16 Ağustos 2008, Cumartesi 10:57:26

THY UÇAĞINDA ECEL TERİ DÖKÜLDÜ

Türk Hava Yolları’na ait Airbus 310 tipi uçağının yön gösteren navigasyon cihazı bozulup, telsiz bağlantısı kesilince 196 yolcu ölümden döndü.
  • Ben burda kimseyi suçlamıyorum böyle bir durumun oluşmasının çok zor olacağını teknik olarak ifade ediyorum. İnsan hata yapabilir hata yapmak o insanın kötü pilot olduğu anlamına gelmez burada navigasyon ve haberleşme sistemlerinin hepsinin birden arızalanması neredeyse imkansız elektrik sistemlerinin hepsinin kaybedilmesi lazımki bu durumda uçağın uçması imkansız... bu olayda bazı şeylerin gizlendiği şüphesi uyandırıyor insanda sadece bu..
  • YALAN MI!!!!SİZ TANIYORMUSUNUZ Kİ KENDİSİNİ BU ŞEKİLDE KONUŞMA CESARETİNİ BULUYORSUNUZ KENDİNİZDE.HADDİNİZİ BİLİN,TERBİYESİZLİK YAPMAYIN.OYUN OYNAMIYOR BU İNSANLAR UÇAK UÇURUYOLAR.NEJAT KAPTAN BU KADAR ACİZ Mİ Kİ YALANA GİTSİN.HAKİKATEN ÇOK AMA ÇOK CAHİLSİNİZ.SİZİN BURADA A-310 VE NEJAT HOCAM'LA İLGİLİ YORUM YAPMANIZ İÇİN DEĞİL KIRK FIRIN 140 FIRIN EKMEK BİLE YESENİZ GENE OLMAZ.ÇOK YAZIK ACINACAK HALDESİNİZ.EMİN OLUN VEREMEYECEĞİ HESAP YOKTUR.SİZ VE SİZİN GİBİ DÜŞÜNLERİ ŞİDDETLE KINIYORUM.TATARER HOCAMINDA ELLERİNDEN ÖPÜYORUM.
  • TOLGA senin yorumuna katılıyorum olayı bukadar basit bi şelkilde kimse açıklayamazdı herhalde... Bütün bu iletişim ve navigasyon sistemlerinin hepsinin birden kaybedilmesi için elektrik sistemi arızası olması lazım yani uçakta (3 adet jenerator, batarya ve rat olmak üzere 5 sistemin hepsininde arızalı olması lazım) ki böylebir elektrik sistemi arızası olursa da zaten o uçağı sağsalim indirmek imkansız olur...
  • Yorumunuz...SON TEKNOLOJİ UÇAKLARLA SEN YOLUNU ŞAŞIRIP 700KM UZAĞA İNER VE SONRADA 3 VHF TELSİZİ,2 HF TELSİZİ,ADF-VOR-GPS-IRS-FMS-PUSULA(BUNLAR 2'ŞER,3'ER TANEDİR HER UÇAKTA)NAVİGASYON SYSTEMİNİN BOZULDUĞU YALANI ATARSIN BİRİLERİDE SENİ KAHRAMAN YAPMAYA ÇALIŞIR. BENCE BUNU SAVUNANLARINDA GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKİR

Uçağın pilotu alçak uçuş yaparak Afrika ülkesi Togo’daki bir havalimanına görerek inişini gerçekleştirdi.

 

Havada korku dolu dakikaların yaşandığı, 196 yolcunun ecel terleri döktüğü olay şöyle gelişti:

 

Türk Hava Yolları’na ait TK 1123 sefer sayılı İstanbul-Lagos seferini yapan uçak seferini gerçekleştirmek üzere Atatürk Havalimanı’ndan kalktı. İçinde 196 yolcusu bulunan uçak, Nijerya’nın Lagos kentine yaklaştığı sırada, bir anda uçağın yönünü gösteren navigasyon sistemi devre dışı kaldı, bütün telsiz irtibatı kayboldu.

 

Yerel saatle 22.00’da gerçekleşen olay sonrası uçağın kaptan pilotu soğukkanlılığını koruyarak sahil boyunca batıya doğru ilerleme kararı verdi. Kaptan sahili takip ederek Benin, Togo veya Gana’da bulunan havalimanlarından birini çıplak gözle bulup iniş yapmayı planladı.  Pilot, gökyüzünde uzun süre tur atarak inebileceği meydan aradı. Bu sırada mucize eseri Togo’nun başkenti Lome’deki havaalanında kalkış için apronda bekleyen bir Air France uçağının pilotu THY uçağının gökyüzünde tur attığını görerek durumu kuleye iletti ve apron ışıklarının yakılmasını sağladı. Navigasyon ve telsiz sistemi çalışmayan THY uçağının inişi için apronda hazırlık yapıldı. Uçağın kaptan pilotu uçağı sorunsuz bir şekilde Lome Havaalanı’na indirmeyi başardı. Çok sert ve kontrolsüz bir şekilde piste tekerlek koyan uçakta bulunan yolcular uçağın inmesiyle rahat bir nefes aldı.

 

Bu arada, inişi sırasında hasar gören uçağın bakımı için Türkiye’den teknik personelin Togo’ya gittiği belirtildi.

 

AirportHaber Özel

 

 

THY UÇAĞINDA ECEL TERİ DÖKÜLDÜ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Havacı_ist ~ 10 yıl önce
Ben burda kimseyi suçlamıyorum böyle bir durumun oluşmasının çok zor olacağını teknik olarak ifade ediyorum. İnsan hata yapabilir hata yapmak o insanın kötü pilot olduğu anlamına gelmez burada navigasyon ve haberleşme sistemlerinin hepsinin birden arızalanması neredeyse imkansız elektrik sistemlerinin hepsinin kaybedilmesi lazımki bu durumda uçağın uçması imkansız... bu olayda bazı şeylerin gizlendiği şüphesi uyandırıyor insanda sadece bu..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ASLI ~ 10 yıl önce
YALAN MI!!!!SİZ TANIYORMUSUNUZ Kİ KENDİSİNİ BU ŞEKİLDE KONUŞMA CESARETİNİ BULUYORSUNUZ KENDİNİZDE.HADDİNİZİ BİLİN,TERBİYESİZLİK YAPMAYIN.OYUN OYNAMIYOR BU İNSANLAR UÇAK UÇURUYOLAR.NEJAT KAPTAN BU KADAR ACİZ Mİ Kİ YALANA GİTSİN.HAKİKATEN ÇOK AMA ÇOK CAHİLSİNİZ.SİZİN BURADA A-310 VE NEJAT HOCAM'LA İLGİLİ YORUM YAPMANIZ İÇİN DEĞİL KIRK FIRIN 140 FIRIN EKMEK BİLE YESENİZ GENE OLMAZ.ÇOK YAZIK ACINACAK HALDESİNİZ.EMİN OLUN VEREMEYECEĞİ HESAP YOKTUR.SİZ VE SİZİN GİBİ DÜŞÜNLERİ ŞİDDETLE KINIYORUM.TATARER HOCAMINDA ELLERİNDEN ÖPÜYORUM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı_ist ~ 10 yıl önce
TOLGA senin yorumuna katılıyorum olayı bukadar basit bi şelkilde kimse açıklayamazdı herhalde... Bütün bu iletişim ve navigasyon sistemlerinin hepsinin birden kaybedilmesi için elektrik sistemi arızası olması lazım yani uçakta (3 adet jenerator, batarya ve rat olmak üzere 5 sistemin hepsininde arızalı olması lazım) ki böylebir elektrik sistemi arızası olursa da zaten o uçağı sağsalim indirmek imkansız olur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz TOLGA ~ 10 yıl önce
Yorumunuz...SON TEKNOLOJİ UÇAKLARLA SEN YOLUNU ŞAŞIRIP 700KM UZAĞA İNER VE SONRADA 3 VHF TELSİZİ,2 HF TELSİZİ,ADF-VOR-GPS-IRS-FMS-PUSULA(BUNLAR 2'ŞER,3'ER TANEDİR HER UÇAKTA)NAVİGASYON SYSTEMİNİN BOZULDUĞU YALANI ATARSIN BİRİLERİDE SENİ KAHRAMAN YAPMAYA ÇALIŞIR. BENCE BUNU SAVUNANLARINDA GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKİR

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000