28 Haziran 2008, Cumartesi 12:05:32

THY’de kazan kaynıyor

Haziran ayı Türk Hava yolları’nda değişim rüzgarlarının estiği bir ay oldu. Kritik görevlerde bulunan birçok isim görevinden alındı. İşte Haziran ayında THY’de yaşanan değişiklikler …
  • Benim bir turlu anlam veremedigim bu degerli yoneticilerimin neden birbirleriyle kavgali durumda olmasi,bu durumun beni cok uzdugunu ve olumlu bir goruntu vermedigini bu durumun sadece dusmanlarina yarar saglayan bir durumdan baska bir seyler ifade etmedigini ne zaman farkedecekler ve birbirlerine simsiki sarilacaklar... bunun yaninda onlardan arzum sirkete 20 yilini vermis onlarla ayni gonul birligi icinde calisan tecrubeli calisanlarinida dusunmeleri ve olari yok saymamalari..dilegiyle
  • THY Türkiyenin en köklü kuruluşu olmasına rağmen hala profosyönel bazda kökten değişikliklere gidememiş hala devlet kurumu mantığıyla iş yapmaya çalışan ülkemizin en güçlü şirketi. Ne yazıkki aşağıda arkadaşında söylediği gibi ORHAN İKİZ kurumdaki bu kamburlaşmış bürokrasine karşı savaşıyla kurum içi ve kurum dışından gıptayla izlenen geleceği kısa vadede bile THY CEO luğuna yükselebilecek nitelikte bir yöneticinin bu tür spekülasyonlarla yıpratmak kimin yada kimlerin işine gelmektedir? Her gün gece 22.00 dan önce ofisinden çıkamayacak kadar işine tutkuyla bağlı ve çalışkan bir yönetici yıllar sonra bir yıllık izin kullandı diye dönmemesini dört gözle beklemek ve bu tarz haberleri yaymak kurum içersinde kimin yada kimlerin işine gelmektedir? Hepimizin her kurumumuzun böyle yöneticilere ihtiyacı var. Ailesine ve kendisine sabır diliyorum. Ve yöneticelerimize sahip olmaya çağırıyorum.
  • Haydan gelen huya gider
  • Evet...Orhan İKİZ gibi çalışkan ve şirketin gerçeklerini bilen,yönetimle problemi olmayan,yüklendiği misyonu layikiyle yerine getirmek için gündüz ve gecenin farkında olmayarak görevini yapmaya çalışan;ilerleyen zamanlarda THY çok hizmetler verebilecek bu potansiyeli lütfen bu haberlerle yıpratmayalım, sahip olalım....

Türk Hava Yolları için kabuk değişiminin yaşandığı görevden alma ve atamalar Server Aydın’ın istifasıyla başladı. Yer İşletme Başkanı Server Aydın, 5 Haziran’da yönetimle ters düştüğü için istifa etmek zorunda kaldı. THY’deki hızlı değişim de bu tarihten itibaren başladı.


Server Aydın’ın hemen ardından Teknik A.Ş Mühendislik Başkanı Kemal Yıllıkçı görevinden alındı. Belki de gerekçe gösterilerek görevden tek isim de o idi. Yıllıkçı’nın THY uçaklarının bakımlarının atlanmasından sorumlu tutulduğu için görevinden alındığı ifade edilmişti.  

THY yönetiminin sıradaki hedefi Halkla İlişkiler Başkanı Hamdi Irmak’tı. O da değişim rüzgarından payına düşeni alıyor ve 9 Haziran’da görevinden alınıyordu.
 

İki görevden alma ve bir istifanın ardından ikinci bir istifa daha yaşandı 13 Haziran’da. Bu kez de THY Teknik A.Ş Personel Başkanı Cebrail Bulur görevi bıraktı. 
 

16 Haziran’da ise Özel Kalem Müdürü Yasin Şener ve 20 Haziran’da da Eğitim Başkanlığı Satın Alma Uzmanı Veysel Özbulur ayrılanlar kervanına katıldı. 
 

27 Haziran’da Eğitim Başkanı Ali Eser, Teknik A.Ş Satın Alma ve Lojistik Başkanı Hüseyin Sağlam, Gelir Yönetimi Başkanı Sami Alan, Komponent Atölyeleri Başkanı Sadi Diler yürüttükleri görevlerden alındı. Ancak onlar diğerlerine göre şanslılardı çünkü Ali Eser Teknik A.Ş Komponent Atölyeleri Başkanlığı’na, Sami Alan Anadolujet’in başına, Hüseyin Sağlam, İnsan Kaynakları Başkanlığı’na, Sadi Diler ise Satın Alma ve lojistik Başkanlığı görevine getirildi.
 

Haziran ayı içerisinde çoğu başkanlık makamında yaşanan değişikliklerin bitmediği ve yeni değişimlerin beklendiği ifade ediliyor.
 

Öte yandan Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin ve Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Topçu ile sorunlar yaşayan ve halen yıllık iznini kullanan İnsan Kaynaklarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orhan İkiz’in pazartesi günü izin süresinin dolacağı ancak görevine başlamadan ayrılacağı iddia ediliyor. Orhan İkiz’in THY Genel Müdürü Temel Kotil ile de anlaşamadığı ve Kotil’in katıldığı hiçbir toplantıya katılmadığı da gelen haberler arasında. Orhan İkiz Türk Havayolları’nda başkanlık görevi yapmış daha sonra da Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilmişti. İkiz’in THY’de göreve başladığından beri hiç bu kadar izin kullanmadığı ifade ediliyor. Orhan İkiz’in izinde olmasına rağmen şirketle ilgili işleri evinden takip ettiği de gelen bilgiler arasında.

THY’de kazan kaynıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

aa ~ 10 yıl önce
Benim bir turlu anlam veremedigim bu degerli yoneticilerimin neden birbirleriyle kavgali durumda olmasi,bu durumun beni cok uzdugunu ve olumlu bir goruntu vermedigini bu durumun sadece dusmanlarina yarar saglayan bir durumdan baska bir seyler ifade etmedigini ne zaman farkedecekler ve birbirlerine simsiki sarilacaklar... bunun yaninda onlardan arzum sirkete 20 yilini vermis onlarla ayni gonul birligi icinde calisan tecrubeli calisanlarinida dusunmeleri ve olari yok saymamalari..dilegiyle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fc ~ 10 yıl önce
THY Türkiyenin en köklü kuruluşu olmasına rağmen hala profosyönel bazda kökten değişikliklere gidememiş hala devlet kurumu mantığıyla iş yapmaya çalışan ülkemizin en güçlü şirketi. Ne yazıkki aşağıda arkadaşında söylediği gibi ORHAN İKİZ kurumdaki bu kamburlaşmış bürokrasine karşı savaşıyla kurum içi ve kurum dışından gıptayla izlenen geleceği kısa vadede bile THY CEO luğuna yükselebilecek nitelikte bir yöneticinin bu tür spekülasyonlarla yıpratmak kimin yada kimlerin işine gelmektedir? Her gün gece 22.00 dan önce ofisinden çıkamayacak kadar işine tutkuyla bağlı ve çalışkan bir yönetici yıllar sonra bir yıllık izin kullandı diye dönmemesini dört gözle beklemek ve bu tarz haberleri yaymak kurum içersinde kimin yada kimlerin işine gelmektedir? Hepimizin her kurumumuzun böyle yöneticilere ihtiyacı var. Ailesine ve kendisine sabır diliyorum. Ve yöneticelerimize sahip olmaya çağırıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Parkinson ~ 10 yıl önce
Haydan gelen huya gider

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nK ~ 10 yıl önce
Evet...Orhan İKİZ gibi çalışkan ve şirketin gerçeklerini bilen,yönetimle problemi olmayan,yüklendiği misyonu layikiyle yerine getirmek için gündüz ve gecenin farkında olmayarak görevini yapmaya çalışan;ilerleyen zamanlarda THY çok hizmetler verebilecek bu potansiyeli lütfen bu haberlerle yıpratmayalım, sahip olalım....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000