23 Ekim 2018, Salı 09:26:04

THY uçağı rota değiştirdi

Türk Hava Yolları'nın Panama-İstanbul seferini yapacak yolcu uçağı, hava şartları nedeniyle rotasını değiştirdi, sefer normal zamanından daha uzun sürdü.
  • 36-42 derece kuzey enlemleri arasina yer alan Türkiye/Istanbuldan kalkan bir Ucak Kuzeybati yönünde Norvec, Izlanda ve biraz daha kuzey olan Grönlanda (70 derece kuzey enlemi) ugrayarak, tamamen Güneye Dogru, Kanada ve ABD nin Dogu kiyilari rotasi ile neredeyse ekvator seviyesindeki (10 derece enlemi) Panamaya varis rotasinim mantigini izah edebilecek uzmandan aciklama bekliyoruz. Küre dünyaya baktigimizda bu rotanin güney yunanistan Akdeniz ve cezayir üzerinden Atlantik ve venzuella üzerinden Panamaya varmasi gerekmz mi?
  • Jetstream ayni zamanda turbulans demektir, az yakit yakmak icin dispatcler kotu ucus sartlarinin jcine jetstreamlere planlama yapiyor olan yolcuya oluyor
  • Maşallah nerede ise bir 777 rotası kadar uçmuş bu 330 200 olan modeldir . Ülkemiz hava ulaşımı için adeta dünyanın ortası sadece Yeni Zellanda ya bir uçuş mesafesinden uzak yoksa tüm rotalar Avusturalya dahil uçuş menziline giriyor . 777 İstanbul dan yakıt ikmali yapmadan Sydney e uçabiliyor Buenos Aires
  • Rotanin degistigi dogru ancak genelde 12 saat 50 dakika civari suren ucus, ortalamadan sadece 17 dk fazla ucmus. O mesafedeki bir ucus icin fazla abartilacak bir durum degil. Tahminim daha uzun mesafe katetmis olmasina ragmen, yakit tasarrufu saglanacagindan bu tercih edilmistir.
  • Bu sayfaya da bakarsaniz eger ucagin olagan rotasi uzerindeki "CB" leri gorebilirsiniz. Normal rotasinda karsi ruzgar oldugu icin CB oldugu icin pilotlar MUHTEMELEN rota degisikligi yaptirmis. Yani konunun jetstreamle alakasi olmasi cok cok dusuk bir ihtimal mevcut meteorolojik kosullarda. Yanlis haber.
  • 200kt'a ulasan diyecektiniz herhalde yanlış oldu. https://www.aviationweather.gov/progchart/high?region=b1 Su sayfaya bi bakarsaniz en zayifi 120 kt.

Türk Hava Yolları'nın Panama-İstanbul seferini yapacak yolcu uçağı, hava şartları nedeniyle rotasını değiştirdi, sefer normal zamanından daha uzun sürdü.

Panama-İstanbul seferini yapacak THY'ye TC-JNB kuyruk tescilli Airbus A330 tipi yolcu uçağı, Panama'dan kalkı yapmasının ardından Jetstream rüzgarları nedeniyle planlanan rotanın dışına çıktı. Uçak, daha kuzeyden uçunca sefer 13 saat sürdü.

Jetstream rüzgarları yüksek irtifada etkili olan ve saatte 60 knot hıza ulaşan rüzgar olarak biliniyor.

THY'nin Jetstream rüzgarları nedeniyle izlediği rota:

THY uçağı rota değiştirdi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Peterpan ~ 3 ay önce
36-42 derece kuzey enlemleri arasina yer alan Türkiye/Istanbuldan kalkan bir Ucak Kuzeybati yönünde Norvec, Izlanda ve biraz daha kuzey olan Grönlanda (70 derece kuzey enlemi) ugrayarak, tamamen Güneye Dogru, Kanada ve ABD nin Dogu kiyilari rotasi ile neredeyse ekvator seviyesindeki (10 derece enlemi) Panamaya varis rotasinim mantigini izah edebilecek uzmandan aciklama bekliyoruz. Küre dünyaya baktigimizda bu rotanin güney yunanistan Akdeniz ve cezayir üzerinden Atlantik ve venzuella üzerinden Panamaya varmasi gerekmz mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fiko ~ 3 ay önce
(Bkz: great circle)
Ahmet ~ 3 ay önce
Sebep 41. Enlemde yer alan New York’ta namaz kılan kişinin 21. Enlemde yer alan Mekkeye kıble olarak dönerken doğuya değil de kuzeye dönerek kutuplardan Mekkeyi istikamet almasıyla aynı... Kıblede de en kısa mesafe makbûl, uçak güzergah mesafesinde de... Türkiye enlemlerinde iki boylam arası 80-85 km ve ekvatora doğru gittikçe 111 km ye kadar artmakta... İstanbul 29 doğru mesela Panama 130 batı boylamında ve iki boylam arası 90km ise 160*90 kabaca 15 bin km. 41. Enlemden 65-70. Enleme ve oradan da mesela 30. Kuzey Enlemine ortalama 80 enlem yapar. 80*111 kabaca 9 bin km. Hipotenüs açısı ile 11-12 bin km ki diğerinden çok daha kısa... Bir diğer husus ise kaza yüzdesi yüksek olan THY karaya 3 saatlik mesafeden daha uzak olamaz... Yani o kadar yolu deniz aşırı olarak uçamaz... Vs vs vs sebeplerden kuzey kutbundan gitmeli
Coğrafyacı ~ 3 ay önce
kuzeyden gidince daha az mesafe katediyor. kürenin üstüne iki rota için birer ip yapıştır, ölç. bakalım hangisi daha uzun?
Eee ahmet söyle bakayım ~ 3 ay önce
4 motorlu uçaklar hariç, DİĞER FİRMALAR 2 motorlu uçaklarla, karaya değil de yedek meydana 3 saat den fazla mesafeden uçabilirmi ? Var birşeyler ama, ya anlatmayı bilmiyorsun, yada tam bilmiyorsun. Yani diğer şirketlerin iki motorlu uçaklarla yedek meydana 4 saat uzaktan uçtuğunu mu iddia ediyorsun ?????
Coğrafyacıya ~ 3 ay önce
Eğer coğrafyacı iseniz sanırım dikkatinizden kaçmıştır. Evet dünya elips şeklindedir, ama siz hiç elips şeklinde dünya küresi gördünüz mü , benim bütün gördüklerim küre şeklinde, yani arkadaş eline ip alıp dediğiniz tekniği uygularsa , kuzeyden ölçtüğü ip uzun gelecektir, bence en uygun olanı internetten araştırması, belki uygun bir site bulabilir bu sorusuna karşılık. Herşeyi hap olarak vermeyin belki araştırırken daha güzel bilgilerede ulaşabilirler
Dispatc hatasi ~ 3 ay önce
Jetstream ayni zamanda turbulans demektir, az yakit yakmak icin dispatcler kotu ucus sartlarinin jcine jetstreamlere planlama yapiyor olan yolcuya oluyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali ~ 3 ay önce
Önce dispatch yazmayı öğren, sonra havacılık ile ilgili yorum yap!
Murat ~ 3 ay önce
Madem oyle koskoca FAA otoritesi neden günlük trackleri jet stream hattina oturtarak yayinliyor?
Thy ~ 3 ay önce
Maşallah nerede ise bir 777 rotası kadar uçmuş bu 330 200 olan modeldir . Ülkemiz hava ulaşımı için adeta dünyanın ortası sadece Yeni Zellanda ya bir uçuş mesafesinden uzak yoksa tüm rotalar Avusturalya dahil uçuş menziline giriyor . 777 İstanbul dan yakıt ikmali yapmadan Sydney e uçabiliyor Buenos Aires

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali ~ 3 ay önce
Ne yapalım yani?
YANİ ~ 3 ay önce
Nereye varmak istemektesin ne yapmak istemektesin.330-200 lerde 777 lerde rahat uçar ne demek istedin sana soruyorum
Yani ye ~ 3 ay önce
E adam yazmış okusana Boines aires e gitmek istiyormuş
????? ~ 3 ay önce
Planlanan rotasının dışına çıktı ne demek anlayamadım ? Yani rota güneyden planlanmış, kaptan kuzeyden mi uçmuş ??????? Yoksa jetstreem uçağı rotasından mı çıkarmış :)))))) Hiç bir pilot böyle bir riske girmez saçmalamayın.... Sadece her zaman planlanan rotadan farklı bir rota planlanmış, bu da o günkü hava şartlarıyla ilgili bir planlamadır. Bunun haber değeri olmadığı için , sansasyon yapmak için yazdığınız ne kadar da belli. Eskiden de bu tür haberler yapılırdı. Yerel bir gazetede birinci sayfada “ galatasaraylı tanju, beşiktaşlı metin i bıçakladı “ yazmışlar. Tabi biz saflarda aldık gazeteyi Haberin devamı: galatasaray taraftarı tanju adlı bir genç, beşiktaşta oturan metin adlı genci bıçakladı. Tabi bir daha o gazeteyi almadık :))
GYD ~ 3 ay önce
Rotanin degistigi dogru ancak genelde 12 saat 50 dakika civari suren ucus, ortalamadan sadece 17 dk fazla ucmus. O mesafedeki bir ucus icin fazla abartilacak bir durum degil. Tahminim daha uzun mesafe katetmis olmasina ragmen, yakit tasarrufu saglanacagindan bu tercih edilmistir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cb ~ 3 ay önce
Bu sayfaya da bakarsaniz eger ucagin olagan rotasi uzerindeki "CB" leri gorebilirsiniz. Normal rotasinda karsi ruzgar oldugu icin CB oldugu icin pilotlar MUHTEMELEN rota degisikligi yaptirmis. Yani konunun jetstreamle alakasi olmasi cok cok dusuk bir ihtimal mevcut meteorolojik kosullarda. Yanlis haber.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok bilene ~ 3 ay önce
Sen çok biliyorsun otur oyuncağınla oyna rota planlamasına kaptan mı karar veriyo cb nin seviyelerini biliyomusun
Cok bilene ye ~ 3 ay önce
Ne kadar kıskanıyosunuz şu kaptanları :)) Kaptanı aşağılayayım da millet görsün tarzında bir cevap :)) Gerçekten bir düşün sen mi karar veriyorsun ?????? Kaptanın rota konusunda itiraz hakkı her zaman vardır
Jetstream ~ 3 ay önce
200kt'a ulasan diyecektiniz herhalde yanlış oldu. https://www.aviationweather.gov/progchart/high?region=b1 Su sayfaya bi bakarsaniz en zayifi 120 kt.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 3 ay önce
60tan sonrası jet işte. 120 olunca da jet

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000