11 Mart 2013, Pazartesi 09:18:27

THY YÖNETİMİ KULAKLARI ÇINLATTI

Türk Hava Yolları'nın (THY) mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ve eski yöneticiler bir araya gelir de, Hava İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin'in kulakları çınlatılmaz mı?
  • vay beee..sunlara bak..hepsini anlarim hepsi iktidarlarin olur efendim, tabii efendimcileri ama yusuf efendi yi anlayamiyorum..kendisi degil miydi kameralar onunda sendikaya ve calisanlara gosterdikleri ozveri icin tesekkur eden??? ne cabuk unuttu o gunleri??? o zamanin sendika yonetimi ve calisanlar birkaci haric hala hayattalar,yasiyorlar..bakalim onlar ne diyecekler bu incilerine??? simdi iktidara yakin olmak icin vurun abaliya degil mi yusuf efendi??? o gunlerde calisanlarin maaslari kesilirken sen ve diger yoneticilerden maaslari kesilen oldu mu??? cocugunu boeing'de ise nasil soktun ??? yegen ve koylulerini thy'na nasil soktun ??? akp iktidara gelince koltugunda oturabilmek icin nasil didindin aciklasana!!! hicbirinize hakkim helal degil bunu bilin hele sana ve simdikilerine!!! hicbirinizin yatacak yerleri yok!!!!
  • Sıkılmışmış 305 ten. Allah'ım ya millete bak.Ne nankörsünüz inanamıyorum.keşke grev hakkınız geri alınmasaydı da görseydınız dünya kaç bucakmış.Bugünleri mumla arardınız mumla.Kafalarına göre bir liste yaptılar sorgusuz sualsiz haklı haksız işten çıkarıldılar.Elbette çıkarılanlar haklarını arayacak ,gündemde kalacak bu da mı battı yani.Ne haliniz varsa görün ya uçucu arkadaşlar da şikayet edip durmasın konuşuyolar konuşuyolar iş ciddiye binince en çok o konuşanlar kayboluyo ortadan
  • Bu atılan km içinde özelden gelen aklı başında biri olduğunu sanmıyorum. Özelde kaç kuruş aldıkları ve sosyal hakları belli. 2 ay kurs ver dünyanın km nu yetiştirirsin. bu eylemi yaparken b planınız olmazsa ki olamaz sizin cennetiniz TK. Boşuna efelenmeyeceksin, efelendiniz atıldınız bari yalvarmayın dış hatlar önünde telef olacaksınız yazık.
  • çok güldüm yaa..habere bak.yöneticiler bir araya gelmişmişmiş...6000 kabin memuru biraraya geldiğinde görücez kimin neresi çınlıyo.airport da iice sacmaladı haber yapmış güyaa

Tam da sırası, geçenlerde THY yönetimi zehir zemberek bir kamuoyu açıklaması yaptı, toplu iş görüşmelerinde sendikanın uzlaşmaz tavrından yakındı.

THY'nin eski yöneticilerinden Yusuf Bolayırlı "Sendika bir kere de gelip, şu işi de şöyle yapalım demedi, demiyor" diye başladı söze.


Hatırasını anlattı:

"Yıl 1991, maaşları yatırmada zorlanıyoruz. Türkiye dibe vurdu, herkes fakirleşti. Atilay Bey'e dedim ki, iki şık var. Ya 2 bin 500 kişi çıkaracağız ya da herkesin maaşından yüzde 15 indireceğiz ve sadece emekliliği gelenleri emekli edeceğiz sorun çözülür. Ne dersiniz?

Sonra yüzde 10 indirimde anlaştık. Mayısın 30'u oldu ikramiye dağıtacağız ama para yok. Dedik ki, sendika olarak sizin paranız var. Siz ödeyin, çalışanlar mağdur olmasın biz size borcumuzu bilahare ödeyelim. Ardından uçakların doluluğunu takip etmeye başladılar. Uçak doluyorsa, THY para kazanıyor diye."

THY sendikacılığı

Tezcan Yaramancı ekledi: "THY'deki sendikacılık ideolojiktir."

Erman Ilıcak sözü aldı:

"Gelir, gideri karşılamıyor. Aldım personel müdürünü yanıma gittik İncirli'deki sendikanın merkezine. 'Sen beni tanımıyorsun' dedim. 'Ben 5 yaşında babası ölmüş, hayatı kendisi kazanmış biriyim. Sen devletin parasıyla okumuş insansın. Ayıp değil mi 200-300 kişiyi getirip eylem yapıyorsun?"


Ve Hamdi Topçu anlatıyor:

"10 yıldır bir gün bile maaşları aksatmadık. Maalesef sendikacılıkta kural belli: Pazartesi olmaz, salı sallanır böyle devam ediyor."

Bir de şunları söylüyor:

"Modern sendikacılıkta verimli çalışılıyor mu konuşulur. 10 kişinin olması gereken bir bölümde, 15 kişi çalıştığında modern sendikacılık yapanın itiraz etmesi gerekir."


THY nasıl ateş püskürdü?

THY'den yapılan açıklamada deniliyor ki:

"24. dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sendikanın uzlaşmaz ve dayatmacı yaklaşımları nedeniyle bugüne kadar bir anlaşma sağlanamamıştır.

Mevcut durum çalışanların ve dünya devleriyle rekabet eden Türk Hava Yolları'nın aleyhinedir. THY halen yürürlükte olan toplu iş sözleşmesi metnini aynen imzalamaya hazır olduğunu beyan etmiştir. THY'nin bu teklifini ve masada verdiği ücret teklifini tartışma gereği dahi duymayan Hava-İş Sendikası, çalışanları ve Türk Hava Yolları'nı hiç kimseye yarar sağlamayacak bir grev macerasına sürüklemeye çalışmaktadır."

Funda Özkan / Akşam

THY YÖNETİMİ KULAKLARI ÇINLATTI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

yusuf efendi'ye ~ 5 yıl önce
vay beee..sunlara bak..hepsini anlarim hepsi iktidarlarin olur efendim, tabii efendimcileri ama yusuf efendi yi anlayamiyorum..kendisi degil miydi kameralar onunda sendikaya ve calisanlara gosterdikleri ozveri icin tesekkur eden??? ne cabuk unuttu o gunleri??? o zamanin sendika yonetimi ve calisanlar birkaci haric hala hayattalar,yasiyorlar..bakalim onlar ne diyecekler bu incilerine??? simdi iktidara yakin olmak icin vurun abaliya degil mi yusuf efendi??? o gunlerde calisanlarin maaslari kesilirken sen ve diger yoneticilerden maaslari kesilen oldu mu??? cocugunu boeing'de ise nasil soktun ??? yegen ve koylulerini thy'na nasil soktun ??? akp iktidara gelince koltugunda oturabilmek icin nasil didindin aciklasana!!! hicbirinize hakkim helal degil bunu bilin hele sana ve simdikilerine!!! hicbirinizin yatacak yerleri yok!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sıkılmış'a ... ~ 5 yıl önce
Sıkılmışmış 305 ten. Allah'ım ya millete bak.Ne nankörsünüz inanamıyorum.keşke grev hakkınız geri alınmasaydı da görseydınız dünya kaç bucakmış.Bugünleri mumla arardınız mumla.Kafalarına göre bir liste yaptılar sorgusuz sualsiz haklı haksız işten çıkarıldılar.Elbette çıkarılanlar haklarını arayacak ,gündemde kalacak bu da mı battı yani.Ne haliniz varsa görün ya uçucu arkadaşlar da şikayet edip durmasın konuşuyolar konuşuyolar iş ciddiye binince en çok o konuşanlar kayboluyo ortadan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PF ~ 5 yıl önce
Bu atılan km içinde özelden gelen aklı başında biri olduğunu sanmıyorum. Özelde kaç kuruş aldıkları ve sosyal hakları belli. 2 ay kurs ver dünyanın km nu yetiştirirsin. bu eylemi yaparken b planınız olmazsa ki olamaz sizin cennetiniz TK. Boşuna efelenmeyeceksin, efelendiniz atıldınız bari yalvarmayın dış hatlar önünde telef olacaksınız yazık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hehhehe ~ 5 yıl önce
çok güldüm yaa..habere bak.yöneticiler bir araya gelmişmişmiş...6000 kabin memuru biraraya geldiğinde görücez kimin neresi çınlıyo.airport da iice sacmaladı haber yapmış güyaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arsenik ~ 5 yıl önce
Çok doğru 6000 kabin memuru biraraya gelir bekle sen,geçen yıl 305 tane gelebildi,onunda sonunu gördük,grev olsa 60 tane kabinci katılmaz.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000