15 Ekim 2010, Cuma 11:48:50

THY UÇAĞINA SİS ENGELİ

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nda iş adamları ile toplantı yapacak olan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, THY'nin İstanbul' dan hareket edecek olan tarifeli seferiyle kente gidecekti. Sabah saatlerinde Atatürk Havalimanı'na gelen Kılıçdaroğlu'nun uçağı sis yüzünden havalanamadı.
  • SEN ÖNCE CATI,II,III ne ONU DOĞRU ÖĞREN SONRA YORUM YAP
  • Malesef Kahramanmaras Havaalaninda ILS systemi yok. Nedeniyse etrafinda (6km civarinda ) hep yüksek daglar var. Bu nedenle ILS systeminin ucakla itribati zorlasacagi icin takilmiyor. Ancak DHMI bu soruna cözüm bulmasi gerekiyor cünkü bir tek Kahramanmaras ta degil bu problem dünyanina bir kac büyük illerine böyle kötü hava nedenleriyle ucaklar inne biliyor. Örnek Brezilya da bir Havaalni büyük sirektler bile iniyor Lufthansa American Airlines etc. Yani herseyin bir cözümü var bu cözümü de DHMInin cözmesi gerekiyor Syg
  • ILS olsa bile CAT III olmadıktan sonra sis yüzünden ALTN rotaya gitmek durumunda kalabilir. CAT I 800Ft irtifaya CAT II 200FT irtifaya kadar yaklaştırır. Büyük ithimalle CAT II ordaki ILS. Eğer 200ft olup dikey sinyal sakata binerse ve pist yoksa uçak dolaşmak "ZORUNDADIR". Ankarada böyle bir kırım yaşanmıştı zamanında malesef... Kazaya gelince Pilot kuleye karşı çıkmış inerim ben demiş sonuç 100 metre arkadaki toprağa "çaktı" uçağı. Çok bilmeye dayalı değil bu olay. Bence tüm havacılık okullarında bu olay örnek verilmeli.
  • Bilmediğim için soruyorum. Kahramanmaraş meydanında ILS sistemi hiç mi kurulu değil yoksa var da kullanılmıyor mu? CAT I mi II mi ? Bilen birisi ayrıntılı yazarsa seviniriz.
Kahramanmaraş' ta gece şiddetli yağışın ardından oluşan sis nedeniyle Türk Hava Yolları'nın 06.35'te hareket edecek uçağı kalkamadı. Bu nedenle kente gidemeyen Kılıçdaroğlu'nun işadamlarıyla yapacağı toplantının da ertelendiği belirtildi.

CHP Kahramanmaraş İlçe Başkanı Hürriyet Gürsel Taşın, "Sayın Genel Başkanımızın Maraş programı hem İstanbul'daki hem de Maraş'taki olumsuz hava koşulları nedeniyle 21 Ekim tarihine ertelenmiştir" diye konuştu.

DHMİ Kahramanmaraş Meydan Müdürü Şah Murat Mustan, AirportHaber'e yaptığı açıklamada sabah saatlerinde yoğun sis nedeniyle uçak seferlerinin gerçekleştirilemediğini, İstanbul uçağının 3 saatlik rötara uğradığını belirtti.
THY UÇAĞINA SİS ENGELİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 8 yıl önce
SEN ÖNCE CATI,II,III ne ONU DOĞRU ÖĞREN SONRA YORUM YAP

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Malesef Kahramanmaras Havaalaninda ILS systemi yok. Nedeniyse etrafinda (6km civarinda ) hep yüksek daglar var. Bu nedenle ILS systeminin ucakla itribati zorlasacagi icin takilmiyor. Ancak DHMI bu soruna cözüm bulmasi gerekiyor cünkü bir tek Kahramanmaras ta degil bu problem dünyanina bir kac büyük illerine böyle kötü hava nedenleriyle ucaklar inne biliyor. Örnek Brezilya da bir Havaalni büyük sirektler bile iniyor Lufthansa American Airlines etc. Yani herseyin bir cözümü var bu cözümü de DHMInin cözmesi gerekiyor Syg

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ILS olsa bile CAT III olmadıktan sonra sis yüzünden ALTN rotaya gitmek durumunda kalabilir. CAT I 800Ft irtifaya CAT II 200FT irtifaya kadar yaklaştırır. Büyük ithimalle CAT II ordaki ILS. Eğer 200ft olup dikey sinyal sakata binerse ve pist yoksa uçak dolaşmak "ZORUNDADIR". Ankarada böyle bir kırım yaşanmıştı zamanında malesef... Kazaya gelince Pilot kuleye karşı çıkmış inerim ben demiş sonuç 100 metre arkadaki toprağa "çaktı" uçağı. Çok bilmeye dayalı değil bu olay. Bence tüm havacılık okullarında bu olay örnek verilmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bilmediğim için soruyorum. Kahramanmaraş meydanında ILS sistemi hiç mi kurulu değil yoksa var da kullanılmıyor mu? CAT I mi II mi ? Bilen birisi ayrıntılı yazarsa seviniriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000