31 Ağustos 2010, Salı 15:05:36

THY UÇAĞINI PİST BAŞINDAN DÖNDÜREN ARIZA!

Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Antalya seferini yapacak olan Boeing 737-800 tipi uçağı pist başından geri döndü...
  • arkadaşım allahtan dileğim senin pilot olmaman pilotsanda inşallah chart larada bu yazıya baktığın gibi bakmıyorsundur. yoksa vay haline yolcuların. okumasını öğren ilk önce.
  • PTU uçağın hidrolik sistemini, biri arızalanırsa yada kapatılırsa birinden diğerine transfer eden ünitedir. Modern uçaklarda motor gücü ile çalışan bağımsız PTU lar vardır. PTU hidrolik motor generatörünü uçuşun her safhasında çalıştırbilir. Ayrıca, sistem basınçının belli bir noktanın altına düşmesi halinde de arka arkaya deveye girip çalışır. Yakıt tasarrufu nedeniyle taksi sırasında tek motor çalıştırılırken yoğun olarak kullanılmaktadır. A320 ailesindeki uçaklarda kabin içinden de duyulan havlayan bir köpeğin sesine benzer bir PTU sesi çıkar. Yeşil hidrolik sistem 1 numara, Sarı 2 numara tarafından çalıştırılır.
  • Cevaplar için çok teşekkür ederim . bir şeyi daha öğrenmiş oldum . Bu arada bir arkadaşım sen kokpitten nasıl mı duyuyorsun diye bir şeyler yazmış :)) ben onu kabinde koltuğumda otururken duyuyorum yolcu iken :). Genelde cam kenarı ve kanat üzeri oturuyorum. orda rahatlıkla duyuluyor bu ses. tabi similatörde de cold and dark başlattığımızda da hem ekranda görüyoruz hem kulağımızla duyuyoruz. çok teşekkürler tekrardan. saygılar.
  • 1. si ben Airbus kaptanı değilim. 2.si bazı şeyleri bilmek için kaptan olmak gerekmiyor. 3.sü hadi diyelim ben kaptanım. PTU sesini bilmeyeceksem ben neden pilotum?

Türk Hava Yolları'na ait TK2426 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı İstanbul-Antalya seferini yapacağı sırada APU'sunun yanması nedeniyle pist başından geri döndü.

AirportHaber'in edindiği bilgilere göre; Uçak havalanmak üzere pist başına gittikten sonra APU'da meydana gelen arıza nedeniyle geri dönmek zorunda kaldı. 

Arıza yaşayan uçak teknik hangara alınırken yolcular A321 tipi başka bir uçakla Antalya'ya gönderildi.AirportHaber Özel

THY UÇAĞINI PİST BAŞINDAN DÖNDÜREN ARIZA!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 8 yıl önce
arkadaşım allahtan dileğim senin pilot olmaman pilotsanda inşallah chart larada bu yazıya baktığın gibi bakmıyorsundur. yoksa vay haline yolcuların. okumasını öğren ilk önce.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
PTU uçağın hidrolik sistemini, biri arızalanırsa yada kapatılırsa birinden diğerine transfer eden ünitedir. Modern uçaklarda motor gücü ile çalışan bağımsız PTU lar vardır. PTU hidrolik motor generatörünü uçuşun her safhasında çalıştırbilir. Ayrıca, sistem basınçının belli bir noktanın altına düşmesi halinde de arka arkaya deveye girip çalışır. Yakıt tasarrufu nedeniyle taksi sırasında tek motor çalıştırılırken yoğun olarak kullanılmaktadır. A320 ailesindeki uçaklarda kabin içinden de duyulan havlayan bir köpeğin sesine benzer bir PTU sesi çıkar. Yeşil hidrolik sistem 1 numara, Sarı 2 numara tarafından çalıştırılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Cevaplar için çok teşekkür ederim . bir şeyi daha öğrenmiş oldum . Bu arada bir arkadaşım sen kokpitten nasıl mı duyuyorsun diye bir şeyler yazmış :)) ben onu kabinde koltuğumda otururken duyuyorum yolcu iken :). Genelde cam kenarı ve kanat üzeri oturuyorum. orda rahatlıkla duyuluyor bu ses. tabi similatörde de cold and dark başlattığımızda da hem ekranda görüyoruz hem kulağımızla duyuyoruz. çok teşekkürler tekrardan. saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
1. si ben Airbus kaptanı değilim. 2.si bazı şeyleri bilmek için kaptan olmak gerekmiyor. 3.sü hadi diyelim ben kaptanım. PTU sesini bilmeyeceksem ben neden pilotum?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000