14 Temmuz 2014, Pazartesi 09:21:52

THY UÇAĞI ÜLKEDE KRİZE NEDEN OLDU

Hindistan hava sahasına girmek üzere olan bir Türk Hava Yolları (THY) uçağının kullandığı uçuş tanımlama kodunun başka bir uçakla aynı olması, Hindistan Hava Kuvvetleri'nde alarma yol açtı.
  • Herkes pilot kardesim bu ne boyle?
  • 4096 adet farkli kod girilebilir 10000 degil
  • Bence orada kastedilen kod Air Defence Code, Hindistan hava sahasına herhangi bir FIR'dan girmeden 10 dak. önce ilgili ATC'yi arayıp almak gerekiyor. Zaman zaman frekanstan temas kurulamıyor ya da harita üzerinde yazan ama o anda aktif olmayan farklı bir frekanstan da aramış olabilirler.
  • Hint ordusunun canı sıkılıyormuş herhalde. Transponder'daki kodu pilot kafasına göre girmezki, yerden ne dedilerse onu girer. Bildiğim kadarıyla böyle bir durumda ATC pilota istediği kodu söyler o da değiştirir. Hala bir şüphe arsa "squawk" ile radarda yeri tam belirler. Bence olay tamamen Hindistan ile komşuları arasındaki koordinasyonsuzluktan kaynaklanıyor. Şimdiye kadar yaklaşık 10000 değişik şekilde girilebilen bu kodların çakışmaması tesadüf olmuş demek. Tuttu bizimkine rastladı.

Hindistan basınında çıkan haberlere göre, dün Sabah ülkenin Pakistan sınırındaki Rajasthan eyaleti üzerinden ülkeye girmek üzere olan THY uçağının tanımlama kodu, daha önce Hindistan hava sahasına giren başka bir uçakla aynı çıktı. Paniğe yol açan durum sebebiyle Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF)’a ait iki MiG-21Bison savaş uçağı, başkent Yeni Delhi’ye 600 kilometre uzaklıktaki Jodhpur’daki hava üssünden THY uçağına doğru havalandı.

IAF yetkilileri, Yeni Delhi’ye doğru seyreden THY uçağının daha sonra gerekli bilgileri kendilerine doğruladığını, uçuş bilgilerinin düzeltildiğini, problemin çözüldüğünü ve yolcu uçağının istikametine devam etmesine müsaade edildiğini bildirdi. IAF yetkilisi, ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını ve şüpheye kapıldıklarını belirtti.

Uçuş tanımlama kodları ile yolcu uçakları, uluslararası yolculuklar sırasında yabancı ülkelerin hava sahalarına girerken kendi kimliklerini bildirmiş oluyor. IAF prosedürlerine göre, hava sahalarına girmiş olan kimliği belirsiz uçaklar ya da diğer uçan objeler askeri üniteleri harekete geçiriyor ve hazırda bekletilen savaş uçakları havalanıyor. (Milliyet)

THY UÇAĞI ÜLKEDE KRİZE NEDEN OLDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Herkes mi ~ 4 yıl önce
Herkes pilot kardesim bu ne boyle?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 4 yıl önce
4096 adet farkli kod girilebilir 10000 degil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Bence orada kastedilen kod Air Defence Code, Hindistan hava sahasına herhangi bir FIR'dan girmeden 10 dak. önce ilgili ATC'yi arayıp almak gerekiyor. Zaman zaman frekanstan temas kurulamıyor ya da harita üzerinde yazan ama o anda aktif olmayan farklı bir frekanstan da aramış olabilirler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 4 yıl önce
Hint ordusunun canı sıkılıyormuş herhalde. Transponder'daki kodu pilot kafasına göre girmezki, yerden ne dedilerse onu girer. Bildiğim kadarıyla böyle bir durumda ATC pilota istediği kodu söyler o da değiştirir. Hala bir şüphe arsa "squawk" ile radarda yeri tam belirler. Bence olay tamamen Hindistan ile komşuları arasındaki koordinasyonsuzluktan kaynaklanıyor. Şimdiye kadar yaklaşık 10000 değişik şekilde girilebilen bu kodların çakışmaması tesadüf olmuş demek. Tuttu bizimkine rastladı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000