08 Nisan 2013, Pazartesi 19:48:25

THY SENDİKAYI BEKLİYOR

Türk Hava Yolları ile Hava-İş Sendikası arasında sürdürülen 24. Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından grev kozunu elinde bulunduran sendikaya THY'den açık davet var. Airporthaber bu davetin ayrıntılarına ulaştı.
  • Boş günümde basın açıklamasını dinlameye giderek insanları nasıl bir zarara sokabilirim sorarım size?Anlamayan akılsızlar sorum size?
  • utanmak ve arlanmak duygusundan haberi olmayan, kendisi korkak, yalaka, çıkar peşinde olan, dik durmasını bilen, hakkını aramasını bilen diğer insanlardan nefret eden, böyle cesur insanları kendilerine engel olarak gören, başkalarının ekmeğinde aldığı parada sürekli gözü olan, sülük gibi bir kesim var aramızda. Ve yorumlardan okuduğum kadarıyla yine içlerindeki kimi kusmuşlar buraya. Hepiniz o 305 kişiden beter olursunuz inşallah.
  • Bence de no comment; yazmasanız da olurdu, bu eylemin yasalara aykırı olmadığı mahkeme kararına girdi mi girdi. Hangi mantıkla bunun yasa dışı olduğunu söyleyebiliyorsunuz. Devam ederek mahkeme kararını uygulanmasının işverenin tasarrufunda olduğunu yazmışsın. Buna da tamam. Sonra, TC devletinin yasaları falan diye yazmışsınız; uygula o zaman yasaları, o 305 kişi, yasa dışı eylem iddiaları ile bu durumda iseler, buradan hareketle, mahkeme kararını uygularsın, kendiniz söylüyorsunuz bunu. Yorumunuz içinde kendini zaten bitirmiş, fazla bir şey yazmaya gerek yok. Yandaş olmak, yalaka olmak, eğer bu emek mücadelesi içinde olan insanlara yakıştırılsa idi, size ne denilirdi o zaman.
  • Aynen öyle beğenemedin mi.?Bu işin yükünü çeken bizler yani uçucular çekti ve bu günlere getirdi.Senin dediğin zatlar şurda 10 senedir varlar.Onlar yokkende ben uçuyordum ..Sanmaki kalacak onlarada ..Mafiş??

Hava-İş Sendikası'nın THY'nin geçen yıl 29 Mayıs'ta kanunsuz eylem yaptıkları gerekçesi ile işten çıkarttığı 305 kişinin tekrar işe alınmasını şart koşarak TİS masasına oturmasıyla başlayan gerginlik devam ediyor. Bu madde üzerinde anlaşma sağlanamaması ve sendikanın greve gitme konusunda kararlı olmasının ardından THY de boş durmuyor.

AirportHaber'in THY kaynaklarından edindiği bilgiye göre sendikaya şu çağrıyı yapacağı kaydedildi;

"305 kişinin konusu mahkemeler tarafından değerlendiriliyor. Oysa Toplu İş Sözleşmesi neticesini 16 bin çalışan merakla bekliyor. 305 kişi ile ilgili sorun mahkemelerin vereceği kararlardan sonra konuşulabilir. Gelin 16 bin kişiyi mağdur etmeyelim. Görüşme masamız sendikaya açıktır"

THY'nin bu açık çağrısına sendikanın ne cevap vereceği merak edilirken 16 bin sendikalının da bir an önce neticeye varılması için sabırsızlık gösterdiği ifade ediliyor.
Öte yandan Hava İş Sendikası, 10 Nisan tarihinde bir araya gelerek grev kararı asılması kararı alacak.

Uzlaşmazlıkla sonuçlanan görüşmeler sonrası Hava İş Sendikası'nın grev kararı asmasından sonra 6 iş günü öncesinden haber vermek koşuluyla, 60 gün içerisinde herhangi bir gün sendika grev kararı uygulayabilecek.

HAVA İŞ'TEN AÇIKLAMA

Değerli Üyelerimiz;

Sendikamızın THY A.O'daki grev kararı öncesi sağduyu ile hareket ederek yarattığı çözüm fırsatı ne yazıkki işverence değerlendirilmemiş ve sekter bir tutumla 305 işçinin işe dönüşü dahil tüm uyuşmazlıkların çözümü için görüşmelerin başlatılması teklifimizin kabul edilmediği işveren yetkililerince sendikamıza bu akşam saatlerinde sözlü olarak iletilmiştir.

Bu gelişme üzerine toplanan sendikamız yönetim kurulu yarın yapacağı yönetim kurulu toplantısında herhangi bir değerlendirme gündemi kalmadığından toplantıyı iptal etmiş ve 10 Nisan 2013 tarihinde grev kararı alınmasına karar vermiştir.

Bu kapsamda sendikamız 10 Nisan 2013 tarihinde gelişmelerle ilgili ve grev kararınn nedenlerini kapsayan bilgilendirme yapmak üzere saat 11.00'de Hava-İş Genel Merkezinde basın açıklaması yaparak aynı gün grev kararını işyerlerinde ilan edecektir.

Hava-İş'in sağduyu ve iyiniyetle uzattığı uzlaşma elinin işverence değerlendirmeye gerek görülmemesi sonucu olarak sendikamız da bu tarih itibarı ile içinde 305 işçinin işe geri dönüşü olmayan hiç bir teklifi tartışmayacaktır.
Tüm üyelerimize duyurulur.


©AirportHaber ÖZEL

THY SENDİKAYI BEKLİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (82)

Cevap? ~ 5 yıl önce
Boş günümde basın açıklamasını dinlameye giderek insanları nasıl bir zarara sokabilirim sorarım size?Anlamayan akılsızlar sorum size?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnsan ~ 5 yıl önce
utanmak ve arlanmak duygusundan haberi olmayan, kendisi korkak, yalaka, çıkar peşinde olan, dik durmasını bilen, hakkını aramasını bilen diğer insanlardan nefret eden, böyle cesur insanları kendilerine engel olarak gören, başkalarının ekmeğinde aldığı parada sürekli gözü olan, sülük gibi bir kesim var aramızda. Ve yorumlardan okuduğum kadarıyla yine içlerindeki kimi kusmuşlar buraya. Hepiniz o 305 kişiden beter olursunuz inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
no comment ~ 5 yıl önce
Bence de no comment; yazmasanız da olurdu, bu eylemin yasalara aykırı olmadığı mahkeme kararına girdi mi girdi. Hangi mantıkla bunun yasa dışı olduğunu söyleyebiliyorsunuz. Devam ederek mahkeme kararını uygulanmasının işverenin tasarrufunda olduğunu yazmışsın. Buna da tamam. Sonra, TC devletinin yasaları falan diye yazmışsınız; uygula o zaman yasaları, o 305 kişi, yasa dışı eylem iddiaları ile bu durumda iseler, buradan hareketle, mahkeme kararını uygularsın, kendiniz söylüyorsunuz bunu. Yorumunuz içinde kendini zaten bitirmiş, fazla bir şey yazmaya gerek yok. Yandaş olmak, yalaka olmak, eğer bu emek mücadelesi içinde olan insanlara yakıştırılsa idi, size ne denilirdi o zaman.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sizinmi diyene ~ 5 yıl önce
Aynen öyle beğenemedin mi.?Bu işin yükünü çeken bizler yani uçucular çekti ve bu günlere getirdi.Senin dediğin zatlar şurda 10 senedir varlar.Onlar yokkende ben uçuyordum ..Sanmaki kalacak onlarada ..Mafiş??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vasfiye teyze ~ 5 yıl önce
ne çektiniz beee :))) mecburrrr napacaktınız yaaa

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000