06 Ekim 2008, Pazartesi 08:15:50

"THY yolcularına güvenmiyor!"

Akşam Gazetesi yazarı Oray Eğin, THY'nin uçaklarda uçuş modunda bile olsa iPhone kullanılmasına izin vermemesini sert bir dille eşleştirmiş...
  • Öncelikli olarak günaydın sayın Burçin hanim...Pardon pardon şef şef.. yok yok neydi ya amaaaan boş ver nedecen sen vur kafayı bir daha yat ya!
  • Şu bir gerçek ki;THY eski karizmasından çok,cimrilik ve bakkal kokan bir havaya sahip oldu.Artık bu bakkalı yöneten temel amcalar Candan teyzeler daha evvel yönettikleri yerlere neler yapabilmişlerki burayı ihya etsinler Allah aşkına!!!
  • Ayrıca..diye eklemek istiyorum ki..Siz ıphone'unuzu uçuş modunda kullanmak istiyorsunuz bir başka yolcu da, siz telefonunuzu kullanıyorsunuz diye kendi telefonunu açmak isteyecek.. sizin ki uçuş modun da yada değil nerden bilecek..kimi uçuş modundan habersiz telefonunu açan var düşermiyiz diye endişelenecek..bir kural konulmuş neden bu kadar sorgulanıyor yada eleştiriliyor anlayamıyorum.Ve özellikle kalkış ve iniş anında kokpitteki cihazlardan herhangi birinin bu cep telefonu yüzünden olumsuz etkilenmesi ihtimali bile yeterli yerden metrelerce yüksekte iken... birkaç saatte olsa şu telefonsuz yapamaz mısınız? ve kimse ilkokul öğretmeni rolünü oynamıyor,herkes görevini sorumluklukları çerçevesinde yerine getiriyor..
  • yeter artık türk hava yollarıyla uğraşmayı bırakın eğer bu yasaklar konulmuşsa muhakkak daha önceden kötü sonuçlar doğrmuştur thy keyfinden yasaklamıyor eğer siz okadar insanın sorunluluklarını üzerinize alıyorsanız istediğiniz gibi davranın çıkıp buraya bide yazmayın

Türkiye’de iPhone çılgınlığı yaşanıyor dursun Türk Hava Yolları bu harika teknolojik aletin kabinlerde kullanılmasına izin vermiyor. Berlin’e giderken, uçaktaki görevli “Uçuş modunda da olsa” iPhone’un kullanılmayacağını söylemiş. Bu “uçuş modu” olan diğer telefonlar için de geçerli.

Halbuki iPhone’un “uçuş modu” telefonu bir iPod’dan farksız hale getiriyor. Ya da bir dizüstü bilgisayardan. Dahası, günümüzde içine sim kart alabilen lap-top’lar da var, onu nasıl engelleyeceksin?

THY’nin bu yasağı sadece absürd. Bir işbilmez tarafından, cahilce alınmış. Bir de buna uçuş güvenliği diye gerekçe eklemeleri daha da tuhaf. Hele işin aslından habersiz kabin görevlilerinin bilmiş ilkokul öğretmeni tavrı!

Belli ki THY, Türk yolculara güvenmiyor. Bu insanlar müzik dinlerken çaktırmadan telefonu da açarlar diye düşünüyor.

Herhalde Cupertino, California’daki Apple merkezindekiler bu “uçuş modu” seçeneğini öylesine koymadılar değil mi! Adamlar en ileri teknoloji merkezi, bu konuda da bildikleri vardır illa ki. Gel de bunu THY’ye anlat.

Aslında, cep telefonlarının uçuş güvenliğini tehdit ettiği de bir mit’ten ibaret. Teknoloji kültürünün en ileri yayın organı Wired dergisinin eylül sayısında “Cep telefonum bir uçağı düşürebilir mi” sorusuna şöyle bir yanıt verilmişti: “Cep telefonunuz bir tabanca değil! Teorik olarak cep telefonları uçuş aletlerine etki edebilir. Ancak pratik olarak mümkün değil bu. Cockpit ve iletişim sistemleri elektromagnetik dalga karışmasına karşı ta 1960’lardan beri korunuyor.”

Dergi, cep telefonlarının uçaklarda kullanılmamasını iki şeyle açıklıyor: Yolcuların huzurunu kaçırmama ve “roaming” sistemine. Yoksa güvenlikle ilgisi yok.

Doğrusu ben de yanımdaki koltukta geveze birinin telefonla konuşma ihtimalinden hiç hoşlanmıyorum, ama THY’nin bu “uçuş modu” bile tanımaz diktasından da hiç hoşlanmıyorum.

"THY yolcularına güvenmiyor!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Call Center ~ 10 yıl önce
Öncelikli olarak günaydın sayın Burçin hanim...Pardon pardon şef şef.. yok yok neydi ya amaaaan boş ver nedecen sen vur kafayı bir daha yat ya!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ogeday ~ 10 yıl önce
Şu bir gerçek ki;THY eski karizmasından çok,cimrilik ve bakkal kokan bir havaya sahip oldu.Artık bu bakkalı yöneten temel amcalar Candan teyzeler daha evvel yönettikleri yerlere neler yapabilmişlerki burayı ihya etsinler Allah aşkına!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
uçuş modu ~ 10 yıl önce
Ayrıca..diye eklemek istiyorum ki..Siz ıphone'unuzu uçuş modunda kullanmak istiyorsunuz bir başka yolcu da, siz telefonunuzu kullanıyorsunuz diye kendi telefonunu açmak isteyecek.. sizin ki uçuş modun da yada değil nerden bilecek..kimi uçuş modundan habersiz telefonunu açan var düşermiyiz diye endişelenecek..bir kural konulmuş neden bu kadar sorgulanıyor yada eleştiriliyor anlayamıyorum.Ve özellikle kalkış ve iniş anında kokpitteki cihazlardan herhangi birinin bu cep telefonu yüzünden olumsuz etkilenmesi ihtimali bile yeterli yerden metrelerce yüksekte iken... birkaç saatte olsa şu telefonsuz yapamaz mısınız? ve kimse ilkokul öğretmeni rolünü oynamıyor,herkes görevini sorumluklukları çerçevesinde yerine getiriyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
yeter artık türk hava yollarıyla uğraşmayı bırakın eğer bu yasaklar konulmuşsa muhakkak daha önceden kötü sonuçlar doğrmuştur thy keyfinden yasaklamıyor eğer siz okadar insanın sorunluluklarını üzerinize alıyorsanız istediğiniz gibi davranın çıkıp buraya bide yazmayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000