19 Ocak 2009, Pazartesi 14:49:00

THY UÇAĞINDA IRKÇILIK KRİZİ

THY’nin İstanbul-New York uçağının yolcuları arasında bulunan Alman asıllı ABD vatandaşı bir kişi uçakta Araplar olduğunu söyleyerek son anda uçaktan inmek isteyince uçakta 2 saat 30 dakika rötar yaşandı.
  • söylediğim gibi gereğinden fazla değer ve abartme söz konusu. Pilot olduğunu söyleyen cockpit e de katılmadan edemeyeceğim. Doğru birbirimizi yemenin manası yok. Ancak birçok kabin görevlisi arkadaşımız da var ki bıraksan seni cockpitten atar bide utanmaz kullanır bile.. O derece ileri seviyede olanları varken kimse kusura bakmasın ben hiç hoşlaşmıyorum. Herkes haddini bilmeli. Bir yandan da evet daha çok eskiler bu kafada yavaş yavaş gidiyorlar zaten, ya sabır. (Bu arada gerçekten kıymetli, görevini kelimenin tam manasıyla üstünü başını parçalayarak herkese karşı üstün gayretle çalışanlar da var ancak çoook az ! kendini biliyor) Millet olarak hazımsızız, arkadaş napsın bolca parayı görünce kusuyor kompleksini. ölüyü fazla yıkarsan osurur..
  • Saygıdeğer arkadaşlar. İşim nedeniyle sürekli seyahat ediyorum. THY haricinde 7-8 havayolu şirketi ile uçtum. THY ile uçan yabancılarla "nasıl? THY Kaliteli değilmi" diye başlayan konuşmaların sosnunda üzüldüğümüz çok oldu. Ben kimsenin yaptığı iş kolay veya zor diye bir polemiğe girmek istemiyorum. Eminim her işin kendine göre zorlukları vardır, zaten uçak içerisinde bu zorluklarına şahit oluyoruz. Fakat edindiğim izlenim, biz diğer ülkelere göre hiç de misafirperver değiliz (yolcuya karşı). Yabancılarda kibarca "kabin memurlarınız çok soğuk ve işlerini severek yapmıyorlar" diyorlar. Filomuz, Teknik servis ve pilotaj çok iyi fakat sadece bunlar yetmiyor. son bir söz "İşini severek yapıyorsan çalışmış sayılmazsın" Saygıl
  • Maşallah uzakdoğu havayolu deyince aklına sadece bankok seferi gelmiş..helal olsun sizin gibi hava(cıva)cılara... :) gecekondu güzelini! hostes yaparsan böyle sayfalarda " 4 bin TL maaş alıyorum kimseye boşuna bu parayı vermezler ..biz özel yeteklere sahip insanlarız (çay, kahve servisi kolay iş değil 10 bin metre yükseklikte kabul :) falan filan yazar da yazar..kendi inanmış bir kere...haa bir de uçağa ilk defa yada 3-5 defa binmiş yolcuya/müşteriye dağdan gelmiş muamelesi yapar...2 tane ülkede yatıya kaldı diye kendini seyyah felan sanır...yine de gençler iyi...aklı başında çoğu...eski/yaşlı kabin memurları! amanın! hepsi prenses ? saraydan kaçmışlar ve zorla hostestlik yapıyorlar sanki...neyse ki çok fazla kalmadılar...byee
  • bir pilot olarak yorum yazacağım ama umarım bana da "ya siz ne iş yapıyorsunuz da yazıyosun buralara" diyen olmaz. arkadaşlar havacılık bir bütündür. kokpitten, kabine, dispatchten, operationa, güvenlikten, ikrama, ticaretten, ekip tahsise.. lütfen kimsenin mesleğini küçümsemeyin. herkesin kendince işi zordur. eleştirmek istedikten sonra her meslek grubuna bir kulp bulunabilir. ancak benim anlamadığım nokta şu ki; bir Alman bence saçma bir sebeple uçaktan inmiş haber bununla ilgili ama siz birbirinize giriyorsunuz. her meslek grubuna ama daha önce birbirimize biraz saygı lütfen..

THY’nin İstanbul – New York seferini yapan TK001 sefer sayılı Airbus 340 tipi uçağında dün ırkçılık krizi yaşandı. Uçak normal saati olan 11.00’da körüğe yanaşıp New York yolcularını almaya başladı.

Güvenlik kontrolünden geçip uçağa binen Alman asıllı ABD vatandaşı Daniel Sussman Pincus, bir süre sonra kabin görevlilerine ‘Uçakta ortadoğulular var. Bu uçak güvensiz’ diyerek uçaktan inmek istediğini iletti. Uçağın kalkmaya hazırlandığını belirten kabin görevlilerine ısrarını sürdüren Pincus, uçakta Arap tipli kişilerin bulunduğunu ve bu uçakla uçmak istemediğini yüksek sesle söylemeye başlayınca olay polise intikal etti. Uçaktan indirilen Pincus ifadesi ve işlemlerin yapılması için emniyete götürülürken, bagajı da uçaktan indirildi.

Sivil Havacılık kuralları gereği uçaktaki bütün yolcu ve valizler indirilerek güvenlik kontrolünden geçirildikten sonra tekrar uçağa alındı. THY’nin saat 11.40’ da 247 yolcusuyla kalkması gereken uçağı yaşanan kriz nedeniyle yaklaşık 2 saat 30 dakika rötarla 14.15’de kalkabildi.

THY UÇAĞINDA IRKÇILIK KRİZİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

haklılar ~ 10 yıl önce
söylediğim gibi gereğinden fazla değer ve abartme söz konusu. Pilot olduğunu söyleyen cockpit e de katılmadan edemeyeceğim. Doğru birbirimizi yemenin manası yok. Ancak birçok kabin görevlisi arkadaşımız da var ki bıraksan seni cockpitten atar bide utanmaz kullanır bile.. O derece ileri seviyede olanları varken kimse kusura bakmasın ben hiç hoşlaşmıyorum. Herkes haddini bilmeli. Bir yandan da evet daha çok eskiler bu kafada yavaş yavaş gidiyorlar zaten, ya sabır. (Bu arada gerçekten kıymetli, görevini kelimenin tam manasıyla üstünü başını parçalayarak herkese karşı üstün gayretle çalışanlar da var ancak çoook az ! kendini biliyor) Millet olarak hazımsızız, arkadaş napsın bolca parayı görünce kusuyor kompleksini. ölüyü fazla yıkarsan osurur..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Süleyman ~ 10 yıl önce
Saygıdeğer arkadaşlar. İşim nedeniyle sürekli seyahat ediyorum. THY haricinde 7-8 havayolu şirketi ile uçtum. THY ile uçan yabancılarla "nasıl? THY Kaliteli değilmi" diye başlayan konuşmaların sosnunda üzüldüğümüz çok oldu. Ben kimsenin yaptığı iş kolay veya zor diye bir polemiğe girmek istemiyorum. Eminim her işin kendine göre zorlukları vardır, zaten uçak içerisinde bu zorluklarına şahit oluyoruz. Fakat edindiğim izlenim, biz diğer ülkelere göre hiç de misafirperver değiliz (yolcuya karşı). Yabancılarda kibarca "kabin memurlarınız çok soğuk ve işlerini severek yapmıyorlar" diyorlar. Filomuz, Teknik servis ve pilotaj çok iyi fakat sadece bunlar yetmiyor. son bir söz "İşini severek yapıyorsan çalışmış sayılmazsın" Saygıl

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ŞEKİP ~ 10 yıl önce
Maşallah uzakdoğu havayolu deyince aklına sadece bankok seferi gelmiş..helal olsun sizin gibi hava(cıva)cılara... :) gecekondu güzelini! hostes yaparsan böyle sayfalarda " 4 bin TL maaş alıyorum kimseye boşuna bu parayı vermezler ..biz özel yeteklere sahip insanlarız (çay, kahve servisi kolay iş değil 10 bin metre yükseklikte kabul :) falan filan yazar da yazar..kendi inanmış bir kere...haa bir de uçağa ilk defa yada 3-5 defa binmiş yolcuya/müşteriye dağdan gelmiş muamelesi yapar...2 tane ülkede yatıya kaldı diye kendini seyyah felan sanır...yine de gençler iyi...aklı başında çoğu...eski/yaşlı kabin memurları! amanın! hepsi prenses ? saraydan kaçmışlar ve zorla hostestlik yapıyorlar sanki...neyse ki çok fazla kalmadılar...byee

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cockpit ~ 10 yıl önce
bir pilot olarak yorum yazacağım ama umarım bana da "ya siz ne iş yapıyorsunuz da yazıyosun buralara" diyen olmaz. arkadaşlar havacılık bir bütündür. kokpitten, kabine, dispatchten, operationa, güvenlikten, ikrama, ticaretten, ekip tahsise.. lütfen kimsenin mesleğini küçümsemeyin. herkesin kendince işi zordur. eleştirmek istedikten sonra her meslek grubuna bir kulp bulunabilir. ancak benim anlamadığım nokta şu ki; bir Alman bence saçma bir sebeple uçaktan inmiş haber bununla ilgili ama siz birbirinize giriyorsunuz. her meslek grubuna ama daha önce birbirimize biraz saygı lütfen..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000