08 Aralık 2014, Pazartesi 17:20:04

THY'DE 71 PİLOT DAHA MEZUN OLDU

Türk Hava Yolları, eğitimlerinin tamamlayan toplam 71 pilotunu bugün düzenlenen bir törenle mezun etti.
  • Her fırsatta askere laf sokan fetonun bebeleri bir bitin artık ya bir bitin
  • Hadi bakalım Allah yardımcınız olsun kucağınizdaki meleklerle nice mutlu yıllara
  • Bayanları nedense hep Airbus'lara veriyorlar.Full otomatik olduğundan sanırım.
  • Sormak lazim fitacilar neden boeing e alinmiyor diye :)

Türk Hava Yolları (THY), Uçuş Eğitim Akademisi ve FITA’da (Florida Institue Of Technology Aviation) eğitimlerini tamamlayan pilotlara düzenlenen bir törenle bröveleri takıldı.

Toplam 71 pilot adayının mezun olarak THY pilot filosuna dahil olduğu anlara şahitlik eden pilot aileleri büyük coşku yaşadı.

Törene Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Genel Müdür Temel Kotil, Uçuş İşletmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Asaf Bora ve THY Uçuş Eğitim Başkanı Sedat Şekerci katıldı.

Türk Hava Yolları Genel Müdürlük binasında düzenlenen törende mezun olan pilotlar adına bir konuşma yapan bayan pilot Nurdan Karataş, duydukları heyecan dile getirerek kendilerine güvenenleri mahcup etmeyeceklerini söyledi.

‘ONLAR BİZİM ASTRONOTLARIMIZ’

Mezuniyet töreninde bir konuşma yapan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil; ‘Pilot sayımız toplamda 4 bin sayısına ulaştı. 2023 yılında yılda 120 milyon yolcu taşıyacağız. Bu sayıya ulaşmak için 7 bin pilotumuzun olması gerekiyor. Geçmişte söylemiştim yine söylüyorum onlar bizim astronotlarımız. Bu arkadaşlarımız bizi 2050 yılına kadar götürecek. 2030 yılında Avrupa, dünya havacılığının yüzde 24’ünü oluşturacak. Türk Hava Yolları ise tek başına yüzde 5’ini oluşturacak. Geçtiğimiz günlerde IATA toplantısına katıldığımda arada adını vermeyeceğim bir havayolunun genel müdürü ‘biz birinci olalım siz ikinci olun’ dedi. Bizim için sorun yok şimdilik 2. olsak da bize yeter. Yeni havalimanının 2017’de açılmasıyla bu meydanda 300 uçağa ulaşmış olacağız.

NASA’nın uzay projesinde astronotların psikolojik durumlarının iyi olması gerekiyor. Bizim de her uçuşumuzda 2 pilot görev yapıyor. Sağlığınıza dikkat edin, uykunuza dikkat edin ve  güvenle uçun. Ailelere de büyük görev düşüyor. Desteğinizi esirgemeyin. Hayırlı olsun’ dedi.

‘GELECEK 30 YILA DAMGA VURACAKLAR’

Temel Kotil’den sonra açıklamalarda bulunan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ise; ‘Bugün tarihi bir gün. Bundan 12 yıl önce Türk Hava Kuvvetleri’nden protokol gereği 25 pilotu alamamıştık. Çünkü yeterince uçağımız ve uçuş ağımız yoktu. Şirketimiz bu kadar pilotu çalıştıracak ortama sahip değildi. Ama şimdi 4 bine ulaşan pilot,7 bine ulaşan kabin memuru sayısına ulaştık. THY artık 264 uçağı olan, dünyanın en çok ülkesine uçan ve en geniş 4 networkünden biri olan ve 12 yıl üst üste kar eden bir şirket oldu.

Toplam personel sayımız 17 iştiraki dahil olmak üzere 45 bine ulaştı.64 uçaktan 264 uçağa, 1.2 milyar dolar cirodan 17.5 milyar dolar ciroya ulaştık. Uçak almak kolay ama o uçağı uçurmak daha zor. Çünkü eğitimli personel ile o uçağı uçurabilirsiniz. Bir pilotun yetişmesi toplamda 28 ayı buluyor. Eğitimin en iyisini vermeye çalışıyoruz. Pilotlar kokpite geçinde yüzlerce yolcunun güvenliğinden sorumlu oluyor. Bizim yetiştirilen pilotlar konusunda planlamamız hazır. Filomuza ne kadar pilot dahil olacak, ne şekilde eğitim alacak bunların hepsi hazır.

Biz uçuş akademesi kurduk, yetmedi yurt dışından akademi ile iş birliği yaptık. Orada eğitimlerini almasını sağladık. Şu anda 350-400 pilot eğitime devam ediyor. Yılda 640 pilota ihtiyacımız var’ dedi.

250 uçağın daha filoya dahil edeceğini kaydeden Topçu; ‘2016 sonunda siparişlerimizden geniş gövdeli kıtalararası uçacak olan 40 uçak filomuza katılacak. 2017 yılı başı itibariyle 100’e yakın geniş gövdeli uçağımız uçuyor olacak.

THY bugüne kadar filosuna dahil ettiği hiçbir uçak için devlet garantisi almamıştır. Hiçbir kuruma yükümlülüğümüz yoktur.

Ülkemiz dünya havacılığının tam ortasında. Buraya kadar çalışanlarımızla birlikte geldik. Biz bir aileyiz. Mezun olan pilotlarımıza hayırlı olsun. Kazasız belasız uçuşlar diliyorum’ dedi.

Konuşmaların ardından pilotlara bröveleri takılırken, pilot adaylarının heyecanları gözlerinden okundu.

©AirportHaber

THY'DE 71 PİLOT DAHA MEZUN OLDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Her fırsatta askere laf sokan fetonun bebeleri bir bitin artık ya bir bitin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone cvp ~ 3 yıl önce
önce şu asker tayfası ve onların torpilli bebeleri bir bitsin bakalım...şükür az kaldı
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Hadi bakalım Allah yardımcınız olsun kucağınizdaki meleklerle nice mutlu yıllara

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AIC ~ 3 yıl önce
Bayanları nedense hep Airbus'lara veriyorlar.Full otomatik olduğundan sanırım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Sormak lazim fitacilar neden boeing e alinmiyor diye :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulamasi ~ 3 yıl önce
FITA'dan mezun olup Boeing filosunda yer alanlar da var. Haber eksik.
bi saniye ~ 3 yıl önce
o zaman ben nie boeingciyim nan
fitadan boeing e ~ 3 yıl önce
var tabi fitacilarin boeing e gecmis olanlari, ama nedense airbusa aliyorlar cogunlukla. nedenini herkes biliyor, birbirimizi kandirmayalim
boeing ~ 3 yıl önce
boeing kas gücü gerektirir airbus beyin gucu ..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000