05 Nisan 2012, Perşembe 15:12:52

THY’DE ALKOLE KARŞI SIKIYÖNETİM

Türk Hava Yolları’nda bir kabin görevlisinin uçuş sırasında alkol komasına girmesi sonrası Uçuş İşletme Başkanlığı bazı ilaçlara yasak getirdi. Ayrıca uçucu ekiplere rastgele alkol testi de yapılacak.
  • Esas tehlike zayiflama ilaclarinda bunlari kullanip dengesiz davrananlar kokpittede var biranda adam ilaci icip dengesiz davranmaya basliyor gozumle gordum bunlarda yasaklansin
  • Sonuna kadar katiliyorum ama siz Turkiye'de bu sekilde birlik olunabildigini hic gordunuz mu? O yuzden olmaz o iş.
  • alkol testi iyi güzelde, ancak sayenizde şirkette anti-depresan kullanmayan çok az insan var, bu konudada bişeyler yapılması gerekiyor...
  • istirahattir,uykusuz göreve gelmek,bence bu konuda da birşeyler yapılmalıdır.insan hayatı kutsaldır
Türk Hava Yolları, uçuş emniyetini üst düzeyde tutmak için ilginç bir karara daha imza attı.

Bir süre önce bir kabin memurunun uçuş sırasında alkol komasına girmesinden sonra harekete geçen THY, kokpit ve kabin ekiplerine yönelik bir talimat yayınladı.

Kabin personelinin kullandıkları bazı ilaçları ancak sağlık müdürlüğünün bilgisi dahilinde kullanabileceğinin vurgulandığı talimatta, antideprasan ilaçları, laroxyl, tofranil, insidon, tolvon, Anti – Diüretikler lopermit, lopermid, lomosil, antihistaminikler, dramamine, atarax ve unisom gibi ilaçların uçuş ekibi tarafından kullanılması yasaklandı.

UÇUŞ EKİBİNE ALKOL TESTİ
Airporthaber’e gelen bilgilere göre, bazı ilaçların yasaklanmasının dışında, rastgele seçilen bazı personellerden idrar, kan, nefes, saç, tükürük gibi testler istenecek.

Bu testler uçuşlardan önce veya sonrasında yapılabilecek. Ayrıca uçucu ekiplere sondalama (rastgele) usulü alkol testi de uygulanacak. 0,2 promilin üzerinde vücudunda alkol çıkan personelin durumu pozitif olarak değerlendirilecek ve o personelin uçuşu durdurulacak ve disipline sevk edilecek.

Eğer uçuş görevlisi test yaptırmayı reddederse yine aynı işlemler uygulanacak.

İnsan vücudunda yiyeceklerden kaynaklanan 0.05 oranında alkol bulunabiliyor. THY’nin uyguladığı 0,2 kriterinde ise insanın ruh hali değişebiliyor, vücut ısısında hafif yükselme ve davranışlarda kontrolün azalması durumları ortaya çıkabiliyor.
THY’DE ALKOLE KARŞI SIKIYÖNETİM

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (44)

Misafir ~ 6 yıl önce
Esas tehlike zayiflama ilaclarinda bunlari kullanip dengesiz davrananlar kokpittede var biranda adam ilaci icip dengesiz davranmaya basliyor gozumle gordum bunlarda yasaklansin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Sonuna kadar katiliyorum ama siz Turkiye'de bu sekilde birlik olunabildigini hic gordunuz mu? O yuzden olmaz o iş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
alkol testi iyi güzelde, ancak sayenizde şirkette anti-depresan kullanmayan çok az insan var, bu konudada bişeyler yapılması gerekiyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
istirahattir,uykusuz göreve gelmek,bence bu konuda da birşeyler yapılmalıdır.insan hayatı kutsaldır

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000