07 Ağustos 2014, Perşembe 10:08:22

THY YENİ ŞİRKET KURUYOR

THY, ünlü bir tekstilci ve otomotiv sektöründen bir iş adamı ile KDV iadesi şirketi kuruyor.
  • yiyin ülkeyi onus soysal vahap küçük hamdi topcunun tayyibın kankaları
  • Tax free hep problemli, bir keresinde duty free kısmındaki tek arkadaş yemeğe çıkmış, 20 kişi beklemistik, 80 milyonluk ülkenin en büyük havalimaninda sadece bir kişi vard!! Deveye sormuşlar, nerem dogru ki demiş
  • haberde bahsi geçen kdv iade işleminde pazar %90 ile bir isveçli şirkete ait yanlış bilmiyorsam. dolayısıya yerli firmaların böyle bir girişimde bulunması akıllıca bir hamle gibi duruyor. umarım başarılı olurlar.

Türk Hava Yolları, tekstil dünyasının en büyük şirketlerinden LC Waikiki'nin patronu Vahap Küçük ile ortak şirket kuruyor.

Rekabet Kurulu internet sitesinde yayınlanan bir başvuruya göre, THY, VK Holding ve Maslak Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ ortak girişim şirketi kurmak için başvuru yaptı.

Açıklamaya göre şirketin faaliyet konusu şöyle: Türkiye'de ikamet etmeyen yolcuların satın alarak yurtdışına götürdükleri malların satın alınması sırasında ödenen KDV'nin iadesine yönelik aracılık hizmeti sunmak.

Türk vergi kanunlarına göre, ülkemize turist olarak gelen kişiler bazı malların KDV'sinden muaf tutuluyorlar. Ancak her satış noktasında "tax free" hizmeti verilmiyor. Kurulacak şirket de bu kapsamda ödenen KDV'nin iadesi işini yapacak, Satın alma sırasında ödenen KDV'ye karşılık verilen belge, havaalanlarında ibraz edilerek, KDV'nin iadesi sağlanacak.

Kurumdan yapılan açıklamada ortaklığın hangi oranlarla yapılacağı bilgisi verilmedi.

Ortaklardan VK Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Kücük. Küçük, Türkiye'nin en büyük hazır giyim üreticisi ve perakendecisi LC Waikiki'nin sahibi. LC Waikiki Fortune 500 Türkiye listesinde 27'nci sırada. Şirketin 2013 cirosu 4 milyar 398 milyon TL. 2013 FAVÖK rakamı 796 milyon TL olan şirketin özkaynakları 2 milyar 458 milyon TL. LC Waikiki'de 19 bin 123 kişi çalışıyor.

Diğer ortak Maslak Otomotiv'in Yönetim Kurulu Başkanı ise Onur Soysal. 29 Nisan 2002 tarihinde kurulan şirketin sermayesi 30 milyon TL. Şirketin faaliyet konusu ise motorlı taşıt satış ve servisi. (Fortune Türkiye)

THY YENİ ŞİRKET KURUYOR

Facebook Yorum

Yorumlar

klş ~ 4 yıl önce
yiyin ülkeyi onus soysal vahap küçük hamdi topcunun tayyibın kankaları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Tax free hep problemli, bir keresinde duty free kısmındaki tek arkadaş yemeğe çıkmış, 20 kişi beklemistik, 80 milyonluk ülkenin en büyük havalimaninda sadece bir kişi vard!! Deveye sormuşlar, nerem dogru ki demiş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
akıllıca ~ 4 yıl önce
haberde bahsi geçen kdv iade işleminde pazar %90 ile bir isveçli şirkete ait yanlış bilmiyorsam. dolayısıya yerli firmaların böyle bir girişimde bulunması akıllıca bir hamle gibi duruyor. umarım başarılı olurlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000