11 Ekim 2012, Perşembe 16:03:44

THY'DE '50 MİLYON EURO' KRİZİ

Bosna Hersek Havayolları ile yaptığı ortaklıkta 19.2 milyon euro zarar ettiği açıklanan Türk Hava Yolları’nın (THY) benzer bir sorunu ile İran ile yaşadığı ortaya çıktı...
  • İnşallah Başbakanım işi inada bindirmez de bu adaletsiz beceriksizleri değiştirir bir an önce.. Yazık ama gerçek bu. Hem beceriksiz hem de liyakatsız, adaletle hükmetmeyen topluluk. topunun.... köküne kiprit suyu ..
  • 50 milyon euro+ 20 milyon euro = 70 milyon euro 70 miyon euro / 305 = 22 bin 951 euro işten atılanlardan kişi başına talep etmemiz gereken tutar. Bu tutarı tahsil edemeyiz, en iyisi kıdemlerini vermeyelim. THY zarara uğradığı için işten kıdemsiz atılanların kıdem tazminatını kişi başı kabaca 10.000 euro dan hesaplarsak 6695 kişiyi daha işten atmamız gerek. Şimdi yukarıdaki bakkal hesabına göre 6695 kişi işten atılırsa bu zarar kapanacak. Ama bir dakika kabindekilerin bu zararda vebali yok. ( vicdan dış ses ) O zaman 70 milyon euro / yönetim kurulu üyesi sayısı ,yok yok bu hesap olmaz en iyisi ben mali müşavir kimliğime bürüneyim. Ben kim miyim? Şahsen Rizeliyim hatta hepimiz rizeliyiz .....
  • peki suriyede kalan 20 milyon euro ne olacak. daha 1 sene geçmeden unutuldu.buda unutulur . basın kendi kendine oto sansür uygular.
  • Suriye'de batırılanlarda unutulmasın lütfen bu konuyu unutturdukları gibi o da arada kaynar gider .onların gücü ancak işçiye yeter...

THY, 50 milyon euroluk alacağı için girişimlerini sürdürürken, İran'ın yaşadığı döviz krizinin, sorunun çözümünü güçleştirdiği ifade ediliyor.

Konu, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın Meclis Başkanlığı’na iki gün önce sunduğu soru önergesi ile ortaya çıktı.

CHP'li Oran’ın soru önergesinde göre, THY’nin İran’da 50 milyon euroluk alacağı bulunuyor. Söz konusu alacağın tahsili için de THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, geçtiğimiz ayın ortasında bu ülkeye gitti.

THY kaynakları ise yaşanan sorunu doğrularken, paranın tahsili için görüşmelerin sürdüğü bilgisini vermekle yetindi.

CHP’li Oran, THY’nin İran ile yaşadığı alacak sorununu Meclis gündemine taşıdı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması üzere sunulan önerge sekiz soruyu içeriyor.

THY’nin yüzde 49,12 oranındaki hissesinin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda olduğunu hatırlatan Oran, önergesinde şu sorulara yer verdi:

* THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu geçen ayın ortasında İran’a ziyarette bulundu mu?

*THY’nin İran’da kalan 50 milyon Euroluk parasının geri alınması için mi bu ziyaret gerçekleştirildi?

* İran para biriminin konvertibl edilememesi, dövize çevrilememesi nedeniyle söz konusu 50 milyon euroluk meblağ üzerinden Türkiye’nin zarar uğradığı doğru mudur? Kur farkı dolayısıyla THY’nin, dolayısıyla Türkiye’nin, alacağı paranın 40 dolayında devalue olduğu duyumu doğru mudur?

* İran yetkililerinin söz konusu dövize çevirme talebini reddettiği iddiasının gerçeklik payı nedir?

* İran’daki bu kadar büyük miktarda para bulunmasının gerekçesi nedir?

* Yabancı hava yollarının ülkelerindeki acentaların kur farkından dolayı İran üzerinden bilet kesmesine izin vermemesinin de bu zararda etkili olduğu bilgisi doğru mudur?

* Söz konusu 50 milyon euroluk paranın yüzde 40’ına varan kayıp yaşanmasında THY’nin doluluk oranlarının düşmemesi amacıyla yurt dışındaki acentaların İran üzerinden bilet kesmesine göz yummasının payı nedir?

* Söz konusu kayıp nedeniyle herhangi bir THY yöneticisi hakkında bir idari işlem yapıldı mı?

(Hürriyet)

THY'DE '50 MİLYON EURO' KRİZİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
İnşallah Başbakanım işi inada bindirmez de bu adaletsiz beceriksizleri değiştirir bir an önce.. Yazık ama gerçek bu. Hem beceriksiz hem de liyakatsız, adaletle hükmetmeyen topluluk. topunun.... köküne kiprit suyu ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emre ~ 6 yıl önce
50 milyon euro+ 20 milyon euro = 70 milyon euro 70 miyon euro / 305 = 22 bin 951 euro işten atılanlardan kişi başına talep etmemiz gereken tutar. Bu tutarı tahsil edemeyiz, en iyisi kıdemlerini vermeyelim. THY zarara uğradığı için işten kıdemsiz atılanların kıdem tazminatını kişi başı kabaca 10.000 euro dan hesaplarsak 6695 kişiyi daha işten atmamız gerek. Şimdi yukarıdaki bakkal hesabına göre 6695 kişi işten atılırsa bu zarar kapanacak. Ama bir dakika kabindekilerin bu zararda vebali yok. ( vicdan dış ses ) O zaman 70 milyon euro / yönetim kurulu üyesi sayısı ,yok yok bu hesap olmaz en iyisi ben mali müşavir kimliğime bürüneyim. Ben kim miyim? Şahsen Rizeliyim hatta hepimiz rizeliyiz .....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ilk değil son da olmayacak ~ 6 yıl önce
peki suriyede kalan 20 milyon euro ne olacak. daha 1 sene geçmeden unutuldu.buda unutulur . basın kendi kendine oto sansür uygular.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Suriye'de batırılanlarda unutulmasın lütfen bu konuyu unutturdukları gibi o da arada kaynar gider .onların gücü ancak işçiye yeter...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000