30 Mayıs 2011, Pazartesi 08:34:37

"THY'DE BİR UÇAĞA KALECİK İSMİ VERİLSİN"

Kalecik Eğitim ve Kalkınma Vakfı (KALEVAK) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ateş, Ulaştırma Bakanı Habib Soluk’a bir mektup göndererek, “Kalecik” isminin Türk Hava Yolları’nın (THY) filosundaki bir uçağa verilmesini istedi.
  • Birincisi cografya cahili okuyuculara, Kalecik koy degil, baskentimiz Ankaranin en eski ve en buyuk ilcelerinden biridir. Eski adiyla Kirik koyu bugunku adiyla Kirikkale vaktinde Kalecike bagli bir koydur, fakat Makina Kimyanin oraya kurulmasiyla gelismis ve il olmustur. Her neyse Kalecik uzumuyle, kizilirmakiyla, dunyaca unlu sarabiyla ve Esenbogaya yarim saat olan uzakligi ile ileride ulkemizin Californiasi olmaya adaydir. Yani isminin bir ucaga verilmesi neden bu kadar sizi rahatsiz ediyor anlamak zor, biraz hosgoru biraz da insanlik diliyorum bu abuk sabuk ofke kusanlara!
  • Ben Kalecikli değilim ama bir çok kitap ve dergide özellikle tarih dergilerinde bu yapmış oldukları kadir şinaslığı hep okudum, bence de böyle bir yere bunu yani isimlerini vermek çok güzel bir jest olur zaten ayrıca sürekli büyüyen milli havayolumuzun filosun da ülkemize böyle değerli hizmetleri olmuş ister ilçe ister köy yada belde hiç fark etmez bu yerlerin isimleri verilmelidir.
  • Hangi köy uçak almış? uçağın adı neymiş? Onları da yazmış olsaydın yorumun terbiyesizliğin ötesine geçebilirdi. Benim Kalecik ile hiç ilgim yok ama ne güzel bir amaç edinmişler ve yörelerine sahip çıkmışlar. Bunu da eleştirmek ayıp değil mi? Birileri talep eder, diğerleri değerlendirir.
  • hacı iki samsun var neden birde kalecik olmasın
Ateş, mektubunda, 1928 yılında Ankara’nın Kalecik ilçesi ve Adana halkının para toplayarak Türk Hava Kuvvetleri’ne uçak alınmasını sağladığını belirtti.

“Kalecik halkı, Cumhuriyetimizin ilk yıllarında yaşanan yoksulluklar içerisinde, bu parayı dişinden tırnağından arttırarak vermiştir” diyen Ateş, “O dönemde Kaleciklilerden toplanan para ile bir adet savaş uçağının alınması sağlanmış ve Hava Kuvvet-lerimizin güçlendirilmesi için çok önemli katkıda bulunulmuştur” ifadelerini kullandı.KALEVAK Yönetim Kurulu Başkanı Ateş, Kalecik halkı olarak Bakan Soluk’tan isteklerinin, THY filosunda hizmet veren uçaklardan birisine “Kalecik” isminin verilmesi olduğunu belirterek, “Kalecik halkının bu haklı talebinin en kısa sürede tarafınızca değerlendirilmesini beklemekteyiz. 83 yıldır gözardı edilen veya düşünülmeyen bu talebimizin yerine getirilmeyecek bir talep olmadığı hususunu takdirlerinize sunuyoruz” dedi.
"THY'DE BİR UÇAĞA KALECİK İSMİ VERİLSİN"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 7 yıl önce
Birincisi cografya cahili okuyuculara, Kalecik koy degil, baskentimiz Ankaranin en eski ve en buyuk ilcelerinden biridir. Eski adiyla Kirik koyu bugunku adiyla Kirikkale vaktinde Kalecike bagli bir koydur, fakat Makina Kimyanin oraya kurulmasiyla gelismis ve il olmustur. Her neyse Kalecik uzumuyle, kizilirmakiyla, dunyaca unlu sarabiyla ve Esenbogaya yarim saat olan uzakligi ile ileride ulkemizin Californiasi olmaya adaydir. Yani isminin bir ucaga verilmesi neden bu kadar sizi rahatsiz ediyor anlamak zor, biraz hosgoru biraz da insanlik diliyorum bu abuk sabuk ofke kusanlara!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Ben Kalecikli değilim ama bir çok kitap ve dergide özellikle tarih dergilerinde bu yapmış oldukları kadir şinaslığı hep okudum, bence de böyle bir yere bunu yani isimlerini vermek çok güzel bir jest olur zaten ayrıca sürekli büyüyen milli havayolumuzun filosun da ülkemize böyle değerli hizmetleri olmuş ister ilçe ister köy yada belde hiç fark etmez bu yerlerin isimleri verilmelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Hangi köy uçak almış? uçağın adı neymiş? Onları da yazmış olsaydın yorumun terbiyesizliğin ötesine geçebilirdi. Benim Kalecik ile hiç ilgim yok ama ne güzel bir amaç edinmişler ve yörelerine sahip çıkmışlar. Bunu da eleştirmek ayıp değil mi? Birileri talep eder, diğerleri değerlendirir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
hacı iki samsun var neden birde kalecik olmasın

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000