29 Temmuz 2010, Perşembe 09:59:35

THY'DE BİR GÜN...

Akşam Gazetesi yazarlarından Oray Eğin, Türk Hava Yolları'nın Comfort Class uygulamasını köşesine taşımış. İşte Eğin'in o yazısı...
  • demonun video olması her zaman için daha iyidir bence. ancak bazı kiralık uçaklarda video sistemi olmadığı için manuel oluyor demo.
  • Global bir oyuncu olmak kolay degil. Dünyanin dört bi yaninda ismin binalara yaziliyor, otobüslere yaziliyor, Televizyonlarda zirt pirt reklamin cikiyor, kolay degil bunlar. Dahada büyümek istiyorsan, daha iyisini yapacaksin, ve hatalari engelleyeceksin. Yaptigin hatalarinda biran önce düzelteceksin ve özür dileyeceksin. O zaman büyüksün iste. FRAPORT
  • Bizim insanimiz ancak sikayetten anlar evet. Her zaman yikici olan sonuc verir haklisiniz. THY bedava bilet dagitsa eminim yine sikayet edersiniz. Sizin gibi kabine "bugun ne icin sikayet yazsam acaba" modunda gelen insanlari ve onlarin diger insanlara karsi davranislarini goruyor ve calisanlar icin uzuluyorum. Ukala ukala davranan yolculari gormemek icin de gerekli routelarda mumkunse Pegasus ve Sunexpress'i tercih ediyorum. 5 kurus odeyip, ucagin sahibi oldugunu zanneden, bilgi sahibi olmadigi her konuda fikir sahibi olan insanlari gormekten cok daha huzur verici.
  • Perde arkasının dertleri yokmu onlar insan degilmi

Dünyanın önde gelen dergilerine, gazetelerine havayollarına, havaalanlarına ayırdıkları sayfalar hızla çoğalıyor. Gazetecilerin daha fazla seyahat etmesi, dünyadaki şehirler arasında mesafelerin daha kısalması ve neredeyse sınırların kalkması eskiden bu kadar fazla önem verilmeyen detayları da medyanın ilgi alanına sokuyor.

Ayrıca havacılık zevkli bir uğraş... Uçaklar, havaalanları, uçak yemekleri meraklısına dolu dolu bir dünya vaat ediyor.

Dün önce Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü'ndeydim, ardından da dünyaca ünlü catering firması Do&Co'nun İstanbul'daki merkezini gezdim... Tamamen şahsi merakımın sonucu; talep ettim ve kırmadılar.

Benim için heyecan verici bir ziyaret oldu. Uçak yolculuğuna takıntılı biri olarak şahsi takıntılarım, incecik detaylar hakkında pek çok bilgi sahibi oldum, THY'ye bazı gözlemlerimi ve eleştirilerimi ilettim.

Ama asıl heyecanım yeni açılacak 'Comfort Class' koltuklarını incelemekti. THY, dünyada artık pek çok havayolunun tercih etmeye başladığı 'ara sınıf'a geçiyor yeni 777'lerin gelmesiyle beraber. İlk olarak ekim gibi uygulanmaya başlanacak. Yeni kabinlerde ekonomi, comfort ve business sınıfları yer alacak.

Comfort'un özelliği ekonomiden yüzde 20 civarında daha yüksek ücretli, ama Business Class'tan daha ucuz bir sınıf oluşu. Koltuklar, hizmet de ekonomiden çok daha iyi. Ekonomiyle business sınıfı arasındaki fiyat uçurumuna iyi bir alternatif olacağa benzer.

THY Genel Müdürlük binasının girişinde uçak koltukları denedim. Business Class'ın 180 derece yatmadığı günler vardı eskiden; ama geniş, ön koltukla mesafesi fazla, ayaklarınızı dinlendirebileceğiniz kısmı da olan... İşte Comfort Class o dönemin koltuklarını andırıyor.

Uzun yolculuklarda uçulur mu? Kesinlikle... 'Perdenin arkasındaki' zalim hayattan kurtulmak ama 'perdenin önündeki' fiyat politikalarıyla yüzleşmek istemeyenler uzun uçuşlarda mutlaka tercih edecektir.

Oray EĞİN
AKŞAM

THY'DE BİR GÜN...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 8 yıl önce
demonun video olması her zaman için daha iyidir bence. ancak bazı kiralık uçaklarda video sistemi olmadığı için manuel oluyor demo.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Global bir oyuncu olmak kolay degil. Dünyanin dört bi yaninda ismin binalara yaziliyor, otobüslere yaziliyor, Televizyonlarda zirt pirt reklamin cikiyor, kolay degil bunlar. Dahada büyümek istiyorsan, daha iyisini yapacaksin, ve hatalari engelleyeceksin. Yaptigin hatalarinda biran önce düzelteceksin ve özür dileyeceksin. O zaman büyüksün iste. FRAPORT

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bizim insanimiz ancak sikayetten anlar evet. Her zaman yikici olan sonuc verir haklisiniz. THY bedava bilet dagitsa eminim yine sikayet edersiniz. Sizin gibi kabine "bugun ne icin sikayet yazsam acaba" modunda gelen insanlari ve onlarin diger insanlara karsi davranislarini goruyor ve calisanlar icin uzuluyorum. Ukala ukala davranan yolculari gormemek icin de gerekli routelarda mumkunse Pegasus ve Sunexpress'i tercih ediyorum. 5 kurus odeyip, ucagin sahibi oldugunu zanneden, bilgi sahibi olmadigi her konuda fikir sahibi olan insanlari gormekten cok daha huzur verici.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Perde arkasının dertleri yokmu onlar insan degilmi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000