05 Kasım 2012, Pazartesi 14:20:49

THY’DE ANONS KRİZİ

Türk Hava Yolları uçaklarında kısa süre önce, pilotların yapması kararlaştırılan “Hoşgeldiniz Anonsu”nun birçok pilot tarafından yapılmaması tepki çekti.
  • Pilot sesi güzelse yapsın anonsu....değilse hiç yorulmasın zaten bir sürü işi,dikkat,takip etmesi gereken daha önemli şeyler vardır bence..Yolcularda oturun oturduğunuz yerde canım........ne yapacaksın ne kadar yüksekte olduğunu,kaç km hızla gittiğini,varış meydanındaki hava sıcaklığını öğrenip....kötüyse geri mi döneceksin...? Şaka bir yana pilotların işi zor,boş işlerle uğraşmaları gereksiz.
  • 10 yılı aşkın biniyorum anonsları ezberledim o derece yani bana anons gerekmez sizi bilmem.
  • Ben de bir THY pilotuyum. Hiçbir zaman bu anonsu yapmaktan gocunmuyor veya kaçınmıyoruz. Ben daha bundan rahatsızlık duyanı da görmedim. PF görevini yürüten anonsu yapıyor. Aslına bakarsanız tek sakınca standart bir formatın olmaması. FAzla mı bilgi veriyoruz az mı o kısım tartışılır. Yoksa hiç sorun yok.
  • Şahsen ben bir yolcu olarak anonslar yüzünden zırt pırt seyrettiğim filmin, dinlediğim müziğin bölünmesine sinir oluyorum. Zaten THY uçaklarının çoğunda uçuş bilgilerini gösterir sistemler var, merak eden oradan baksın. Daha az anons olsun, olan da dinlenmeye değsin...

Türk Hava Yolları, bir süre önce uçuş öncesinde yapılan süre ve irtifa bilgilerinin verildiği hoşgeldiniz anonsunun pilotlar tarafından yapılmasına karar verdi. AirportHaber’in geçtiğimiz günlerde duyurduğu bu uygulama, süreç içinde anons krizini de beraberinde getirdi.Uçuş öncesi yolcular uçağa alındıktan ve kapı kapatıldıktan sonra yapılan anonsun artık pilotlar tarafından yapılması kokpit ekiplerinin tepkisine neden oldu.


PİLOT YOĞUN, ANONS ZORUNLU

Uçuş öncesi check list yapan, push back ve kule görüşmelerini gerçekleştiren kokpit ekibi, bir de üstüne anons yapma zorunluluğu getirilmesine itiraz etse de mecburen uçaklarda anons yapmak durumunda kaldı. Ancak uygulama zorunluluğuna rağmen bazı pilotların, uçuş öncesi hoşgeldiniz anonslarını yapmadığı bildirildi. Yine bazı pilotların tamamen anons yapmamak yerine kabin amirlerine anons yaptırdığı kaydedilirken, süre ve irtifa bilgilerini öğrenmek isteyen yolcuların havada kalan bu uygulama dolayısıyla şikayetçi oldukları öğrenildi.

©AirportHaber.com ÖZEL

THY’DE ANONS KRİZİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (52)

Yolcu ~ 6 yıl önce
Pilot sesi güzelse yapsın anonsu....değilse hiç yorulmasın zaten bir sürü işi,dikkat,takip etmesi gereken daha önemli şeyler vardır bence..Yolcularda oturun oturduğunuz yerde canım........ne yapacaksın ne kadar yüksekte olduğunu,kaç km hızla gittiğini,varış meydanındaki hava sıcaklığını öğrenip....kötüyse geri mi döneceksin...? Şaka bir yana pilotların işi zor,boş işlerle uğraşmaları gereksiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
10 yılı aşkın biniyorum anonsları ezberledim o derece yani bana anons gerekmez sizi bilmem.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anons ~ 6 yıl önce
Biz zaten yeni binenlere yapıyoruz anonsu
Alakası yok. Haber yanlış ~ 6 yıl önce
Ben de bir THY pilotuyum. Hiçbir zaman bu anonsu yapmaktan gocunmuyor veya kaçınmıyoruz. Ben daha bundan rahatsızlık duyanı da görmedim. PF görevini yürüten anonsu yapıyor. Aslına bakarsanız tek sakınca standart bir formatın olmaması. FAzla mı bilgi veriyoruz az mı o kısım tartışılır. Yoksa hiç sorun yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 6 yıl önce
Şahsen ben bir yolcu olarak anonslar yüzünden zırt pırt seyrettiğim filmin, dinlediğim müziğin bölünmesine sinir oluyorum. Zaten THY uçaklarının çoğunda uçuş bilgilerini gösterir sistemler var, merak eden oradan baksın. Daha az anons olsun, olan da dinlenmeye değsin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anons ~ 6 yıl önce
Çok haklısınız ama tam tersi kaptanın sesini duymanın yolcu üzerindeki etkisini dikte ettiren cok arastirma var. Bunun bi ortasi olmali. Bence yolcularla pilotlara konu hakkinda kapsamli bir anket yapilmali .
reklam ~ 6 yıl önce
evde film seyrederken reklam girmiş kabul edelim sıkmayalım canımızı

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000