21 Şubat 2009, Cumartesi 14:43:03

THY UÇUŞLARI GÜVENLİ DEĞİL Mİ?

Hava-İş, dün akşam Taxim Hill Otel'de yemekli davet verdi. Sendika başkanı Ayçin, Türk Hava Yolları'nda hukuksuzluk, kuralsızlık ve hükümet-sendika-patron işbirliği yaşandığı iddia etti.
  • sendika başkanı konuşmaları zarar veriyor.lütfen ilkeli eleştiri yapalım uçuş emniyetini ihlal ediyorsunuz çalşanların alın teri ile dalga geciyorsunuz emniyetli uçuşlar
  • airport tv nin bazen thy yi lekeleme kampanyasi guttugunu dusunuyorum, umarim yaniliyorumdur.
  • THY çalışanları başında kimler olursa olsun, her dönemde sendikalarını değiştirmelidir. Unutmayalım ki bu yönetimi THY çalışnları seçti. Dolayısıyla çalışanların kararlarına saygı göstermek gerekir. Seçimle ortaya çıkan her sonuca saygı göstermek gerektiği gibi...
  • günümüz dünyasında işçilerin çalışanların kısacası her türlü emek harcayan insanların emeklerinin sömürüldüğü bir zamanda sendikalaşmak gibi büyük bir silahı bu denli eleştirmek ve bu sendikaya liderlik eden bir insanı bu ithamlarla nitelendirmek çok yanlış. Nitekim thy nin nasıl bir kriz yönetimi oluşturduğu açıktır thy şu ana kadar bütün kriz faturalarını çalışanlarına çıkarmaya çalışmıştır. Taşeron firmalara devir yeni alınacak olan çalışanlara 6 aylık stajer kursu adı altında nerdeyse ücretsiz çalıştırma v.s. Elbetteki thy bayrak taşıyıcımız ve yadsınamaz bi gerçek ki çok büyük bir iş sahası fakat bu çarkı en verimli bir şekilde döndürmeliyiz onun için haklarımızdan vazgeçmemeliyiz

Ayçin: “10 bin kişinin ekmeğiyle oynamayın”

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, yaptığı konuşmada, Türk Hava Yolları'nda kuralsızlık yaşandığını ve sendika üzerinde oyunlar oynanmak istendiğini ifade etti. Ayçin, THY Teknik A,Ş'de 2009 yılı toplu iş sözleşmesinin görüşmelerinin engellendiğini belirtti, THY yönetimine ve Hükümete “10 bin kişinin ekmeğiyle oynamayın” dedi.

Ayçin yaptığı konuşmada, ikinci dönem sözleşme sürecinde, Çalışma Bakanlığı'nın, Çelik İş sendikasının itirazını işleme koyduktan kendilerinin bilgilendirildiğini söyleyerek süreçten tesadüfen haberdar olduklarını ifade etti. "İtiraz bir haktır ancak başvuru yaptığımız makamların adaletli davranmaları gerekiyor" diyen Ayçin, "İş yerinde yapılan bir değişiklik yok, Çelik iş var. Neden? Uçak çelik gövdeden yapılıyor ya… Böyle akıl yürütürsek beş tane iş kolu sayabiliriz" dedi.

"Sendikaya saldırıyorlar!"

Ayçin, Çalışma Bakanlığı'nın  2006 yılında Teknik A.Ş.'de yapılan bir işkolu tespitinde işyerinin havacılık işkolunda olduğunun belirlendiğini iletirken, Bakanlığın Çelik İş'in itirazına bu tespit nedeniyle itirazda bulunması gerektiğini söyledi.

Hava-İş Genel Başkanı Ayçin, 2009 toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerini başlayamadığını, THY yönetiminin hem işçilere hem de sendikaya dönük saldırılarının arttığına ifade etti. Ayçin, “Havaalanına giriş çıkışlarımız engelleniyor, üyelik aidatlarımız kesiliyor, temsilcilik odalarımız boşaltılmak isteniyor, sendikal ve temsilci izinleri engelleniyor” diye konuştu.

75. Yıl Jesti İddiası

Ayçin, toplu iş sözleşmesini engelleme girişiminden önce THY yönetiminin “75 yıl jesti” diye sendikaya TİS taslağı sunduğunu söyledi. Ayçin, “THY yönetimi sendikaya rağmen çoğunluk tespitinde bulunuyor. Bakanlık, sendika 'çoğunluğa sahiptir' demiş. Sonra önümüze TİS taslağı koyuyorlar. Taslağa da '75. yıl jesti' diyerek yüzde 3 ile 6 oranında zam yapmışlar” dedi. Ayçin, burada da kuralsızlıkta sınır tanınmadığını ifade etti.

Genel Başkan Ayçin, “Sendikamızın üye sayısı 10 bin. Ancak, 6 bin 300 olarak yazılmış. Bakanlığa itiraz ettik, 'Birşey olmaz' diyorlar. Bu hukuki ve ahlaki değildir” diye konuştu.

"THY'nin dünyadaki üçüncü riskli uçuş yapan havayolu şirketi"

Ayçin, THY Yönetimi'nin 'öç alma ve hesaplaşma' saldırıları içerisinde olduğunu ifade ederek, Anadolu'daki yer hizmetlerinin taşeron firmaya verildiğini, İstanbul'da ise çağrı merkezinin Assist firmasına devredildiğini söyledi.

Ayçin, hizmetlerin aksadığını, uçuş bakımında da sorunlar yaşandığını ifade etti. Ayçin, “Eğer, uçuş bakım teknisyeni, 'motivasyonumu sağlayamıyorum' diyorsa bu ciddi bir uyarıdır” dedi.

Atilay Ayçin ayrıca, Türk Hava Yolları'nın dünyada 3. riskli uçan ülke olduğu ifade etti.

Ayçin, son olarak, “Şayet, hukuk bir yana atılırsa, Yargıtay'dan da aykırı bir karar çıkarsa... Hava yolu işçilerinin pimi çekilirse, zararı büyük olur. İş, aş ve sendikal haklarımız için üretimden gelen gücümüzü kullanırız” dedi.

THY UÇUŞLARI GÜVENLİ DEĞİL Mİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Misafir ~ 9 yıl önce
sendika başkanı konuşmaları zarar veriyor.lütfen ilkeli eleştiri yapalım uçuş emniyetini ihlal ediyorsunuz çalşanların alın teri ile dalga geciyorsunuz emniyetli uçuşlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
airport tv nin bazen thy yi lekeleme kampanyasi guttugunu dusunuyorum, umarim yaniliyorumdur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
THY çalışanları başında kimler olursa olsun, her dönemde sendikalarını değiştirmelidir. Unutmayalım ki bu yönetimi THY çalışnları seçti. Dolayısıyla çalışanların kararlarına saygı göstermek gerekir. Seçimle ortaya çıkan her sonuca saygı göstermek gerektiği gibi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
günümüz dünyasında işçilerin çalışanların kısacası her türlü emek harcayan insanların emeklerinin sömürüldüğü bir zamanda sendikalaşmak gibi büyük bir silahı bu denli eleştirmek ve bu sendikaya liderlik eden bir insanı bu ithamlarla nitelendirmek çok yanlış. Nitekim thy nin nasıl bir kriz yönetimi oluşturduğu açıktır thy şu ana kadar bütün kriz faturalarını çalışanlarına çıkarmaya çalışmıştır. Taşeron firmalara devir yeni alınacak olan çalışanlara 6 aylık stajer kursu adı altında nerdeyse ücretsiz çalıştırma v.s. Elbetteki thy bayrak taşıyıcımız ve yadsınamaz bi gerçek ki çok büyük bir iş sahası fakat bu çarkı en verimli bir şekilde döndürmeliyiz onun için haklarımızdan vazgeçmemeliyiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000