04 Ağustos 2012, Cumartesi 19:29:34

THY TAKSİM OFİSİ'NDE DİRENİŞE DEVAM

29 Mayıs’ta havacılık kolunda grev yasağını protesto etmek amacıyla eylem düzenleyen THY personeli bugün de Taksim’deydi…
  • 305 kisi 14000 calisan icin isinden olmus!!! bu 14000 kisiye de danismislar mi acaba eylem yaparken. ortak bir karar mi alinmis. cogunluk boyle bir eylemi istemis mi? yoksa sendika baskaninin oyununa geldiler de, gelmeyenleri de simdi siz niye gelmediniz diye mi sucluyorlar? siz hur kararinizla sendikanin attigi mesaja istinaden kanunsuz bir eylem yaptiniz, digerleri ise hur kararlari ile bu eyleme destek vermedi. siz isten cikartildiniz. biz devam ediyoruz. sorun nerede???
  • şimdi niçin tekrar işe girmek için kırk takla atıyorsunuz?
  • sorarım size madem ki thy beğenmiyorsunuz neden girdiniz thy işe, ayrıca işe girmek içinde araya adam korsunuz, tanıdık tanımadık ne olur thy ara da varsa üst düzey yönetici beni ne olur işe alsın diye.. yok ya.. şimdi de bizi işden çıkartıtılar gayet iyi oldu.. sen hakkın olmayarak işi bıraktın, diğer çalışanlara engel oldun çalışmadın neden acaba sonucunna katlanırsın bunları siz bugün özel sektörde yapın da görelim nasıl olacak herkes kanunlara uyacak senin grev hakkın var mı var peki yaptığın hareket bunuunla ilgili mi hayır değil o zaman şirket 2 gün uçuşları iptal etmek zorunda kaldı yetersiz personel yüzünden sizler sebep oldunuz sonuçlarına o zaman katlanırsınız burası çin değil küba değil, venezuella değil o kadar işinize geliyorsa çalışan yoksa gidin özel sektöre sizin suyunuzu nasıl çıkarttırlar mesela pegasusa gidinde görelim bakalım thy mumla ararsınız mum biter acaba neyle arasam diye düşünür
  • öncelikle bu arkadaşları dik duruşlarından dolayı kutlarım, ancak yapılan eylemin arkası ağlama duvarı değildir bir karşılığı elbette olacaktı oldu da işveren bu fırsatı kaçırmazdı ancak en azından kıdemleri kadar tazminatlarını verebilirdi iyi niyet olarak ama iş kanunu ve tis hükümleri öyle demiyor işte çünkü normal bir fesih değil bu işvereni zarara uğratmaktan tutturur gider yine de mahkeme yolu elbette açıktır umarım lehinize bir karar çıkar ikinci olarak işten atılmalarda sendikadan bir şey beklemeyin yaptırımı olamaz bu saatten sonra hiç olmaz örneklerini gördük yasalar maalesef öyle atıldıktan sonra dönüşü yok burada verir tazminatını gidersin zaten istedikleri o yani bu eylemin sonuçlarını sendika sorumlu olarak bildirmesi lazımdı bunun neticesi bu olur diye ya da sendikalı personeller olarak sizlerin bu yasaları araştırmanız gerekirdi bu fiilin sonuçları nedir diye şimdi çok geç, haklı davanızı nasıl savunursunuz bilmiyorum ama artık geçmiş olsun

29 Mayıs gecesi havacılık kolunda görev yapan personelin grev yapmasının yasaklanmasına ilişkin yasanın mecliste görüşülecek olması nedeniyle Hava-İş’in çağrısıyla Atatürk Havalimanı Geliş Katı’nda buluşan  THY personelinden 305 kişi işten çıkarılmıştı.

O günden bu yana Hava-İş Sendikası Atatürk Havalimanı’nda işten çıkarılan personelin işe iadesi için 68 gündür eylemine devam ediyor.
Bu eylemi zaman zaman basın açıklamalarıyla ve aldıkları desteklerle de gündemde tutan Hava-İş üyeleri bugün de Taksim’deki THY Bilet Satış Ofisi önünde sürdürdü. 68 gündür havalimanında eylemine devam eden Hava-İş, bugün de destek çağrısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Sendikal Güç Birliği Platformu’nun çağrısıyla toplanan kadın üyelere Emek Partisi, CHP, kadın kollarının yanı sıra birçok dernek üyeleri ve CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran da katıldı.
Sık sık THY aleyhine sloganlar atarak haksız yere işten çıkarıldıklarını ifade eden üyeler işe iade istedi. AK Parti ve THY’nin kadın karşıtı olduğu konusunda sloganlar atan Hava-İş üyeleri uçuş şartlarının da çok ağır olduğunu ifade etti.

Ayrıca tacize uğradıklarını ve çalışma sürelerinin adaletsiz olduğunun altını çizen üyeler,  kadın düşmanı olduğunu iddia ettikleri Remzi Fındıklı’nın Yüksek Hakem Kurulu Başkanlığı’na atanmasının kasıtlı olarak yapıldığını iddia ettiler.

İşte basın açıklaması:THY TAKSİM OFİSİ'NDE DİRENİŞE DEVAM

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (51)

??? ~ 6 yıl önce
305 kisi 14000 calisan icin isinden olmus!!! bu 14000 kisiye de danismislar mi acaba eylem yaparken. ortak bir karar mi alinmis. cogunluk boyle bir eylemi istemis mi? yoksa sendika baskaninin oyununa geldiler de, gelmeyenleri de simdi siz niye gelmediniz diye mi sucluyorlar? siz hur kararinizla sendikanin attigi mesaja istinaden kanunsuz bir eylem yaptiniz, digerleri ise hur kararlari ile bu eyleme destek vermedi. siz isten cikartildiniz. biz devam ediyoruz. sorun nerede???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
madem beğenmiyorsunuz ~ 6 yıl önce
şimdi niçin tekrar işe girmek için kırk takla atıyorsunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
camaro.. ~ 6 yıl önce
sorarım size madem ki thy beğenmiyorsunuz neden girdiniz thy işe, ayrıca işe girmek içinde araya adam korsunuz, tanıdık tanımadık ne olur thy ara da varsa üst düzey yönetici beni ne olur işe alsın diye.. yok ya.. şimdi de bizi işden çıkartıtılar gayet iyi oldu.. sen hakkın olmayarak işi bıraktın, diğer çalışanlara engel oldun çalışmadın neden acaba sonucunna katlanırsın bunları siz bugün özel sektörde yapın da görelim nasıl olacak herkes kanunlara uyacak senin grev hakkın var mı var peki yaptığın hareket bunuunla ilgili mi hayır değil o zaman şirket 2 gün uçuşları iptal etmek zorunda kaldı yetersiz personel yüzünden sizler sebep oldunuz sonuçlarına o zaman katlanırsınız burası çin değil küba değil, venezuella değil o kadar işinize geliyorsa çalışan yoksa gidin özel sektöre sizin suyunuzu nasıl çıkarttırlar mesela pegasusa gidinde görelim bakalım thy mumla ararsınız mum biter acaba neyle arasam diye düşünür

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bilgi olarak aklınızda bulunsun ~ 6 yıl önce
öncelikle bu arkadaşları dik duruşlarından dolayı kutlarım, ancak yapılan eylemin arkası ağlama duvarı değildir bir karşılığı elbette olacaktı oldu da işveren bu fırsatı kaçırmazdı ancak en azından kıdemleri kadar tazminatlarını verebilirdi iyi niyet olarak ama iş kanunu ve tis hükümleri öyle demiyor işte çünkü normal bir fesih değil bu işvereni zarara uğratmaktan tutturur gider yine de mahkeme yolu elbette açıktır umarım lehinize bir karar çıkar ikinci olarak işten atılmalarda sendikadan bir şey beklemeyin yaptırımı olamaz bu saatten sonra hiç olmaz örneklerini gördük yasalar maalesef öyle atıldıktan sonra dönüşü yok burada verir tazminatını gidersin zaten istedikleri o yani bu eylemin sonuçlarını sendika sorumlu olarak bildirmesi lazımdı bunun neticesi bu olur diye ya da sendikalı personeller olarak sizlerin bu yasaları araştırmanız gerekirdi bu fiilin sonuçları nedir diye şimdi çok geç, haklı davanızı nasıl savunursunuz bilmiyorum ama artık geçmiş olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000