16 Nisan 2013, Salı 08:47:44

THY UÇAĞINDA BOMBA PANİĞİ!

İstanbul-Kabil seferini yapan Türk Hava Yolları'na ait yolcu uçağında sahipsiz bir cep telefonu bulundu. Uçak, bomba şüphesiyle Atatürk Havalimanı'na geri döndü.
  • Anladığım kadarıyla THY Kabil yolcu profili hakkında pek bilginiz yok. O uçakla uçanların çok büyük kısmı Avrupa/ABD'de yaşayan veya okuyan Afganlardır. Ya memleketlerine aile ziyaretine giderler ya da tam tersi. Zira halihazırda hiçbir Afgan havayolu şirketi Avrupa'ya uçamadığı için en kısa yol THY ile İstanbul'a gelmeleridir. Sizin bahsettiğiniz yolcu tiplerinden ise ABD askeri tek-tük biner. Onlar da çeşitli sebeplerle acilen memleketlerine gitmeleri gerekenlerdir. Afgan askeri ise TSK yardımı ile ülkemize gelir-gider. Dün akşamki olayda ise kasıt olmadığını düşünüyorum. Muhtemelen ya dalgın bir temizlikçi ya dalgın bir yolcu telefonu unutmuştur. Pilotun yaptığı ise zaten talimatlarla bellidir. Ona uygun hareket etmiştir.
  • Şüpheli cisimden dolayı Ankara'nın 110 Nm doğusundan İstanbul'a dönüyorsun ve ağırlık azaltmak için de ayrıca vakit kaybediyorsun. İyi ki cisim gerçek çıkmamış, yoksa hemen inmediğin için arkandan epey iyi laf saydırılırdı... Yahu overweight landingi bu durumda yapmayacaksan ne zaman yapacaksın ?
  • A320 lerde yakit bosaltma yok (-; Sadece MLOW i düzenlemek icin holda girmistir....
  • eski bir kabin memuru olarak söylemem lazım ki öncelikle security check hakkıyla yapılmıyor. Ayrıca turn around süresi çok az, kabin ekibi uçağa gelir gelmez baskı başlıyor. Yer görevlisi tarafından yolcuyu ne zaman alıyoruz? uçak rötara girerse sorumlusu sizsiniz gibi sözler? Genel çerçeveden bakarsak suç tek bir kişide değil. Herkes bu olayı düşünmeli Allah korusun bir patlama olsaydı ve facia yaşansaydı o rötarlardan daha mı az önemli? ya da security i hakkıyla yapmayan arkadaşlar kabinde servis yaparken çok yoruluyorsunuz biliyorum ama security hayati öneme sahip. Herkese hayırlı uçuşlar dilerim. Allah bu güzel ülkenin güzel havayolunun yolunu açık etsin.

İstanbul-Kabil seferini yapmak üzere havalanan Türk Hava Yolları'nın TK706 sefer sayılı A320 tipi  yolcu uçağı sahipsiz bir cep telefonu yüzünden havadan geri döndü.

135 yolcusuyla Kabil seferini yapmak üzere saat 03.05'te Atatürk Havalimanı'ndan havalanan TC-JPU kuyruk tescilli uçağın 7C numaralı koltuğunda bulunan sahipsiz cep telefonu sonrası pilotlar geri dönme kararı aldı.

Havada yakıt boşaltan uçak sabaha karşı 05.45'te Atatürk Havalimanı'na indi.

Güvenli bir alana çekilen uçak çok sayıda polis tarafından aramadan geçirildi.Uçak altına getirilen mobil X-Ray cihazıyla uçakta bulunan valizler teker teker arandı.Uçağın kabin ve kargo bölümünde yapılan incelemelerde patlayıcı madde unsuruna rastlanılmadı.  

THY UÇAĞINDA BOMBA PANİĞİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Security'e Cevaben ~ 5 yıl önce
Anladığım kadarıyla THY Kabil yolcu profili hakkında pek bilginiz yok. O uçakla uçanların çok büyük kısmı Avrupa/ABD'de yaşayan veya okuyan Afganlardır. Ya memleketlerine aile ziyaretine giderler ya da tam tersi. Zira halihazırda hiçbir Afgan havayolu şirketi Avrupa'ya uçamadığı için en kısa yol THY ile İstanbul'a gelmeleridir. Sizin bahsettiğiniz yolcu tiplerinden ise ABD askeri tek-tük biner. Onlar da çeşitli sebeplerle acilen memleketlerine gitmeleri gerekenlerdir. Afgan askeri ise TSK yardımı ile ülkemize gelir-gider. Dün akşamki olayda ise kasıt olmadığını düşünüyorum. Muhtemelen ya dalgın bir temizlikçi ya dalgın bir yolcu telefonu unutmuştur. Pilotun yaptığı ise zaten talimatlarla bellidir. Ona uygun hareket etmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Land ASAP ~ 5 yıl önce
Şüpheli cisimden dolayı Ankara'nın 110 Nm doğusundan İstanbul'a dönüyorsun ve ağırlık azaltmak için de ayrıca vakit kaybediyorsun. İyi ki cisim gerçek çıkmamış, yoksa hemen inmediğin için arkandan epey iyi laf saydırılırdı... Yahu overweight landingi bu durumda yapmayacaksan ne zaman yapacaksın ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A320captain ~ 5 yıl önce
A320 lerde yakit bosaltma yok (-; Sadece MLOW i düzenlemek icin holda girmistir....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY ~ 5 yıl önce
eski bir kabin memuru olarak söylemem lazım ki öncelikle security check hakkıyla yapılmıyor. Ayrıca turn around süresi çok az, kabin ekibi uçağa gelir gelmez baskı başlıyor. Yer görevlisi tarafından yolcuyu ne zaman alıyoruz? uçak rötara girerse sorumlusu sizsiniz gibi sözler? Genel çerçeveden bakarsak suç tek bir kişide değil. Herkes bu olayı düşünmeli Allah korusun bir patlama olsaydı ve facia yaşansaydı o rötarlardan daha mı az önemli? ya da security i hakkıyla yapmayan arkadaşlar kabinde servis yaparken çok yoruluyorsunuz biliyorum ama security hayati öneme sahip. Herkese hayırlı uçuşlar dilerim. Allah bu güzel ülkenin güzel havayolunun yolunu açık etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
karakter ~ 5 yıl önce
İş bu yorumu eskimeden SHGM'e yapmanız gerekiyordu şimdi sadece eski kabin memuru olarak kafa karıştırıyorsunuz...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000