Bakanlığı'nın 'tarafsız arabulucu' listesindeki Prof. Fevzi Şahlanan'ın THY'de iş hukuku danışmanı olduğu ortaya çıktı.

THY'DE DANIŞMAN ÇIKTI...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

YÜZDE 51 ~ 6 yıl önce
TORPİL HAVA YOLLARI VEYA TAKKELİLER HAVA YOLLARI HAYALDİ GERÇEK OLDU

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÇÖZÜM ~ 6 yıl önce
DEVLETİN BAŞINA HER GELENİN SOYDUĞU KURUMU KURTARACAK TEK ÇÖZÜM ÖZELLEŞTİRİRSİN GİDER. ÖZELLEŞTİRME İSE DÜNYADA OLACAK EN SON ŞEY. ŞİMDİ BÖYLE DEDİM DİYE BİRİLERİ ÇIKAR BAYRAK TAŞIYICI FALAN HİKAYE OKURSA BEN DE TABİ TABİ SENSİN DERİM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Merak ~ 6 yıl önce
Ben de merak ediyorum simdi son yilarda kac tane teknisyen kac tane pilot THY'den istifa ederek ayrilmis acaba?Keske Umut Bey bu rakamlari da aciklasaymis..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Devletin aynasi gibi ~ 6 yıl önce
Torpil hava yollari devletin bir aynasi bizim eserimiz biz bunlara oylar vererek millet olarak bu hale geldik neye halen sasiriyorsunuz ki

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000