23 Ocak 2010, Cumartesi 16:55:52

THY UÇAĞI PİSTİ PAS GEÇTİ!

Atatürk Havalimanı’nın kar yağışı yüzünden iniş kalkışlara kapatılmaması için yoğun çaba sarfedilirken pilotlar zaman zaman zor anlar yaşıyor. Bir çok uçak pisti pas geçerken pisti göremeyen Türk Hava Yolları’na ait TK 1874 sefer sayılı Milano uçağı da pisti son anda pas geçmek zorunda kaldı.
  • pas geçmek tabiki doğaldır.yaklaşmanın devamıdır hatta havacılar bilir.ancak burada sorgulanan pas geçme değil.burada sorgulanan bu pas geçmelerin nedeni.tabiki dhmi de sistemde sorun var.istanbul gibi bir meydanın en çok kullanılan pistinin ILS sistemi uzun süredir gayrıfaal ise burada büyük sorun var demektir.düşük görüşte pilotlar risk alıyor demektir zorlanıyor demektir.bu hizmeti almak için şirketler para öder dhmiye.nerede peki hizmet.hemde avrupanın en büyük limanlarından birisi bu.bu çok büyük bir anlayış ve sistem sorunudur ve sorgulanmalıdır.tabiki suç bulunacaktır dhmi ye tabiki sorgulanacaktır bu sistem neden bozuk diye aylardır.havada kıvranan bizler yerde de kontrolör arkadaşlar oluyor sonuçta.ama değişen bir şey yok..
  • Zaten bu kokpit ekibi teknik yada kabin yada havacılık yapan kimsenin yaptıkları beğenilmez, pas geçer niye geçtin, geçmez bak neler yaşanabilirdi senaryoları, hava şartları kötü uçağı kaldırmazlar vay sen nasıl uçurmazsın, uçarlar vay sen bizi nasıl bu havada uçurursun:))...devam eder gider...bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalışanlara sözüm....
  • Bu durumun acil bir olaymış gibi yansıtılması hakkında espirili yaklaşan tüm arkadaşlara katılıyorum, ama olayı dhmi yada sistem sorunu gibi algılayıp saçma sapan yazan arkadaşlarada saygılarımı borç biliyorum.Pas geçilir çok normal, yoksa olayı pas geçti diye değil de pas geçmeyen thy uçağında facia diye (Allah korusun) mi duymak isterdi bu yazmış olmak için yazanlar....Herkese emniyetli uçuşlar..
  • vay canına! gerçekten bu ülkede herkes uzman..herkes her konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi..ama nedense sonuç yok!!!

Atatürk Havalimanı’nın kar yağışı yüzünden iniş kalkışlara kapatılmaması için yoğun çaba sarfedilirken pilotlar zaman zaman zor anlar yaşıyor. Bir çok uçak pisti pas geçerken pisti göremeyen Türk Hava Yolları’na ait TK 1874 sefer sayılı Milano uçağı da pisti son anda pas geçmek zorunda kaldı.

İstanbul’u özellikle bugün etkisi altına alan yoğun kar yağışı ve tipi, hava trafiğinde zaman zaman aksamalara neden oluyor.

Kar yağışı öncesi hazırlıklarını yapan ve bütün önlemleri alan DHMİ ekipleri, Atatürk Havalimanı’ndaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Ancak buna rağmen zaman zaman pistler kısa süreli de olsa uçuşlara kapatılıyor. DHMİ ekipleri pistlerin karla kaplanmaması için yoğun şekilde çalışıyor.

Atatürk Havalimanı 36 sağ pistindeki ILS çalışmadığı için uçaklar VOR alçalması yapıyor. Bazı uçaklar, alçalma sırasında pisti göremediği için pisti pas geçmek zorunda kalıyor.

THY’nin Milano-İstanbul seferini yapan uçağı da 16:40 sıralarında pisti göremediği için pas geçmek zorunda kaldı.

Atatürk Havalimanı'ndaki karla mücadeleden çok özel görüntüler, DHMİ Başmüdürü Celal Özuğur'un çalışmalarla ilgili önemli açıklamalı bu akşam saat 20:00'de Airport TV Ana Haber'de...

©AirportHaber

THY UÇAĞI PİSTİ PAS GEÇTİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

Misafir ~ 8 yıl önce
pas geçmek tabiki doğaldır.yaklaşmanın devamıdır hatta havacılar bilir.ancak burada sorgulanan pas geçme değil.burada sorgulanan bu pas geçmelerin nedeni.tabiki dhmi de sistemde sorun var.istanbul gibi bir meydanın en çok kullanılan pistinin ILS sistemi uzun süredir gayrıfaal ise burada büyük sorun var demektir.düşük görüşte pilotlar risk alıyor demektir zorlanıyor demektir.bu hizmeti almak için şirketler para öder dhmiye.nerede peki hizmet.hemde avrupanın en büyük limanlarından birisi bu.bu çok büyük bir anlayış ve sistem sorunudur ve sorgulanmalıdır.tabiki suç bulunacaktır dhmi ye tabiki sorgulanacaktır bu sistem neden bozuk diye aylardır.havada kıvranan bizler yerde de kontrolör arkadaşlar oluyor sonuçta.ama değişen bir şey yok..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Zaten bu kokpit ekibi teknik yada kabin yada havacılık yapan kimsenin yaptıkları beğenilmez, pas geçer niye geçtin, geçmez bak neler yaşanabilirdi senaryoları, hava şartları kötü uçağı kaldırmazlar vay sen nasıl uçurmazsın, uçarlar vay sen bizi nasıl bu havada uçurursun:))...devam eder gider...bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalışanlara sözüm....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bu durumun acil bir olaymış gibi yansıtılması hakkında espirili yaklaşan tüm arkadaşlara katılıyorum, ama olayı dhmi yada sistem sorunu gibi algılayıp saçma sapan yazan arkadaşlarada saygılarımı borç biliyorum.Pas geçilir çok normal, yoksa olayı pas geçti diye değil de pas geçmeyen thy uçağında facia diye (Allah korusun) mi duymak isterdi bu yazmış olmak için yazanlar....Herkese emniyetli uçuşlar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
vay canına! gerçekten bu ülkede herkes uzman..herkes her konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi..ama nedense sonuç yok!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000