05 Temmuz 2010, Pazartesi 13:19:28

THY RÜZGARDAN 30 MİLYON DOLAR KAZANACAK

THY, Meteorolojiden alacağı anlık verilerle uçakların rotasını daha az yakıt yakacak şekilde düzenliyor. Genel Müdür Temel Kotil “Rüzgarı da arkamıza alacağımız uçuşlarda yılda 30 milyon dolar tasarruf sağlayacağız” dedi.
  • yanlııız irtifa daki rüzgar degerleri son zamanlarda hiç tutturulamıyor 40 kt yazıyor gerçegi 70 kt çıkıyor umarım meteorolojistler daha dikkatli ölçmeye başlarlar değerleri. bir kaç arkadaş sanırım havacılıga uzak degişik yorumlar gördüm rüzgarı arkadan alıp uçmak demiş bu herzaman mümkün olmaz fakat irtifalara göre rüzgar degişkenlik gösterir karşı rüzgar düşük irtifayı kullanmak ta aynı etkiyi saglar ....
  • emekli olunca başına geçecek yer arıyor ...açalım risk merkezini nemalansın kendisi....
  • elstiri yapici olursa anlam tasir.aka kara demekle bir yere varilmaz; Thy elestirmenleri gozunuze dizinize dursun kiskancliktan catlayin siz emi bravo Thy dosta dusmana karsi agzi olan konusuyor alkis tutmak varken daha mi kolay bu yol anlasilir gibi degil.Ama konusun kimse sizin sozunuzu on paraya almiyor zaten.Iyi ucuslar Thy iyi ucuslar Turkiye, kanatlariniz tum dunyayi kucaklasin da cumle alem gorsun. Temel Beyin de siyasi gorusu beni ilgilendirmez ustelik onunla tamamen zit dunya goruslerine sahibim ama Sezarin hakki Sezar'a.Tebrikler.
  • eziklik bence teknik konuları tartışmak değil. bu konudaki yorumlara bile başka yorumlar katmaktır. arkadaş doğru yorum yapmış. bilgisi olmayan tek derdi thy na laf atmak olan arkadaşlara yazmış. siz niye üstünüze alınıyorsunuz

THY ile Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi'nde "Havacılık ve Meteoroloji Çalıştayı" düzenlendi.

Çalıştay'da hava tahminlerinin sektöre getireceği avantajlar ele alınırken THY Genel Müdürü Dr. Temel Kotil, uçaklara anlık meteorolojik bilgiler veren sistem sayesinde pilotların daha güvenli bir uçuş yapacaklarını söyledi.

Kotil, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile ortak çalışmamız devrededir. Bu sayede uçaklarımız  havalanmadan önce anlık hava durumu alınıyor. Yenilediğimiz dispatch sistemiyle hem Türkiye’deki hem de dünyadaki bütün meteorolojik şartları öğreniyoruz. Sistem uçuş planını dökmeden önce en karlı uçuş rotasını çiziyor. Uçaklarımız rüzgarı arkasına alarak büyük oranda yakıt tasarrufu sağlıyor. Bu sayede yılda 30 milyon dolarlık tasarruf yapacağız” diye konuştu. 

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir ise meteorolojinin, tarım, havacılık, ulaşım ve bir çok alanda hizmet verdiğini belirterek, “Önemli olan sayısal veriler sunmaktır. Yağmur yağacak, nereleri ne miktarda sel basacak bunun ilgili birimlere hızla iletilmesi gerekir. Havacılıkta da anlık veriler can ve mal emniyeti açısından çok önemlidir. Pilotlarımız hangi bölgelerde yağış, fırtına veya türbülans varsa bundan anında haberdar olarak uçuş güvenliğini azami seviyelere çıkaracaklardır” dedi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar da THY ile yaptıkları işbirliğinin faydalarını anlatırken, “Türkiye’de 61 havalimanında anlık hava tahminlerini pilotlarımıza iletiyoruz. Bu işbirliğinin ne kadar hayati olduğunu volkan patlaması sırasında yaşadık. Hemen her dakika THY ile irtibat halinde kalarak küllerin muhtemel güzergahı hakkında bilgi verdik. Bu sayede uçak seferlerinde iptaller yaşanmadı” şeklinde konuştu.

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu da dünyadaki en sağlıklı meteorolojik tahminlerin havalimanlarındaki meteoroloji istasyonlarından geldiğini kaydetti. Kadıoğlu, “Volkan patlaması gibi durumlarda THY ve özel havayolu şirketlerimiz kriz merkezi kurdular. Ancak bu yeterli değildir. Anlık refleksler yerine, bu tür olayların her zaman yaşanabileceğini göz önüne alarak kriz merkezlerinin risk merkezlerine dönüştürülmesi gerekir. Aksi takdirde işin faturası çok ağır olabilir” dedi.

Açılış konuşmaların ardından katılımcılara plaket ve uçak maketi takdim edildi. Çalıştay bu akşam saat 17:00'a kadar devam edecek.


THY RÜZGARDAN 30 MİLYON DOLAR KAZANACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 8 yıl önce
yanlııız irtifa daki rüzgar degerleri son zamanlarda hiç tutturulamıyor 40 kt yazıyor gerçegi 70 kt çıkıyor umarım meteorolojistler daha dikkatli ölçmeye başlarlar değerleri. bir kaç arkadaş sanırım havacılıga uzak degişik yorumlar gördüm rüzgarı arkadan alıp uçmak demiş bu herzaman mümkün olmaz fakat irtifalara göre rüzgar degişkenlik gösterir karşı rüzgar düşük irtifayı kullanmak ta aynı etkiyi saglar ....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
emekli olunca başına geçecek yer arıyor ...açalım risk merkezini nemalansın kendisi....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
elstiri yapici olursa anlam tasir.aka kara demekle bir yere varilmaz; Thy elestirmenleri gozunuze dizinize dursun kiskancliktan catlayin siz emi bravo Thy dosta dusmana karsi agzi olan konusuyor alkis tutmak varken daha mi kolay bu yol anlasilir gibi degil.Ama konusun kimse sizin sozunuzu on paraya almiyor zaten.Iyi ucuslar Thy iyi ucuslar Turkiye, kanatlariniz tum dunyayi kucaklasin da cumle alem gorsun. Temel Beyin de siyasi gorusu beni ilgilendirmez ustelik onunla tamamen zit dunya goruslerine sahibim ama Sezarin hakki Sezar'a.Tebrikler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
eziklik bence teknik konuları tartışmak değil. bu konudaki yorumlara bile başka yorumlar katmaktır. arkadaş doğru yorum yapmış. bilgisi olmayan tek derdi thy na laf atmak olan arkadaşlara yazmış. siz niye üstünüze alınıyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000