09 Temmuz 2009, Perşembe 10:10:56

THY SORU ÖNERGESİNE TEK SATIRLIK CEVAP

İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu’nun, THY yönetiminin uygulamaları ile ilgili Maliye Bakanı’na verdiği soru önergesine tek satırlık cevap geldi…
  • ISTE THY`NIN GERCEK YUZU BU. 45 YABANCI PILOT ALIP TURK PILOATA VERMEDIGI MAASI VERIYOR. TURK PILOTLARINI DA ISTEN ATIP SHGM ILE ORTAKLASA TURKIYE CAPINDA MESLEK YASAGI UYGULUYOR. OZEL SIRKETLERE BASVURAN BU TURK PILOTLARINA THY UCUS ISLETME BASKANLIGI KOTU REFERANS VERIYOR VE SHGM BU KISILER HAKKINDA GIZLI YAZILARI OZEL SIRKETLERE GONDERIYOR. KISACASI MESLEK YASAGI UYGULANIYOR. ISTE THY ISTE INSAN HAK VE OZGURLUKLERI
  • İslerine gelince ozel islerine gelmeyince kamu. Madem ozel bir sirket bu kurum o zaman neden hala milletvekilleri ve bakanlar ucretsiz upgrade edilerek kurum zarara ugratiliyor? Borsada bu sirketin hisselerini alarak yuksek verim bekleyen hissedarlarin cebinden calinmiyor mu bu uygulamayla?
  • Thy de bir gerçek var o da, bu kurumun Hükümetin arka bahçesi olduğu. İşine geldimi özel şirket, işine gelmedimi kamu şirketi sıfatına girebilen bir yapısı var. Gerçek olan tek şey, Thy'de birilerinin rahat ettiği, birilerinin ise modern köle gibi çalışdığıdır. Bir adam 13 yıldır taşoren olur mu? Thy'yi bilen bilir.. fazla söze gerek yok.
  • KARDEŞİM MADEM BU ŞİRKET ÖZEL NE DİYE YÖNETİM KURULUNDA KAMU GÖREVLİSİ BULUNDURUYOR.HEMDE HİZMET SATIN ALDIĞI BİRİMİN MEMURUNU YÖNETİMİNDE BULUNDURUYOR. BUNUN AHLAKLA,ETİKLE,DİNLE OLAN İLİŞKİSİNİ BİR VİCDAN SAHİBİ AÇIKLASINDA BİZ GARİPLERDE ÖĞRENELİM.

İşte MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu'nun verdiği soru önergesi ve cevabı;

------------------

T.C.
BAŞBAKANLIK Özelleştirme İdaresi Başkanlığı
SAYI: B.O2.l.ÖİB. O.65.OO.61 O

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

İzmir Milletvekili Sayın Ahmet Kenan TANRIKULU tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına tevcih edilen 7/8355 esas sayılı yazılı soru önergesinde yer alan sorulara verilen cevaplar aşağıda sunulmuştur.

Son günlerde kamuoyunda çıkan haberlerde ve tarafımıza yapılan vaki haklı taleplerde; Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bünyesinde bulunan, Türk Hava Yolları A.O(THY)’nın 45 yaş üstü çalışan personel istemediğinden dolayı, tecrübeli gerek uçuş, gerekse yer hizmetleri personeline 45 yaşına gelmeden emekli olmaları için baskı yaptığı yönündedir.

Bu bağlamda;

SORU 1- Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın THY ile ilgili genç-yaşlı personel çalıştırması yönünde bir talebi var mıdır? Varsa bunun resmi gerekçesi nedir? Yine Başkanlığın gerek THY'nın personel ve teknik ekipmanı, gerekse genel anlamda almış olduğu son Kararlar ve yürütülen çalışmalar nelerdir?

SORU 2- Yürürlükte olan İş kanununda, somut bir suçlamaya dayanmayan genel bir verimsizlik ifadesi ile iş akitlerinin fesih edilebileceğine dair bir ifade yoktur. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 20'nci maddesinde "Feshin geçerli bir sebebe dayandığını ispat yükümlülüğü işverene aittir" denmesine rağmen, THY'nin "gizli" ibareli yazılar ile çalışanlara "çalışmalarınızdan verim alınamamakta ve hizmetinizden istifade edilememektedir" deyip, 5 gün içerisinde savunma istenmesinin sebebi ve yasal gerekçesi nedir? THY'de, tanımlı görevlerin, yasal emeklilik yaş hadleri nelerdir?

SORU 3- 2003 yılından bu yana, belli bir sayının üstü (yüzde 10) toplu çıkarma olacağı için küçük gruplar halinde bu yönde baskılarla emekli edilen personellerin sayısı, personelin yaşı ve son bulundukları görevler nelerdir? Zorla emekli edilen çalışanlarımızın THY'ye yönelik açmış olduğu dava sayısı ve THY’nin aleyhine sonuçlanan dava sayısı kaçtır? Aleyhe sonuçlanan davalar neticesinde THY hangi hukuki yaptırımları yerine getirmiştir?

SORU 4- Havacılık gibi çok ciddi tecrübe gerektiren bir sektörde, tecrübe sahibi bu özverili çalışanlarımızın hukuksuz ve zoraki emekli edilerek, yerlerine 2003 yılından bu yana yaş, mezuniyet, THY’de başlatılan görev itibariyle toplam kaç kişi işe alınmıştır?

SORU 5- Son çıkarılan Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı kademeli olarak 60 yaşın üstüne yükseltildiği halde bu tarz bir uygulamanın hükümetinizin savunduğu yeni sosyal güvenlik sistemimize zararı olmayacak mıdır? THY sizinle neden aynı düşünmemektedir?

SORU 6- Hukuksuz ve baskı altında, zorla genç yaşta emekliliği istenen tecrübeli uçuş ve yer hizmetlerinde görev yapan THY personelimizin bu mağduriyetleri ne zaman, ne şekilde giderilip, bu durum kamuoyu ile paylaşılacaktır?

SORU 7- Bu tip hukuksuz, zoraki emeklilik ile THY'nin tecrübesi de düşmüş olacaktır. Alınan yeni personel herhangi bir eğitim almadan hemen göreve başlayamayacağı için, mevcut personelin iş yükü daha da artacak ve aksamalar meydana gelebilecektir. Halen görevdeki personelin çalışma ve' dinlenme saatleri nedir? Bir pilotumuz, kabin memurumuz kaç saat iç ve dış hat uçup, ne kadar dinlendirilmektedir?

SORU 8- THY; dışarıdan, üçüncü kişilerden hangi hizmetleri satın almakta ve bunun karşılığı olarak yıllık ne kadar ödeme yapmaktadır? Özel sektörden aldığı hizmetlerde görev yapan personellerin eğitim, yaş ve şu anki görevleri nelerdir?

CEVAP 1.2.3.4.5.6,7,8- Türk Hava Yolları A.O. (THY')'nın % 49,12 oranındaki hissesi kamuya ait olup, Şirket faaliyetleri özel hukuk hükümlerine göre yürütülmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini takdir ve tensiplerinize arz ederim.

THY SORU ÖNERGESİNE TEK SATIRLIK CEVAP

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 9 yıl önce
ISTE THY`NIN GERCEK YUZU BU. 45 YABANCI PILOT ALIP TURK PILOATA VERMEDIGI MAASI VERIYOR. TURK PILOTLARINI DA ISTEN ATIP SHGM ILE ORTAKLASA TURKIYE CAPINDA MESLEK YASAGI UYGULUYOR. OZEL SIRKETLERE BASVURAN BU TURK PILOTLARINA THY UCUS ISLETME BASKANLIGI KOTU REFERANS VERIYOR VE SHGM BU KISILER HAKKINDA GIZLI YAZILARI OZEL SIRKETLERE GONDERIYOR. KISACASI MESLEK YASAGI UYGULANIYOR. ISTE THY ISTE INSAN HAK VE OZGURLUKLERI

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
İslerine gelince ozel islerine gelmeyince kamu. Madem ozel bir sirket bu kurum o zaman neden hala milletvekilleri ve bakanlar ucretsiz upgrade edilerek kurum zarara ugratiliyor? Borsada bu sirketin hisselerini alarak yuksek verim bekleyen hissedarlarin cebinden calinmiyor mu bu uygulamayla?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Thy de bir gerçek var o da, bu kurumun Hükümetin arka bahçesi olduğu. İşine geldimi özel şirket, işine gelmedimi kamu şirketi sıfatına girebilen bir yapısı var. Gerçek olan tek şey, Thy'de birilerinin rahat ettiği, birilerinin ise modern köle gibi çalışdığıdır. Bir adam 13 yıldır taşoren olur mu? Thy'yi bilen bilir.. fazla söze gerek yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
KARDEŞİM MADEM BU ŞİRKET ÖZEL NE DİYE YÖNETİM KURULUNDA KAMU GÖREVLİSİ BULUNDURUYOR.HEMDE HİZMET SATIN ALDIĞI BİRİMİN MEMURUNU YÖNETİMİNDE BULUNDURUYOR. BUNUN AHLAKLA,ETİKLE,DİNLE OLAN İLİŞKİSİNİ BİR VİCDAN SAHİBİ AÇIKLASINDA BİZ GARİPLERDE ÖĞRENELİM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000