28 Ağustos 2009, Cuma 11:59:14

THY UÇAĞININ KALINTILARI HÂLÂ ORADA

33 yıl önce yaşanan Isparta kazasının izlerine bugün hala kaza bölgesinde rastlamak mümkün. İşte o dehşet verici kazadan geriye kalanlar…
  • Selamlar uçağın düştüğü yer dsi yazan tepenin ardı mi oluyor?
  • Sen kolay yoldan çıkmışsın dostum kestirme olandan 3 farklı yol var oraya tam adrenalinlik düşme tehlikesi yuvarlanıp uçma yükseklik korkun yoksa çıkalım senle uzun zamandır bende gidemedim değişiklik olur
  • 15 yaşındayken oraya tırmanmıştım. sidrenin zirvesine kadar. yolu o kadar zor değil, korkunç hiç değil. muhteşem manzaralar mevcut. fakat tekbaşına gidilecek yer değil. iyi ayakkabı bıçak vs olmalı. domuz hiç görmedim hayatımda oralarda ama olabilir. uçağın enkazı hala orada, motorları kokpit parçaları koltuklar döşemeler kaplamalar vs. hüzünlenmemek elde değil. ıspartada bir ekip oluşsa bugün bile çıkarım oraya. var mı gelmek isteyen?
  • Sayın editörümüzünde müsadesi olursa karatepeye çıkmak isteyenleri uyarmak isterim sidre tarafından yol çok riskli yolun%80ninden sonra uçurum geçmek bi hayli zor en kısa yol gökçay tarafından kent ormanına doğru giderken sağdan ikinci derenin içinden yaklaşık 2km kadar tırmanmak gerekiyor mutlaka yanınızda arkadaş olsun ve bölgede domuz üremiş saldırabiliyorlar korkutmak amaçlı silah mutlaka olmalı burada mahsur kalanlarda oldu jandarma kurtarmıştı sizleri dostane uyarmak istedim tesekkürler

Tarih 19 Eylül 1976. Kaptan Pilot Celal Topçuoğlu ve mesul Kaptan Pilot Sacit Soğangöz yönetimindeki THY’ye ait TC-JBH kuyruk tescilli Boeing 727-200 tipi uçağı İstanbul’dan Antalya’ya gitmek üzere gece saat 23:11’de Atatürk Havalimanı’ndan kalkıyordu.

İçinde 143 yolcu ve 11 mürettebat bulunan uçak Antalya’ya doğru ilerlerken, uçağın mesul kaptanı Sacit Soğangöz, inanılmaz bir hata yapıyor ve henüz Isparta semalarındayken Antalya kule ile temasa geçerek, ‘pist ışıklarını gördüğünü ve alçalmaya başladığını’ söylüyordu.

Aslında Soğangöz’ün gördüğü Antalya pist ışıkları değil Isparta Bulvarı’ndaki Sokak ışıklarıydı. Ancak Soğangöz, kulenin tüm itirazlarına rağmen, ‘ Size mi inanayım, gözlerime mi?’ diyerek ölüme giden yoluna devam ediyordu.

Soğangöz kaptan, caddeyi pist sanarak 150 metre irtifaya kadar düşmüştü.

Bu sırada, yolcu kabininde bulunan Kaptan Pilot Celal Topçuoğlu, yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu düşünerek kokpite geliyor ve uçuşa müdahale ediyordu.

Topçuoğlu, son anda dağları fark ediyor ve tırmanışa geçmek için motorlara tam güç veriyordu. Ancak, maalesef başarılı olamıyor ve uçak, içine girdiği vadinin sağ yamacına sağ kanadından çarparak, çarpmanın şiddetiyle, vadinin sol tarafına doğru fırlıyor ve Karatepe olarak bilinen dağa çarparak parçalanıyordu.

Bu acı kazada, 11’i mürettebat 154 kişinin yaşamı Karatepe dağında son buluyordu.

İşte o feci kazanın üzerinden tam 33 yıl geçti. Ardında yüzlerce dram ve hikâye bırakan kazanın acıları küllenirken, Karatepe dağında hala o kazaya ait izler duruyor.

Uçağın koridoruna serilen halı, metal ve kumaş parçaları, kazanın dehşet verici yüzünü anlamak için yeterli oluyor.

Öte yandan kazada hayatını kaybedenler için 19 Eylül 2009 tarihinde Karatepe mevkiinde anma töreni düzenlenmesi planlanıyor.

İşte o kazadan geriye kalanlar, Selim Özkök ve Doç.Dr Mekin Sezik’ın objektiflerine takılanlar:

©AirportHaber.com

THY UÇAĞININ KALINTILARI HÂLÂ ORADA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

Ilker ~ 2 yıl önce
Selamlar uçağın düştüğü yer dsi yazan tepenin ardı mi oluyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gezgin ~ 5 yıl önce
Sen kolay yoldan çıkmışsın dostum kestirme olandan 3 farklı yol var oraya tam adrenalinlik düşme tehlikesi yuvarlanıp uçma yükseklik korkun yoksa çıkalım senle uzun zamandır bende gidemedim değişiklik olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
anamasliyim ~ 5 yıl önce
15 yaşındayken oraya tırmanmıştım. sidrenin zirvesine kadar. yolu o kadar zor değil, korkunç hiç değil. muhteşem manzaralar mevcut. fakat tekbaşına gidilecek yer değil. iyi ayakkabı bıçak vs olmalı. domuz hiç görmedim hayatımda oralarda ama olabilir. uçağın enkazı hala orada, motorları kokpit parçaları koltuklar döşemeler kaplamalar vs. hüzünlenmemek elde değil. ıspartada bir ekip oluşsa bugün bile çıkarım oraya. var mı gelmek isteyen?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mustafa ~ 4 yıl önce
gidelim adamım. gerçekten
Gezgin ~ 5 yıl önce
Sayın editörümüzünde müsadesi olursa karatepeye çıkmak isteyenleri uyarmak isterim sidre tarafından yol çok riskli yolun%80ninden sonra uçurum geçmek bi hayli zor en kısa yol gökçay tarafından kent ormanına doğru giderken sağdan ikinci derenin içinden yaklaşık 2km kadar tırmanmak gerekiyor mutlaka yanınızda arkadaş olsun ve bölgede domuz üremiş saldırabiliyorlar korkutmak amaçlı silah mutlaka olmalı burada mahsur kalanlarda oldu jandarma kurtarmıştı sizleri dostane uyarmak istedim tesekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000