29 Mart 2012, Perşembe 13:00:28

THY UÇAKLARINDA CEP TELEFONU DÖNEMİ...

Türk Hava Yolları, uçakta cep telefonu ve internet kullanılması için çalışmalarına hız verdi...
  • Sayın THY Yöneticileri, Bu hizmeti sunmaya, diğer eksikleriniz arasında nasıl öncelik derecesi ile nasıl bir ihtiyaç ve talep değerlendirmesi sonucu karar verildiğini paylaşmanız mümkün mü lütfen. %1 gibi bir talep varsa, %99'a da kulak verip, yaşanabilecek sorunları gözardı etmemelisiniz. Tahmin ediyorum siyasiler, sanatçılar ve birazda cep.tel'suz dk. geçiremeyen maz.%10'luk bir kesimin talebi vardır. Lütfen dikkate alıp, gerekli önlemleri almadan başlatmayın. 2-3 saatlik yolculuğu insanlara zehir etmeyin. Tşk.
  • Sayın THY Yöneticileri, Otobüslerde serbest oldu biliyorsunuz. Yolculuk süresini eş-dost sohbeti ile geçirmek isteyip, ses tonunu kontrol edemeyenler yüzünden otobüs yolculukları çile halini almıştır. Uçak yolculuklarında da aynı ve hatta kavga gürültüye varan sorunlar yaşanacağından eminim. Ne olur hemen bu kararınızdan vazgeçip, bu emek ve maddi kaynağınızı THY personeli ve hizmet kalitesini artırmakta kullanın. Saygılar.
  • STC = hassasiyet zaman kontrolü mü? hehehhe yapmayın lütfen. bari bilmediğiniz kısaltmaları sallamasanız haber yaparken (:
  • Passanger de passenger olmasın sakın :) epeyce bi gazi olmuş :)
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden (SHGM) deneme amaçlı cep telefonu ve internet kullanımı için izin alan THY, 3 uçakta internet hizmetini test etmeye başladı. 19 uçakta da internet hizmeti sunmak için çalışmalara başlayan THY, yıl sonuna kadar Boeing 777 tipi 1 uçağında cep telefonu hizmeti sunmayı hedefliyor.
 
Uçaklarda internet ve cep telefonu kullanımına yönelik çalışmalarla BTK, uçaklarda cep telefonu kullanımı konusunda bir şirkete yetki verdi.
 
THY, 1 uçakta cep telefonu, 3 uçakta da internet hizmeti denemesi yapıyor. BTK'nın GSM 1800 Mobil Telefon Hizmeti için verdiği yetkinin ardından SHGM'den alınacak izinle uçaklarda cep telefonu kullanılmaya başlanacak. BTK, uçaklarda internet hizmeti verilmesiyle ilgili talepleri de değerlendirmeye aldı. SHGM'den alınacak iznin ardından uçaklarda internet hizmeti de verilebilecek.
 
THY, BTK'nın verdiği deneme yetkisi ve SHGM'nin izniyle, İstanbul Havalimanı'nda park halindeki Boeing 777 tipi uçakta cep telefonu hizmeti konusunda testlere başladı. Testler, 1 Mayıs'a kadar devam edecek. THY, yıl sonuna kadar 1 uçakta cep telefonu hizmeti vermeyi planlıyor.
 
Kabin içerisinde kablosuz internet (Wi-Fi) hizmeti vermeyi de planlayan THY, Boeing 777-300 tipi 3 uçakta kablosuz internet ve televizyon yayını deneme uygulamalarına başladı. THY, filosunda bulunan 9 adet Boeing 777-300 ve 10 adet Airbus 330-300 tipi büyük gövdeli ve uzun menzilli uçakta da internet hizmeti sunmak için çalışmalarını sürdürüyor.
 
SHGM: "Bütün kurumlardan görüş alındı"
 
Bu arada, SHGM'nin, uçaklarda internet ve cep telefonu hizmeti sunulmasına yönelik çalışmaları uluslararası havacılık kurallarına uygun şekilde devam ettiği bildirildi.
 
Uçuş emniyeti yönünden Avrupa Havacılık Emniyeti Otoritesi'nce (EASA) alınan kararların incelendiğini kaydeden SHGM yetkilileri, "Bu sistem Boeing tarafından üretim aşamasında teçhiz edilmektedir ki bu durum üreticinin sistemi emniyetli olarak değerlendirdiği anlamına gelmektedir" ifadesini kullandı.
 
Cep telefonu kullanımı için 2007 yılından bu yana SHGM ve BTK'ya çeşitli başvuruların olduğunu hatırlatan yetkililer, başvuruların ardından ilgili bütün kurumların katıldığı koordinasyon toplantılarında Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) dışında bütün kurumların olumlu görüş sunduğunu, EGM'nin ise "güvenlik zafiyeti oluşturacağı" gerekçesiyle olumsuz görüş bildirdiğini belirtti.
 
Uçakta cep telefonu için yüksekten uçma şartı
 
Uçaklarda cep telefonu kullanımında güvenlik zafiyetini gidermek için uygulanacak sınırlamalara değinen yetkililer, şu görüşleri ifade etti: "Söz konusu sistem mimarisi uyarınca, uçak içerisinde elektronik yalıtım tesis edilerek dışarıyla etkileşim kesilecek. Ayrıca, 1800 metre (6000 feet) altında sistem otomatik olarak devre dışı kalacak. Dolayısıyla, bir zafiyet ortadan kalkmış olacak, zira yapılan tüm uyarılara rağmen yolcular cep telefonlarını açık bırakıyor. EGM'nin iddiası bu noktada çok gerçekçi görünmüyor. Yolcuların 6000 feet yüksekliğe (veya Türkiye'nin belirleyeceği irtifa) kadar uçakta cep telefonlarını kullanma imkanı kalmayacak. Söz konusu sistemin uçuşa elverişliliği EASA tarafından incelenmiş, test edilmiş ve yayınlanan STC'ler (hassasiyet zaman kontrolü) ile onaylanmıştır. Sistem, Avrupa Posta ve Telekomünikasyon İdareleri Konferansı'nın (CEPT) Avrupa Komisyonu yönergeleri, kararları ve tavsiye kararlarına uygun."
 
Yetkililer, sistemle ilgilenen şirketler arasında THY, Lufthansa, Emirates, Malaysian, Cathay Pacific ve Virgin Atlantic'in yer aldığını, Danimarka, Estonya, Macaristan, Norveç ve Hollanda'nın da aralarında bulunduğu birçok ülkenin uçaklarda cep telefonu hizmeti verilmesi yönünde izin veya muafiyet tanıdığını bildirdi. (Hürriyet)
THY UÇAKLARINDA CEP TELEFONU DÖNEMİ...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 6 yıl önce
Sayın THY Yöneticileri, Bu hizmeti sunmaya, diğer eksikleriniz arasında nasıl öncelik derecesi ile nasıl bir ihtiyaç ve talep değerlendirmesi sonucu karar verildiğini paylaşmanız mümkün mü lütfen. %1 gibi bir talep varsa, %99'a da kulak verip, yaşanabilecek sorunları gözardı etmemelisiniz. Tahmin ediyorum siyasiler, sanatçılar ve birazda cep.tel'suz dk. geçiremeyen maz.%10'luk bir kesimin talebi vardır. Lütfen dikkate alıp, gerekli önlemleri almadan başlatmayın. 2-3 saatlik yolculuğu insanlara zehir etmeyin. Tşk.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Sayın THY Yöneticileri, Otobüslerde serbest oldu biliyorsunuz. Yolculuk süresini eş-dost sohbeti ile geçirmek isteyip, ses tonunu kontrol edemeyenler yüzünden otobüs yolculukları çile halini almıştır. Uçak yolculuklarında da aynı ve hatta kavga gürültüye varan sorunlar yaşanacağından eminim. Ne olur hemen bu kararınızdan vazgeçip, bu emek ve maddi kaynağınızı THY personeli ve hizmet kalitesini artırmakta kullanın. Saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
STC = hassasiyet zaman kontrolü mü? hehehhe yapmayın lütfen. bari bilmediğiniz kısaltmaları sallamasanız haber yaparken (:

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Passanger de passenger olmasın sakın :) epeyce bi gazi olmuş :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000