11 Nisan 2012, Çarşamba 14:45:02

THY SİVİLLEŞECEK!

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Aydın Çıldır Havalimanı’na yapılacak eğitim projesine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.
  • Yeri geldiginde bugunku THY yonetiminide elestiririm.Ornegin THY'yi Rize Airlines yapmislar.Kokpitte nasil askeri bir hegemonya hakimse, yonetimde de cemaat-Rize hakimiyeti soz konusudur.Bence sektordeki en basarili sirket Lufthansa'dir su anda.Ama Turk insani ne zaman rasyonel dusunup, profesyonel hareket etmeye baslar, THY en az bir Lufthansa olur o zaman.Unutmadan, hic bir zaman askeri okula vs girme tesebbusum olmadi.Su anda uctugunuz tayyarelerin elektronik aksamini yapan bir sirkette calisiyorum.Hobi olarakta quadrotor yazilimi-simulasyonu uzerine ugrasiyorum.Yakinda yolcu ucaklari tamamen pilotsuz olur, o zaman bu tartisma da biter :) Ama korkmayin size daha cok is var.
  • Cin'deki durum Turkiye ile ayni, orada da arz talebin altinda oldugu icin pilot maaslari ucuk.Ama Ingiltere'nin kisi basi geliri sanirim Turkiyenin bir 3-4 kati vardr.Kendnizi nasil Ingiltere ile kiyaslayabilirsiniz?Londradaki aylik giderle Istanbul birmi?Mantik sinirlari dahilinde risk alip basarili olan herkese saygi duyarim.Sehitlere saygisizlik ettigim yok, zira gidenin yerinin hic bir sey doldurmaz, acisinida bilirim.Ama sizden de ricam ayricalikli konumunuzu sehitlerin sirtina bindirip kendinize ekonomik cikar bicmeyin.Rasyonel dusunen toplumlarda bu tarz ucuz edebiyat yoktur.Turk sivil havaciligi sivillesmeli, sozum sadece pilotlar icin degil, yonetim olarakta, tepeden atama olmamali, sirket bunyesinden dogal olarak cikmali yonetim
  • Gir internete British airways'in airchina'nın pilot ücretlerine bak kardeşim. Öyle atmak yok. Ayrıca sen kendinin daha iyi olduğunu neyle kıyaslıyorsun. Askerlerin bu işe gönül vermediğini nasıl yargılıyorsun. Bu işe sen gerçekten gönül vermiş olsan, bu işe nemelanmak olarak bakmazdın...Bu iş senin sandığın bugün 1 arabamı koyarım. 5 senede amorti ederim, 10 senede 10 araba yapıp ayrılırımişi değil....
  • Galiba sende bu uğurda elenip içine sindiremeyen insanlardan birisi olduğun için bu kadar agresif yorumlar yapıyorsun. Evet savaş pilotu olmayı sadece yetenekli olan insanlar hak ederler ama Üzülme evini arabanı satıp sende pilot olabilirsin ama bir daha Lütfen diyorum şehit olan insanları küçümseme kaçyaşında olduğunu bilmiyorum ama bu işler sandığın kadar basit değil. Kimse canını sokakta bulmuyor kimse bile bile ölüme gitmiyor. Bu gün güneydoğuda askeri helikopterler yüzlerce askerin hayatını kurtarırken bu uçuşların çok büyük bir kısmını kendi inisiyatifleri ile risk alarak yapıyorlar. Senin için kendi hayatını feda eden insanlara biraz saygın olsun. Belki bir gün senin bir yakının da haytını bir askeri helikopter kurtarır...
Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi’ni uluslararası bir kimliğe kavuşturmak için kolları sıvayan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu Aydın Çıldır Havalimanı ihalesinden sonra ilk açıklamayı AirportHaber’e yaptı.
 
Topçu, Aydın Çıldır Havalimanı’nın işletme ihalesini alan Türk Hava Yolları’nın burada yapacağı uçuş okulunun sadece Türk Hava Yolları’na değil bölgenin tamamına hizmet verecek uluslararası bir okul olacağını belirtti. 
 
"Birinci hedefimiz Aydın’ı uluslar arası uçuş eğitim merkezi haline getirmek" diyen Topçu,. "Aydın bu okul ile adını dünyaya daha iyi duyuracak. 2012 yılının sonuna kadar tüm alt yapımızı tamamlayarak faaliyete başlayacağız" şeklinde konuştu.
 
Alt yapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından 2013 yılında eğitimlere başlanacağını ifade eden Hamdi Topçu, “ İlk etapta 200 pilot adayı eğitimlere başlayacak. İlerleyen yıllarda öğrenci sayısı 300’e çıkacak. Sadece Türk öğrencilere değil yabancı öğrencilere de eğitim vereceğiz. Eğitim verecek hocalar yerli ve yabancı eğitmenlerden oluşacak” dedi.
 
Hamdi Topçu, AirportHaber’in neden Aydın’ı seçtiniz? şeklindeki sorusuna “ Aydın hava şartları açısından en uygun yer. Tüm Türkiye’de araştırma yaptık. Eğitim vereceğimiz okulun hava şartlarına uygun bir yerde olmasını istedik. Yapılan araştırma neticesinde Aydın en uygun yer olarak tespit edildi” dedi.
 
Aydın’da kurulacak olan okulla ilgili eğitim tesisleri ve öğrencilerin kalacağı yerleşkelerin yapılacağını söyleyen Hamdi Topçu, “Yerleşkelerde çalışacak olan personeli Aydın’dan temin edeceğiz. Böylelikle Aydın’da istihdam sağlamış olacağız. Diğer eğitmen kadrosunu da yurtdışından, THY’den ve üniversitelerden temin edeceğiz” dedi.
 
Topçu, ihale şartnamesinde bulunan “uygun uçaklarla yolcu taşımacılığı da yapılabilir” maddesine istinaden “Şimdilik böyle bir düşüncemiz yok. Ama ileride onunla ilgili de çalışma yapabiliriz” şeklinde konuştu.
 
ASKER PİLOT DÖNEMİ BİTİYOR
 
Hamdi Topçu, halen Türk sivil havacılığında önemli payı bulunan asker kökenli havayolu pilotlarının da yakın zamanda THY uçaklarında görevlendirilmeyeceğini açıkladı. 
 
Aydın projesinin hayata geçmesinden sonra kendi pilotlarını yetiştiren bir kurum haline geleceklerini belirten Hamdi Topçu, “2013 yılından itibaren Türk Hava Yolları olarak özel sektörden veya askeriyeden pilot almayacağız” diyerek iddialı açıklamalarda bulundu.

©AirportHaber Özel
THY SİVİLLEŞECEK!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (73)

Misafir ~ 6 yıl önce
Yeri geldiginde bugunku THY yonetiminide elestiririm.Ornegin THY'yi Rize Airlines yapmislar.Kokpitte nasil askeri bir hegemonya hakimse, yonetimde de cemaat-Rize hakimiyeti soz konusudur.Bence sektordeki en basarili sirket Lufthansa'dir su anda.Ama Turk insani ne zaman rasyonel dusunup, profesyonel hareket etmeye baslar, THY en az bir Lufthansa olur o zaman.Unutmadan, hic bir zaman askeri okula vs girme tesebbusum olmadi.Su anda uctugunuz tayyarelerin elektronik aksamini yapan bir sirkette calisiyorum.Hobi olarakta quadrotor yazilimi-simulasyonu uzerine ugrasiyorum.Yakinda yolcu ucaklari tamamen pilotsuz olur, o zaman bu tartisma da biter :) Ama korkmayin size daha cok is var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Cin'deki durum Turkiye ile ayni, orada da arz talebin altinda oldugu icin pilot maaslari ucuk.Ama Ingiltere'nin kisi basi geliri sanirim Turkiyenin bir 3-4 kati vardr.Kendnizi nasil Ingiltere ile kiyaslayabilirsiniz?Londradaki aylik giderle Istanbul birmi?Mantik sinirlari dahilinde risk alip basarili olan herkese saygi duyarim.Sehitlere saygisizlik ettigim yok, zira gidenin yerinin hic bir sey doldurmaz, acisinida bilirim.Ama sizden de ricam ayricalikli konumunuzu sehitlerin sirtina bindirip kendinize ekonomik cikar bicmeyin.Rasyonel dusunen toplumlarda bu tarz ucuz edebiyat yoktur.Turk sivil havaciligi sivillesmeli, sozum sadece pilotlar icin degil, yonetim olarakta, tepeden atama olmamali, sirket bunyesinden dogal olarak cikmali yonetim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Gir internete British airways'in airchina'nın pilot ücretlerine bak kardeşim. Öyle atmak yok. Ayrıca sen kendinin daha iyi olduğunu neyle kıyaslıyorsun. Askerlerin bu işe gönül vermediğini nasıl yargılıyorsun. Bu işe sen gerçekten gönül vermiş olsan, bu işe nemelanmak olarak bakmazdın...Bu iş senin sandığın bugün 1 arabamı koyarım. 5 senede amorti ederim, 10 senede 10 araba yapıp ayrılırımişi değil....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Galiba sende bu uğurda elenip içine sindiremeyen insanlardan birisi olduğun için bu kadar agresif yorumlar yapıyorsun. Evet savaş pilotu olmayı sadece yetenekli olan insanlar hak ederler ama Üzülme evini arabanı satıp sende pilot olabilirsin ama bir daha Lütfen diyorum şehit olan insanları küçümseme kaçyaşında olduğunu bilmiyorum ama bu işler sandığın kadar basit değil. Kimse canını sokakta bulmuyor kimse bile bile ölüme gitmiyor. Bu gün güneydoğuda askeri helikopterler yüzlerce askerin hayatını kurtarırken bu uçuşların çok büyük bir kısmını kendi inisiyatifleri ile risk alarak yapıyorlar. Senin için kendi hayatını feda eden insanlara biraz saygın olsun. Belki bir gün senin bir yakının da haytını bir askeri helikopter kurtarır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000