11 Ekim 2010, Pazartesi 12:08:22

THY PİLOTUNDAN HAYATİ HATA

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Hatay seferini yapan uçağı, pilotun iniş takımlarını toplamaması yüzünden fazla sarfiyat yaparak yakıt kritiğine girdi. Uçak Konya Havaalanı’na teknik iniş yaptı.
  • Sıfır hata olması gereken mesleklerden biri de pilotluk. Ben hata değil daha çok ihmal görüyorum.Pilotun mu ihmali var,teknik ekibin mi,yoksa şirket yöneticilrinin mi ihmali var araştırılması gerekir.Bu olayı normal basit bir hata gibi göremeyiz, görürsek kazalarıda normal görmemiz gerekir.
  • Eeeee... nolmuş yani?..Sizin başınıza da gelebilir...Siz hiç hata yapmadınız mı?..Belki aşırı yorgundular..belki yıllık izin bile kullanmadılar..siz hiç hata yapmadınız mı?İdari hata yok mu acaba?..Ne askeri ,ne sivili...ne alakası var ARKADAŞLAR....Emniyetli uçuşlar...
  • burada yorum yapan "gercek pilotlari" tenzih ederek yaziyorum... memlekette ne kadar cok futbol ,ekonomi, siyaset, hukuk, jeoloji yorumcusu ! varsa burada da o kadar cok pilot, airbus, boeing yorumcusu var.. Hincal gibi, kutahlayli gibi.. hani sorsan yav su mesele nedir diye hemen zipliyorlar.. misal ne alakasi var van, diyarbakirdaki ucelim kazalarla bu haberin ? ya da o kazalarin olus sebebi ile ? amac zemin dedegistirip giydirmekse acikca yaz daha mert olur, yok sirf giydirmekse amac o zaman gercekten bildigin konuda yaz.. bilen de bilmeyen de yorumlamis. kisca
  • camianızı cigerine kadar bilirim benim agzımı açtırtma...efendi ol adam sansınlar...

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Hatay seferini yapan uçağında, eşine ender rastlanan bir olay yaşandı.

THY’ye ait Airbus 319 tipi uçak, Hatay’a gitmek üzere  17 Eylül günü saat 16.30’da Atatürk Havalimanı’ndan kalktı.

Uçağın kokpit ekibi, uçak tırmanışını gerçekleştirirken kalkış check list’inde ilk sırada olmasına rağmen iniş takımlarını toplamayı unuttu.

Kokpit ekibi, uzun süre  iniş takımlarının açık olduğunu farketmedi. Uçak iniş takımları açık olduğu için 23 bin feet’in üzerine çıkamadı ve seyrini o yükseklikte gerçekleştirdi.  Uçaktaki  vibrasyon (titreme) 20’ye kadar çıktı, pilotlar geç de olsa iniş takımlarının açık olduğunu farketti. Ancak alçak irtifada seyreden ve iniş takımları açık olan uçağın yakıt sarfiyatı yüzde 30’a yakın arttığı için uçak yakıt kritiğine girdi. Uçağın kaptan pilotu en yakın havaalanına inme kararı aldı.

Uçak saat 17.22’de Konya Havaalanı’na teknik iniş yaptı. Burada yakıt ikmali yapılan uçak, 19.52’de Hatay’a gitmek üzere yeniden havalandı.

Uçağın iniş takımlarının açık unutulması  havacılıkta nadir karşılaşılan ancak skandal olarak nitelendirilen bir durum. Uzmanlar, ekibin yorgunluğunun bu tür istisnai durumların yaşanmasında etkili olabileceğini kaydederken, iniş takımlarının açık olması sebebiyle ışıklı uyarı sisteminin mutlaka devreye girdiğini ancak pilotların bunu farketmemiş olabileceğini bildirdi.

Uzmanlar, açık iniş takımlarının uçağın yakıt sarfiyatını, uçağın cinsi, ağırlığı, motorlarının durumu ve irtifasına göre artırdığını söylerken, iniş takımları açık bir uçağın, kaporta kapağı açık halde hareket eden otomobil ile aynı durumda olduğunu bildirdi.

Bu arada, ilginç olayın kahramanı kokpit ekibinin iki Almanya uçuşundan sonra  iki de iç hat seferi yapması, aşırı yorgunluğun bu olayda etkili olma ihtimalini kuvvetlendiriyor.

©AirportHaber.com ÖZEL

THY PİLOTUNDAN HAYATİ HATA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (87)

Misafir ~ 8 yıl önce
Sıfır hata olması gereken mesleklerden biri de pilotluk. Ben hata değil daha çok ihmal görüyorum.Pilotun mu ihmali var,teknik ekibin mi,yoksa şirket yöneticilrinin mi ihmali var araştırılması gerekir.Bu olayı normal basit bir hata gibi göremeyiz, görürsek kazalarıda normal görmemiz gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Eeeee... nolmuş yani?..Sizin başınıza da gelebilir...Siz hiç hata yapmadınız mı?..Belki aşırı yorgundular..belki yıllık izin bile kullanmadılar..siz hiç hata yapmadınız mı?İdari hata yok mu acaba?..Ne askeri ,ne sivili...ne alakası var ARKADAŞLAR....Emniyetli uçuşlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
burada yorum yapan "gercek pilotlari" tenzih ederek yaziyorum... memlekette ne kadar cok futbol ,ekonomi, siyaset, hukuk, jeoloji yorumcusu ! varsa burada da o kadar cok pilot, airbus, boeing yorumcusu var.. Hincal gibi, kutahlayli gibi.. hani sorsan yav su mesele nedir diye hemen zipliyorlar.. misal ne alakasi var van, diyarbakirdaki ucelim kazalarla bu haberin ? ya da o kazalarin olus sebebi ile ? amac zemin dedegistirip giydirmekse acikca yaz daha mert olur, yok sirf giydirmekse amac o zaman gercekten bildigin konuda yaz.. bilen de bilmeyen de yorumlamis. kisca

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
camianızı cigerine kadar bilirim benim agzımı açtırtma...efendi ol adam sansınlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000