18 Aralık 2010, Cumartesi 10:59:34

THY RAKİPLERİNDEN KORKMUYOR

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda “İstanbul ve Bölgenin Hızla Artan Hava Ulaşım Talebi ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Rolü’ konulu konferansta konuşan Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı Orhan Sivrikaya çarpıcı açıklamalarda bulundu.
  • THY ihale yoluyla ürün sağlıyor. İhalelerde de yandaşlarına kazandırma uygulaması yapılıyor. Ürünler zaten yaptırılmış, şartlar yeterince zorlaştırılmış... Tabi bu durumda değil ihaleye girmek, numune çalışması için bile kimse yatırım yapacak durumda değil. Ürünlerin bazıları için Türkiye'de bile olmayan malzeme ve teknikler gerekiyor. Bu ürünleri kim nerede gördü inceledi beğendi, neye istinaden aldı buldu getirdi düşünmek lazım. İhale şartnamesi bile 60 TL. Üreticiler malzemeleri görünce şartname bile almaya gerek görmeden geri dönüyorlar. Bu durumda ihale de usulden oluyor. Ama yinede THY büyüyor. Helal olsun mu diyelim şimdi?
  • hele dadaş hoş musan dolu musan boş musan???ayakların yan basir yoksa sen serhoş musan????
  • yahu allah aşkına bu mesajları yetkililer okumuyormu yada okuyanlar haber vermiyormu thy erzurum muduru kesınlıkle thy ye yakısmıyor biri buna dur demeyecekmı ılla erzurumluların mı dur demesi bekleniyor
  • Neden sadece havalimanında suç buluyorsunuz atadığınız müdürlerinize bir bakın nası becerili adamlar gülmekten yatarsınız adamları yolluyorsunuz istasyon müdürü olarak onlar görevlerinden başka her haltı yapıyorlar abileride var yanlarında astıkları astık kestikleri kestik ama bilmiyorlarki devlet şirketten her zaman üstlerin üstüdür ama malesef bilmiyor bu şirketin müdürleri devletin kanunlarını hiçe saymak isteyenlerede kimse dur demek istemiyor ERZURUM THY istasyon müdürü gibi ukala şımarık .................... daha çok şeyi var sayın kotil uyumayın artık THY ye zarar veriyorlar
İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda “İstanbul ve Bölgenin Hızla Artan Hava Ulaşım Talebi ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Rolü’ konulu konferans’ta konuşan THY Genel Müdürü Yardımcısı Orhan Sivrikaya, Türk Hava Yolları’nın büyümesinde en büyük engelin altyapı eksikliği olduğunu ifade etti.

Türk Hava Yolları’nın yeni uzun menzilli uçaklarının gelmesiyle Uzakdoğu ve Amerika pazarında büyümeyi hedeflediklerinden bahseden Sivrikaya şunları söyledi; Gerçekleştirdiğimiz uçuş oranlarına baktığımız zaman %3 Amerika %10 Uzakdoğu olmak üzere normalin çok altında bir seviyedeyiz. Yeni aldığımız ER tipi uçaklarla bu seviyeyi normal oranlara doğru büyütmeyi hedefliyoruz. Dünya’da trafik pastasına bakıldığı zaman Amerika, Çin, Almanya, Japonya ve İngiltere, Dünya pazarının %50’sini elinde bulunduruyor. Türkiye bu sıralama içerisinde 14. sırada. Avrupa’da rakiplerimize baktığımız zaman Fransa'nın dahi trafik olarak bizden 3 kat önde olduğu görülüyor. Bu rakamlara rağmen THY’nin, Türkiye adına bu büyük farkın açılmasına engel olduğunu görüyorsunuz” diye konuştu.

152 uçağı bulunan Türk Hava Yolları’nın, filo yaşınında 6.5 olduğuna dikkat çeken Sivrikaya, ilerleyen günlerde gelecek olan uçaklarla birlikte bu rakamın aşağılara çekileceğini kaydetti.

Sivrikaya, finansal ve operasyonel kiralama yöntemleriyle eksik olan uçak sayılarını tamamladıklarını, 2015 yılına geldiğimiz zaman 196 uçaklık bir filoya sahip olacaklarını da ifade etti.

152 uçağımız var. Filo yaş ortalamamız 6.5 yaş
2004 yılı itibariyle verdikleri 61 uçaklık siparişin ardından 2009 yılında verilen 89 uçaklık siparişin yetersiz olduğunu, fakat cesur davranmaya çalışmalarına rağmen Türkiye’deki altyapı eksikliğinin buna büyük engel taşıdığını açıklayan Sivrikaya “Gönül isterdi ki bu siparişleri daha fazla verelim. Fakat bunun için meydan ve altyapı sorunu karşımızdaki en büyük engel. Rakiplerimizden çok daha fazla büyüyebilecek bir havayolu şirketiyiz” diye konuştu.

Konferansta Türk Hava Yolları’nın yeni hat planları hakkında da açıklamalarda bulunan Sivrikaya şunları söyledi; “Washington seferinin ardından Amerika pazarına daha fazla açılmayı planlıyoruz. Önümüzdeki günlerde Los Angeles, 4. uçuş noktamız olacak. Ayrıca geniş gövdeli, uzun menzilli uçaklarımız geldikçe açmayı planladığımız Uzakdoğu’da Guanzu, Malina, Daka ve Vietnam hatları bulunuyor.

Yurtdışında rakiplerinin gelişmesine de gıptayla baktıklarını ifade eden Sivrikaya, “Sipariş verebiliyorlar, hem meydanları da geniş. Biz İstanbul gibi doğal bir hub’a sahipken bu büyümeyi engelleyen altyapı sorunumuz mutlaka çözülmelidir. Bu yüzden üçüncü havalimanı bizim için çok önemli” diyerek Atatürk Havalimanı’nda yaşanan kapasite sorununa dikkat çekti.

Sivrikaya, Atatürk Havalimanı’nın kapasitesinin tam olarak kullanılmadığını ifade ederek; “Dünyadaki rakiplerine göre AHL birçok konuda artık yetersiz kalmaktadır. Hem terminal hem paralel runway sayısı olarak. Yurtdışında bu runway sayısına sahip olan birçok havaalanında yolcu sayısının daha fazla olduğunu biliyoruz. Atatürk Havalimanı’nın bu bağlamda kapasitesinin daha verimli olarak kullanılabileceği görülmektedir. THY’nin transit yolcu sayısına baktığımızda bu oran %35, Lufthansa %57, Emirates ise %64 gibi bir transit yolcu oranına sahip. Saatlik iniş ve kalkışlara baktığımız zaman Fransa’da saatte 90 uçak iniş – kalkış yapıyorken, Türkiye’de bu oran 40’la sınırlı kalmaktadır. Dünyanın merkezi ve doğal hub’ı olan İstanbul’un bu rakamda kalmaması için yeni altyapıya ihtiyacımız var” diye konuştu.©AirportHaber.com
THY RAKİPLERİNDEN KORKMUYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 7 yıl önce
THY ihale yoluyla ürün sağlıyor. İhalelerde de yandaşlarına kazandırma uygulaması yapılıyor. Ürünler zaten yaptırılmış, şartlar yeterince zorlaştırılmış... Tabi bu durumda değil ihaleye girmek, numune çalışması için bile kimse yatırım yapacak durumda değil. Ürünlerin bazıları için Türkiye'de bile olmayan malzeme ve teknikler gerekiyor. Bu ürünleri kim nerede gördü inceledi beğendi, neye istinaden aldı buldu getirdi düşünmek lazım. İhale şartnamesi bile 60 TL. Üreticiler malzemeleri görünce şartname bile almaya gerek görmeden geri dönüyorlar. Bu durumda ihale de usulden oluyor. Ama yinede THY büyüyor. Helal olsun mu diyelim şimdi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
hele dadaş hoş musan dolu musan boş musan???ayakların yan basir yoksa sen serhoş musan????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
yahu allah aşkına bu mesajları yetkililer okumuyormu yada okuyanlar haber vermiyormu thy erzurum muduru kesınlıkle thy ye yakısmıyor biri buna dur demeyecekmı ılla erzurumluların mı dur demesi bekleniyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Neden sadece havalimanında suç buluyorsunuz atadığınız müdürlerinize bir bakın nası becerili adamlar gülmekten yatarsınız adamları yolluyorsunuz istasyon müdürü olarak onlar görevlerinden başka her haltı yapıyorlar abileride var yanlarında astıkları astık kestikleri kestik ama bilmiyorlarki devlet şirketten her zaman üstlerin üstüdür ama malesef bilmiyor bu şirketin müdürleri devletin kanunlarını hiçe saymak isteyenlerede kimse dur demek istemiyor ERZURUM THY istasyon müdürü gibi ukala şımarık .................... daha çok şeyi var sayın kotil uyumayın artık THY ye zarar veriyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000