06 Eylül 2011, Salı 08:40:57

THY UÇAĞINDA 'PENCERE' TARTIŞMASI

Gazeteci Cüneyt Özdemir, Twitter’daki sayfasına işadamı Alinur Velidedeoğlu’nun uçakta olay çıkardığını yazdı.
  • meydan boş tabi dimi... bende kriptondan geldim adım süperman dünyayı kurtarcam falan filan işte...
  • Uyumak isteyen yolcu ile etrafı seyretmek isteyen yolcu ikiside haklıdır bence yada gün ışıgını görmek isteyen yolcu aynı hakka sahiptir. Bu yüzden yolculara relax set verirler ki içinde gün ışıgını engellemek için göz bandı verirler karanlıkta uyumak isteyen yolcuda karanlık korkusu olan yolcuyu rahatsız etmesin diye,burada bu haberi yazan zihniyetin kesinlikle kötü niyeti ön plandadır !!!!
  • büznüz kılas ta verilen relax setlerinden bahsetmişiniz uçuştan sonra ki kontrollerde sizin relax setlerin Tıkaç ları bulunamamış lütfen iade edin aaaa olmaz ama bu kadar da !
  • sen kısa pantolonla gezerken ben uçuyordum evlat...fazla konuşma istersen artık o yazdığın üçlemenin baş harfleri olursun.....
Hürriyet'te yer alan habere göre; Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Los Angeles seferinde yaşadıklarını anlatan Özdemir, Velidedeoğlu’nun 15 saatlik uçuş boyunca yolcu ve hosteslerin ısrarına rağmen penceresinin gölgeliğini kapatmadığını, bu nedenle uçakta tartışma yaşandığını öne sürdü.

“Uçakta bir skandal yaşadık. Biliyorsunuz, okyanus uçuşlarında uçağın bütün pencereleri karartılır. Tüm uyarılara rağmen Alinur Velidedeoğlu adlı reklamcı bunu kabul etmedi. Alinur Bey gazetelerin magazin eklerini günışığında okumaya karar vermişti. Biz koltuk alırken o anlaşılan uçağı satın aldığını düşünüyordu. 15 saatlik uçuş boyunca hosteslerin, hamile kadınların, yolcuların ısrarına rağmen penceresini açık bıraktı. Hiç kimse uyuyamadı. Bu da yetmezmiş gibi kendisini uyaran yolcularla dalga geçti. Birkaç yolcu dövecekti ki, araya hostesler girdi. Berbat bir 15 saat geçirtti. Asıl üzüldüğüm hamile yolcuların uyuyamamasıydı. Hosteslerden bir-iki tanesi ağlamaklı ve çaresizce yolcuları sakinleştirmeye çalıştı. Bu şımarıklığı bir ABD uçağında yapsaydı elleri kelepçeli inerdi o uçaktan.” Özdemir, Velidedeoğlu’nun uçuş sırasında çektiği fotoğrafını da sitedeki takipçileriyle paylaştı.
 
Uzmanlar ne diyor?   
 
Uzun uçuşlarda, başlangıç ülkesinde havanın kararması zamanına yakın bir anda, perdeler kabin ekiplerinin anonsuyla kapatılır. Karanlık, yolcunun rahatça uyuması ve gittiği ülkede güne ayak uydurmasının daha rahat olması amacıyla yapılır. Kabin memuru, diğer yolcuların gün ışığından rahatsız olabileceklerini belirterek yolcudan perdeyi kapatmasını isteyebilir. Bu istekle de kabinde doğabilecek huzursuzluğu önlemeyi hedefler. Yolculara uzun uçuşlarda göz bandı da dağıtılır. Buradaki amaç, bu tip perde açılmalarında uyanmak istemeyen yolcuları rahatlatmaktır. Yani perde açılmaması kabinde bir nezakettir. Uluslararası kural koyucu ve yaptırım gücündeki havacılık kuruluşları, uçuş sırasında perdelerin tümünün kapatılmasını önermektedir. Ancak ceza uygulaması gerektiren katı bir kural da yoktur.
THY UÇAĞINDA 'PENCERE' TARTIŞMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

Misafir ~ 7 yıl önce
meydan boş tabi dimi... bende kriptondan geldim adım süperman dünyayı kurtarcam falan filan işte...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Uyumak isteyen yolcu ile etrafı seyretmek isteyen yolcu ikiside haklıdır bence yada gün ışıgını görmek isteyen yolcu aynı hakka sahiptir. Bu yüzden yolculara relax set verirler ki içinde gün ışıgını engellemek için göz bandı verirler karanlıkta uyumak isteyen yolcuda karanlık korkusu olan yolcuyu rahatsız etmesin diye,burada bu haberi yazan zihniyetin kesinlikle kötü niyeti ön plandadır !!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
büznüz kılas ta verilen relax setlerinden bahsetmişiniz uçuştan sonra ki kontrollerde sizin relax setlerin Tıkaç ları bulunamamış lütfen iade edin aaaa olmaz ama bu kadar da !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
sen kısa pantolonla gezerken ben uçuyordum evlat...fazla konuşma istersen artık o yazdığın üçlemenin baş harfleri olursun.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000