27 Ağustos 2014, Çarşamba 13:03:20

THY UÇAĞI YAKIT ALMAYI UNUTTU!

Türk Hava Yolları İstanbul-Lyon seferini yapacak olan uçağının yakıt almayı unutup pist başından geri döndüğü iddiası ile yazılan haberin aslı olmadığı ortaya çıktı. Airporthaber’e yapılan açıklamaya göre uçuş planındaki problem sebebiyle uçağın geri döndüğü belirtildi. İşte detaylar.
  • Kaptan Galleydeymis
  • FLS mesaji alinmis da olabilir. CTOT gelmeden de bu mesaj gelebiliyor.sadece routelardan birinde bir yogunluk oldugund boyle bir mesaj aliyor. plani sorunsuz ctot yok ancak yine de kule izin vermiyorç ama pist basina kadar gelmesi cok tuhaf FLS olsa bile kulenin birak push back i calistirma bile vermeden bunu haber vermesi lazim ekibe
  • Muhtemel CTOT'yi kaçırdılar, dolayısı ile yeni alınan/alınabilecek CTOT'ye göre park yerine döndüler. Eğer öyle değil de, uçuş planı hatası ise - ki o zaman push back de alamaması lazım- şirketin sistemini tekrar gözden geçirmesi, uygun prosedür ve uygun, kalifiye kişilerle çalışması lazım. Açıklama yetersiz, "biz bu işi biliriz, at arabasına binmemiş kişiler uçağa binip böyle yorumlar yapıyorlar", " O da kimmiş, otur oturduğun yerde, sesini de çıkarma" yaklaşımları hem edepsizlik, hem de terbiyesizlik. Havacılık ciddiyetine yakışmıyor. "Hava trafiğindeki zorunlu düzenlemeden" gibi bir açıklama daha doğru olurdu. Yani, sadece Dispatch, Uçuş Ekibi, TGS değil; sistemin içindeki diğer destek birimleri de, burada kast edilen Halkla İlişkiler bölümüdür, havacılık nosyonuyla çalışıyor olmalı.
  • Hikmet karaman kendine takım bulamadı herhalde? Gündeme gelme çabaları bunlar :)

Teknik direktör Hikmet Karaman’ın attığı bir twit sebebiyle bir gazetede yer alana habere göre THY Lyon uçağının yakıt almayı unuttuğu iddia edilmişti. Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği’nden Airporthaber’e verilen bilgiye göre yakıt almadığı iddiası yalanlandı.

İstanbul’dan Lyon’a gitmek üzere hareket etmeye hazırlanan uçağın yaklaşık 40 dakikada pist başına geldiği ve bu sırada uçuş planındaki bir problem nedeniyle Eurocontrol’den gelen bilgi doğrultusunda uçuş ertelendiği kaydedildi. Uçağın geri dönmesi ve taksi sırasında da yakılan yakıtın da göz önüne alınmasından dolayı uçağa tekrar yakıt takviyesi yapıldığı ifade edildi.

Türk Hava Yolları’ndan yapılan açıklamaya göre bu sırada geçen zaman dikkate alınarak uçuş ekibinin de kurallara göre uçuş süresinin bitme riski bulunduğu anlaşıldığından ekiplerin de değiştirildiği belirtildi.

THY’den yapılan açıklamada uçuş planındaki sorunun ne olduğu ve Eurocontrol’ün neden “uçmayın” dediği ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

©AirportHaber.com

THY UÇAĞI YAKIT ALMAYI UNUTTU!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

Pilot ~ 4 yıl önce
Kaptan Galleydeymis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fsb ~ 4 yıl önce
FLS mesaji alinmis da olabilir. CTOT gelmeden de bu mesaj gelebiliyor.sadece routelardan birinde bir yogunluk oldugund boyle bir mesaj aliyor. plani sorunsuz ctot yok ancak yine de kule izin vermiyorç ama pist basina kadar gelmesi cok tuhaf FLS olsa bile kulenin birak push back i calistirma bile vermeden bunu haber vermesi lazim ekibe

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt. ~ 4 yıl önce
Muhtemel CTOT'yi kaçırdılar, dolayısı ile yeni alınan/alınabilecek CTOT'ye göre park yerine döndüler. Eğer öyle değil de, uçuş planı hatası ise - ki o zaman push back de alamaması lazım- şirketin sistemini tekrar gözden geçirmesi, uygun prosedür ve uygun, kalifiye kişilerle çalışması lazım. Açıklama yetersiz, "biz bu işi biliriz, at arabasına binmemiş kişiler uçağa binip böyle yorumlar yapıyorlar", " O da kimmiş, otur oturduğun yerde, sesini de çıkarma" yaklaşımları hem edepsizlik, hem de terbiyesizlik. Havacılık ciddiyetine yakışmıyor. "Hava trafiğindeki zorunlu düzenlemeden" gibi bir açıklama daha doğru olurdu. Yani, sadece Dispatch, Uçuş Ekibi, TGS değil; sistemin içindeki diğer destek birimleri de, burada kast edilen Halkla İlişkiler bölümüdür, havacılık nosyonuyla çalışıyor olmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Hikmet karaman kendine takım bulamadı herhalde? Gündeme gelme çabaları bunlar :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000