14 Aralık 2011, Çarşamba 09:41:27

THY UÇAKLARINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLİYOR

Türk Hava Yolları (THY), uğursuz olduğuna inanıldığı için koltuklarda yer verilmeyen 13. sıra uygulamasına son veriyor.
  • Bu memleketi yöneten insanlara baktıkça içim kararıyor.Muhalefet partisi milletvekilinin uğraştığı konuya bak.AKP'lilerde muhalefette böyleleri oldukça bize birşey olmaz diyerek keyifleniyorlardır sanırım.THY değişti, d,ğer özel havayolları ne olacak?Onlara da Sivil Havacılık genelgesi yayınlayın.Hatta Boeing ve Airbus'a mektup yollayıp bize böyle 13 numarası eksik uçak göndermemelerini söyleyin.Dinlemezlerse 'bak kendi uçağımızı yaparız,haa' diye tehdit edin.Benim emeğimden bu adamların boğazına tek lokma gidiyorsa haram-zıkkım olsun.
  • Bu ucaklarda sadece konyalılar tasınmıyor, ciddi miktarlarda yabancı uçtuğunu bilmiyorlar mı ? işi gücü yok mu bu adamın
  • bu tırıvırı seylerle ugrasip memleketi unutanlara verilen maasta benim hakkim varsa haram olsun
  • YA ALLAH AŞKINA BU MİLLETİN BU KADAR ŞEHİDİ,DEPREMZEDESİ,AÇ AİLESİ VE TARTIŞILAN KONUSU VARKEN BAKAN THY UÇAKLARINDA OLMAYAN 13 RAKAMINA MI TAKILMIŞ??? BUNU TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNE TAŞIMIŞ!İŞ GÜCÜNE,MESAİYE ALDIĞINIZ PARAYA YAZIK!!
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tüm uçaklardaki koltuklarda 13. sıranın olması yönünde değişikliğe gideceklerini açıkladı.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, THY uçaklarında 13. nolu koltuk sırasının kullanılmamasını TBMM gündemine taşıdı.

Hz. Peygamber’in doğumu ile İstanbul’un fethi tarihlerinin tek tek rakamları toplandığında 13 rakamının ortaya çıktığını belirten Yeniçeri, şunları kaydetti: “Batı ülkelerinde uğursuz olduğuna inanıldığı için 13 rakamı genellikle kullanılmamaktadır. Bu bağlamda uçaklarda 13 no’lu koltuklar da yoktur. Bu durum batılıların batıl inançlarının taklidi anlamına gelmektedir. Bu durum onların bu batıl itikatlarını yaygınlaşıp, meşrulaştırmaktadır. Bilindiği gibi 571 yılı İslam’ın yüce peygamberinin doğum tarihidir. Bu tarihin toplamı 5+7+1=13 etmektedir. Yine bilindiği gibi Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul 1453 yılında fethedilmiştir. Bunun toplamı da 1+4+5+3=13 etmektedir.”

Yeniçeri, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a da, “THY’nin çoğu uçaklarında 13 numarasının bulunmamasının nedeni nedir?” diye sordu.

Şimşek’in sorularına THY’nin yüzde 50.88’i özelleştirildiği için Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yanıt verdi. Şimşek, THY’nin ancak yüzde 49.12’sinin kamuya ait olduğunu, şirket faaliyetlerinin özel hukuk hükümlerine göre yürütüldüğünü belirtirken, 13 sıralı koltuk için şunları kaydetti: “THY’den alınan bilgiye göre, THY filosundaki bazı uçaklarda 13. sıranın hali hazırda mevcut olduğu, tüm uçaklarda da 13. sıranın olması yönünde bir değişikliğe gidilmesinin düşünüldüğü, gerekli değişikliğin yapılması hususunda çalışmaların sürdürüldüğü belirtilmiştir.”

Neden uğursuz?

Bu inancın kökü İskandinav mitlerine kadar gider. Mite göre, ışık ve güzellik tanrısı Balder’in verdiği ziyafete 12 tanrı davetli iken, hilelerin tanrısı Loki, davetli olmadığı halde zorla 13. kişi olarak katılmak ister. Bu nedenle çıkan tartışmada, Loki diğer tanrılar tarafından da çok sevilen Balder’i öldürür. Bu inanış Avrupa’nın güneyine kadar yayılır. Hıristiyan din adamları da bu halk masalını Hz. İsa’nın son yemeğine uygularlar. Hıristiyan versiyonunda Balder’in yerini Hz. İsa, Loki’nin yerini de Judas alır. Bu yemekten sonra 24 saat içinde de Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürülür. Bu nedenle Hıristiyan dünyasında 13uğursuz sayılır. Bu inancın kökeninde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır.
THY UÇAKLARINDA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Misafir ~ 7 yıl önce
Bu memleketi yöneten insanlara baktıkça içim kararıyor.Muhalefet partisi milletvekilinin uğraştığı konuya bak.AKP'lilerde muhalefette böyleleri oldukça bize birşey olmaz diyerek keyifleniyorlardır sanırım.THY değişti, d,ğer özel havayolları ne olacak?Onlara da Sivil Havacılık genelgesi yayınlayın.Hatta Boeing ve Airbus'a mektup yollayıp bize böyle 13 numarası eksik uçak göndermemelerini söyleyin.Dinlemezlerse 'bak kendi uçağımızı yaparız,haa' diye tehdit edin.Benim emeğimden bu adamların boğazına tek lokma gidiyorsa haram-zıkkım olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Bu ucaklarda sadece konyalılar tasınmıyor, ciddi miktarlarda yabancı uçtuğunu bilmiyorlar mı ? işi gücü yok mu bu adamın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
bu tırıvırı seylerle ugrasip memleketi unutanlara verilen maasta benim hakkim varsa haram olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
YA ALLAH AŞKINA BU MİLLETİN BU KADAR ŞEHİDİ,DEPREMZEDESİ,AÇ AİLESİ VE TARTIŞILAN KONUSU VARKEN BAKAN THY UÇAKLARINDA OLMAYAN 13 RAKAMINA MI TAKILMIŞ??? BUNU TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNE TAŞIMIŞ!İŞ GÜCÜNE,MESAİYE ALDIĞINIZ PARAYA YAZIK!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000