24 Ekim 2013, Perşembe 11:23:49

THY PİSTİ İHLAL ETTİ... DİĞER UÇAK PAS GEÇTİ!

Türk Hava Yolları'nın Toronto-İstanbul seferini yapan uçağının taksi sırasında pisti ihlal ettiği ortaya çıktı.
  • Eh Nolmus yani ???...Tamam sonu cok daha vahim olabilirdi ama olmamis !!! Ama bircok arkadasin hatirlayacagi gibi böyle bir kaza uzun seneler önce Teneriffe adasinda 2 B747 ile olmustu. Pan Am ile KLM ( hatirladigim kadar ile ) carpismis idi. Umarim öncelik ile hic bir TÜRK sirketinde ve baska herhangi bir sirkette yasanmaz !!! Tüm ucucu arkadaslarimiza her daim IYI UCUSLAR !!!!
  • Avherald'da yapılan yorumlarda genellikle THY pilotlarının lisan problemi üzerine yorum yapılmış, hatta yorum yazan bir ATC son zamanlarda lisan bilgilerinde biraz gelişme oldu diye de yorum eklemiş. Ben sadece sivil havacılığa çok meraklı ve işi gereği çeşitli havayolları ile dünyanın birçok yerine uçan bir yolcuyum. Hakikaten THY'nin kendini konumlandırmak istediği yer ile pilotlarımızın ingilizce anonsları pek örtüşmüyor. Son zamanlarda bazen çok iyi ingilizcesi olan 738 ve 320 pilotlarına rastlamış olsam da genelde bir zaafiyet olduğu kesin. Bu uçuş güvenliğine ne kadar etki eder veya bugünlerde olduğu gibi kokpitde bir türk bir yabancı pilot uçarsa nasıl sonuçlar doğurur bilmek zor..
  • Bu olay bütün havayollarında olabilir ama THY OLUNCA MAALESEF BAZILARININ ANILARI, ELENMİŞLİKLERİ AKILLARINA GELİYOR ZANNEDERSEM. Laz air miş ben işin içinde olarak pek laz pilot görmedim genelde balıkesir ve eskişehirliler neden ACABA? Asıl torpilin kralı geçmişte olmuş.
  • evet torpille astronot da varmi??

Türk Hava Yolları'na ait B777-300 tipi yolcu uçağının Toronto-İstanbul seferini yapmak üzere taksi yaptığı sırada pistin iniş alanını ihlal ettiği ve bu nedenle başka bir havayoluna ait uçağın pas geçmek zorunda kaldığı ortaya çıktı.

Avherald'da yer alan habere göre, THY'nin 8 Ekim 2013 tarihinde TK18 seferini yapmaya hazırlanan TC-JJK kuyruk tescilli uçağı kalkış yapmak üzere pistte taksi yaptığı sırada 23 numaralı pistin iniş alanını ihlal etti. O sırada aynı piste iniş yapmaya hazırlanan Morningstar Air Express adlı havayolu şirketine ait B757-200 tipi bir yolcu uçağı pisti pas geçmek zorunda kaldı.

Yaşanan olay sonrasında, Morningstar Air Express'e ait uçağın Türk Hava Yolları uçağının kalkışından 15 dakika sonra Toronto Havalimanı'na iniş yapabildiği belirtildi.

THY PİSTİ İHLAL ETTİ... DİĞER UÇAK PAS GEÇTİ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

BÜLOOOO... ~ 5 yıl önce
Eh Nolmus yani ???...Tamam sonu cok daha vahim olabilirdi ama olmamis !!! Ama bircok arkadasin hatirlayacagi gibi böyle bir kaza uzun seneler önce Teneriffe adasinda 2 B747 ile olmustu. Pan Am ile KLM ( hatirladigim kadar ile ) carpismis idi. Umarim öncelik ile hic bir TÜRK sirketinde ve baska herhangi bir sirkette yasanmaz !!! Tüm ucucu arkadaslarimiza her daim IYI UCUSLAR !!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 5 yıl önce
Avherald'da yapılan yorumlarda genellikle THY pilotlarının lisan problemi üzerine yorum yapılmış, hatta yorum yazan bir ATC son zamanlarda lisan bilgilerinde biraz gelişme oldu diye de yorum eklemiş. Ben sadece sivil havacılığa çok meraklı ve işi gereği çeşitli havayolları ile dünyanın birçok yerine uçan bir yolcuyum. Hakikaten THY'nin kendini konumlandırmak istediği yer ile pilotlarımızın ingilizce anonsları pek örtüşmüyor. Son zamanlarda bazen çok iyi ingilizcesi olan 738 ve 320 pilotlarına rastlamış olsam da genelde bir zaafiyet olduğu kesin. Bu uçuş güvenliğine ne kadar etki eder veya bugünlerde olduğu gibi kokpitde bir türk bir yabancı pilot uçarsa nasıl sonuçlar doğurur bilmek zor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Torpil ~ 5 yıl önce
Bu olay bütün havayollarında olabilir ama THY OLUNCA MAALESEF BAZILARININ ANILARI, ELENMİŞLİKLERİ AKILLARINA GELİYOR ZANNEDERSEM. Laz air miş ben işin içinde olarak pek laz pilot görmedim genelde balıkesir ve eskişehirliler neden ACABA? Asıl torpilin kralı geçmişte olmuş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Balikesir-Eskisehir ~ 5 yıl önce
Dostum bu sizde neden bir torpil imaji yaratti anlamak zor. Eger bu sehirlerde biraz yasamis olsaydiniz jet gurultusu ile buyuyen bir cok cocuk gibi sizde havaciliga dogustan hevesli olurdunuz...
torpille pilot?? ~ 5 yıl önce
evet torpille astronot da varmi??

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000