21 Haziran 2013, Cuma 10:21:34

THY UÇAĞINDA CİVA KORKUSU

Türk Hava Yolları’nın Kiev-İstanbul seferini yapacak uçakta teknik arıza yaşanmadığı, uçağın içine yoğun miktarda civa döküldüğü ortaya çıktı. İşte ayrıntılar...
  • bunun sabotaj olma ihtimali yüksek
  • Civa aluminyumu yer. Bir termometre kırıldığı için yepyeni bir B747 kal edilmişti.
  • işin gücün fırıldaklık globally fosss :))....
  • gıdıcı bu sırket gıdıcı aha surayıda belleyın gıdıcı

Türk Hava Yolları’nın TK458 sefer sayılı Kiev-İstanbul seferini yapacak uçağı, kalkış için hazırlandığı sırada son anda uçakta yoğun miktarda civa sızıntısı farkedilince büyük bir tehlikenin eşiğinden dönüldü. Dün Airporthaber’in THY kaynaklarından uçakta teknik arıza bulunduğu şeklinde aldığı bilginin detayları bugün ortaya çıktı. Uçakta teknik arıza sözkonusu olmadığı kesinleşirken, 17 saatlik rötarın uçakta yoğun miktarda civa sızıntısı yaşanmasından kaynaklandığı öğrenildi.

Kalkıştan hemen önce tespit edilen civanın yolculara ait bagajlara bulaşması olasılığına karşı bütün kargolar uçaktan indirildi. Bagajlar tek tek civa bulaşıp bulaşmadığını belirlemek için kontrol edildi. Ukrayna polisi, civa sızıntısının nedenini bulmak için çalışmalarını sürdürürken civanın kabinde mi kargo bölümünde mi olduğuna ilişkin kesin bilgi edinilemedi.  Yolcular 17 saatlik rötarın sonunda bir sonraki uçakla İstanbul’a gönderildi.

BİLİNÇ KAYBINA NEDEN OLUYOR

Uçakta civa sızıntısının ölümcül sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekilirken Tehlikeli Maddeler Uzmanı Cem Yakal, “ Civa havalandırma sistemlerinden yolculara ulaştığında ölümcül olabilir. Akut toksik zehirlenme ve sonrasında bilinç kaybı yaratabilir. Kargo bölümünde olduysa havalandırmadan kabine ulaşması mümkül olmaz ancak yakıcı ve aşındırıcı etkisi nedeniyle uçağa yapısal zararlar verebilir. Uçuştan önce farkedilmesi büyük şans” dedi.

Civanın uçak içinde taşınmasının havacılık kurallarına aykırı olduğunun altını çizen Yakal, “ Sadece küçük termometreler uçağın kabinine alınabilir. Her yolcu yalnızca bir adet küçük termometre alabilir. Büyük meteoroloji barometreleri ise özel kutularında, uzman bir kişinin bulunması kaydıyla, ayrı bir koltukta taşınabilir. Buna da her havayolu izin vermiyor. THY bu tür taşımaya onay veriyor” diye konuştu.İşte civanın etkisini gösteren bir video©AirportHaber.com ÖZEL

THY UÇAĞINDA CİVA KORKUSU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

emin ~ 5 yıl önce
bunun sabotaj olma ihtimali yüksek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Civa ~ 5 yıl önce
Civa aluminyumu yer. Bir termometre kırıldığı için yepyeni bir B747 kal edilmişti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
drmk ~ 5 yıl önce
işin gücün fırıldaklık globally fosss :))....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gercek ~ 5 yıl önce
gıdıcı bu sırket gıdıcı aha surayıda belleyın gıdıcı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000