09 Haziran 2008, Pazartesi 11:14:55

THY Tasarruf Timi Kurdu

Başta Amerika olmak üzere çok sayıda şirket çeşitli tasarruf yöntemleri uygularken Türk Hava Yolları da tasarrufla ilgili IATA’dan destek almaya başladı. Hedef ilk etapta 100 milyon dolarlık tasarruf sağlamak.

Dünya havacılık sektörünü etkileyen global yakıt krizine karşı havayolu şirketleri refleks geliştirmeye devam ediyor. Türkiye’deki özel havayolu şirketleri bir takım yöntemler kullanarak tasarruf sağlarken THY de IATA’dan profesyonel destek alarak tasarruf sağlama yoluna gidiyor.

 

Uluslar arası Hava Taşımacıları Birliği (IATA)’nin belirlediği profesyonel bir ekip Türk Hava Yolları’nın maliyetlerini düşürmek için kolları sıvadı. 9 kişiden oluşan heyet ilk olarak rota ve ağırlık konularında ideale ulaşmak için çalışmalara başladı. THY’nin kullanacağı rotaların en optimum şekilde düzenlenmesi için sürekli çalışmalar yürüten heyet, uçuş rotalarının optimum değerlerini belirlemek için çaba sarf ediyor.

 

IATA heyetinin ekonomik tasarruf sağlanması için çaba gösterdiği bir başka konu ise ağırlık optimizasyonunun sağlanması. Uçakların ağırlık değerlerini de masaya yatıran heyet bu çalışma sonunda da ciddi ölçüde tasarruf sağlamayı amaçlıyor.

 

Uzun vadeli olarak düşünülen bu önlem paketinin ilk etapta Türk Hava Yolları’na 100 milyon dolar civarında tasarruf sağlaması düşünülüyor. Bu rakamın ilerleyen dönemlerde daha da artması bekleniyor.


©AirportHaber Özel

THY Tasarruf Timi Kurdu

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000