17 Mayıs 2013, Cuma 21:24:11

THY YILIN İLK ÇEYREĞİNDE ZARAR ETTİ

Türk Hava Yolları’nın 2013 yılı ilk çeyrek mali sonuçları açıklandı. Mali sonuçlara göre THY zarar etmesine rağmen geçen yıla oranla bu yıl daha az zarar etti.
  • Bilmeyen yorum yapınca cahillik diz boyu oluyor
  • Greve katılmadığı için toplu iş sözleşmesi kapsamı dışında kalacak olan personelin maaşlarına yapılacak ayarlamayla dengelenir, üzerine bir de kara geçilir. Malum, şirketi grevde çalışacak kadar seviyoruz. O vakit yarım maaşa da pekala çalışabiliriz. Di mi arkadaşlar?
  • ÜÇ AYDA PRİM ,FAZLA UÇUŞ PARASI ,PAZAR PARASI ADI ALTINDA KAR PAYI DAGITIRSAN ZARAR NORMAL DEGİLMİ BİRDE SENDİKA DARBESİ AYÇİN İSTİFA
  • Bir thy klasigi .....

Türk Hava Yolları 2013 yılı ilk çeyrek konsolide mali tablolarını Borsa İstanbul’a bildirdi. Mali tablolara göre satış gelirleri geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 3.6 milyar TL’ye ulaştı. Geçen senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında esas faaliyet zararı yüzde 59 iyileşme ile 83 milyon TL, faaliyet zararı yüzde 87 iyileşme ile 23 milyon TL, net zarar ise yüzde 24 iyileşme ile 22 milyon TL oldu. Mevsimsel etki nedeniyle finansal sonuçlar negatif gerçekleşmiş olup geçen senenin aynı dönemine göre elde edilmiş olan önemli iyileşme 2013 yılı finansal sonuçlarının 2012 yılından daha iyi olacağına işaret etmektedir.

Yılın ilk çeyreğinde 10 milyon yolcu taşınmış olup Yolcu sayısındaki artış yüzde 26’dır. Arz edilen koltuk kilometredeki (AKK) yüzde 21 artışa karşılık ücretli yolcu kilometrede (ÜYK)  yüzde 30 artış sağlanmış olup böylece yolcu doluluk oranı 5,1 puanlık artışla  yüzde 77,9 olarak gerçekleşmiştir. Dıştan dışa transfer yolcu sayısının toplam dış hat yolcu içerisindeki payı ise yüzde 40’a ulaşmıştır. Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) tarafından yayınlanan istatistiklere göre ise aynı dönemde havacılık sektörü büyümeleri  AKK ve ÜYK için sırasıyla yaklaşık yüzde 2,3 ve yüzde 4,2 olmuştur.

2013 yılında açılan 6 yeni dış hat ile birlikte bugün itibariyle uçulan dış hat sayısı 187’ya, uçulan ülke sayısı ise 99’a ulaşmıştır. 2013 yılında filoya eklenen uçaklarla birlikte bugün itibariyle uçak sayısı 173’ü dar gövde, 37’si geniş gövde ve 9’u kargo olmak üzere toplam 219’dur. Daha önce vermiş olduğu uçak siparişlerine ek olarak kısa süre önce Airbus’a 117, Boeing’e de 95 adet uçak siparişi veren Türk Hava Yolları önümüzdeki on yıl içerisinde 400-450 uçaktan oluşan dev bir filoya ulaşmayı hedeflemektedir. 

Türk Hava Yolları’nın on yıllık büyüme hedefleri ve İstanbul’a yapılacak yeni havalimanı birlikte değerlendirildiğinde, önümüzdeki yıllar hem Türkiye’nin dış dünyaya hava yolu erişim imkanlarının daha da geliştiği hem de İstanbul’un uluslar arası uçuşlar için önemli bir transfer noktasına dönüştüğü yıllar olacaktır.

THY YILIN İLK ÇEYREĞİNDE ZARAR ETTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (55)

Yorum ~ 5 yıl önce
Bilmeyen yorum yapınca cahillik diz boyu oluyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
no problem ~ 5 yıl önce
Greve katılmadığı için toplu iş sözleşmesi kapsamı dışında kalacak olan personelin maaşlarına yapılacak ayarlamayla dengelenir, üzerine bir de kara geçilir. Malum, şirketi grevde çalışacak kadar seviyoruz. O vakit yarım maaşa da pekala çalışabiliriz. Di mi arkadaşlar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ZARAR ~ 5 yıl önce
ÜÇ AYDA PRİM ,FAZLA UÇUŞ PARASI ,PAZAR PARASI ADI ALTINDA KAR PAYI DAGITIRSAN ZARAR NORMAL DEGİLMİ BİRDE SENDİKA DARBESİ AYÇİN İSTİFA

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eskilerden ~ 5 yıl önce
Bir thy klasigi .....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000