18 Nisan 2017, Salı 09:40:11

THY pilotlarının ‘kur’ isyanı

Türk Hava Yolları Akademi’de eğitim alan 800 civarında pilot, eğitim giderlerinin euro üzerinden alınmasından dolayı oluşan kur farkına isyan etti. THY’ye 100 bin euro borçlanan pilotlar, kurun sabitlenmesini istiyor.
  • "Akademi mezunları" denilmesi hayli yanlış olmuş. Lütfen kimse benim ve buradaki yazıdan haberi dahi olmayan diğer "100'lerce" kişinin adına yazılar yayınlatıp iç meselelerimizi yazmasın. Kendi adınıza konuşun sayın bu yazıyı yayınlatanlar.
  • İşte bu yüzden tk'da uçmam. önce insanlık, ego değil. sıfatınızı kenara bırakın, kişiliğinizle ön plana çıkın. küstah küstah cevaplar, yazılar. nerede hani bedava uçacak pilot? maaş aldığına şükret nedir bir de? emeğin o senin, alacaksın tabi. sen uçsana bedava madem capitano.
  • maaşların tl olup borcun eur olarak ödenmesi, herşeyi geçtim ciddi bir haksızlıktır. o zaman eur maaş vermelisin ey holy THY!!!
  • Arkadaslar, bazi yorumlar gercekten cok sasirtici ve sacma. Kendi adima konusayim 3.30 dan sozlesme yapsam 3.90 a sesim cikmazdi. Ama ben 2.30 dan sozlesme yapan gruplardanim. Bu yaziyi gonderen arkadas belliki yeni. 2.30 tan 4.00 gercekten buyuk bir fark. Madem konu buraya kadar gelmis aciklayayim. 3.50 lere geldiginde euro zaten kimsenin sesi cikmadi. Ama 4.0 leri bulmaya baslayinca ister istemez sirketimize konuyu sunduk. Cunku 10 olmayacaginin bir garantisi yok. Sirketin menfaati dogrultusunda egitim kurumuna odendigi kurdan sabitleme gibi. Bu konu egitimin cok baslarinda zaten gundeme geldi. Bize ust duzey bir yonetici tarafindan euronun son 5 yilina bakin zaten belli bir orani gecmez dendi. Boyle olacagini kimse bilemezdi. Biz bu riski zaten bilerek aldik. Kaygimiz ileriye donuk daha sacma kur dalgalanmalaridir. Suanki guncel kurlardan sozlesme yapan arkadaslari takdir ediyorum ben cesaret edemezdim :)

Türk Hava Yolları Akademi’de eğitim alan 800 civarında pilot, eğitim giderlerinin euro üzerinden alınmasından dolayı oluşan kur farkına isyan etti. THY’ye 100 bin euro borçlanan pilotlar, kurun sabitlenmesini  istiyor.

Türk Hava Yolları’nın kendi bünyesinde eğitim verdiği pilot adayları, eğitim giderlerini döviz üzerinden maaşlarından kesilmesine isyan etti. Eğitim giderlerinin karşılığı olarak THY’ye 100’er bin euro borçlanan ve 10 yıl boyunca geri ödemek zorunda olan pilotlar, kurun yükselmesinden dolayı büyük sıkıntıya düştü. Bugünün kuru ile maaşlarından 833 euro karşılığı yaklaşık 3 bin 200 TL kesilen pilotlar, son bir yılda kur farkından dolayı mağdur oldu. 100 bin euro karşılığı THY’ye geçen yıl 320 bin TL borcu olan pilotların bugün kur farkı nedeniyle THY’ye ödemeleri gereken tutar 390 bin TL’nin üzerine çıktı.

Bir platform oluşturarak Airporthaber aracılığıyla seslerini duyurmak isteyen THY pilotları, ortaya çıkan mağduriyetlerini şu sözlerle dile getirdiler:

“Öncelikle bütün Türkiye havacılık camiasının takip ettiği tek dijital mecra olmanızdan ötürü sizleri kutluyoruz. Bizler 800 kişilik THY Anonim Ortaklığı çalışanı ikinci pilot grubuyuz. Hepimiz THY Akademi'ye sizin de bildiğiniz ve sitenizde zaman zaman yer verdiğiniz uzun eleme süreçlerinden geçerek kabul edildik, eğitim aldık ve hali hazırda ikinci pilot olarak Bayrak Taşıyıcı firmamızda gururla çalışıyoruz. Bilindiği üzere Şirketimiz eğitim masraflarımızı karşıladı ve 100.000 € tutarında 10 yıl geri ödemeli olacak şekilde bir sözleşme imzalattı. Her ay maaşlarımızdan 833€ karşılığı o günün kurundan TL tutar olacak şekilde kesinti yapılıyor. Ancak maaşların TL cinsinden yatırılması sebebiyle, Euro kurunun çok yükselmesinden ötürü borç miktarı sürekli artmakta. Kurun sabitlenmesi isteğimizi toplu olarak Tip Müdürlüklerine iletmiş olsak da herhangi bir geri dönüş alamamaktayız.
Sayın Cumhurbaşkanımızın emriyle 15 Temmuz sürecinden sonra Devlet ihalelerinin dahi TL üzerinden yapılmasının zorunlu tutulduğu bir dönemde, Şirket tarafından gerçekleştirilmiş ve ödenmiş harcamaların bize Euro cinsinin günlük kur karşılığı üzerinden geri ödetilmesi, bu yolla biz çalışanlar üzerinden finansal bir kazanç sağlanması adil midir ? Kötü finansal durumlar sebebiyle maaş zammı yapılmaması konusu oylandığında %99 çoğunlukla adeta "feda" dediğimiz bir dönemde bize haksızlık yapıldığını düşünüyoruz.

Mantıklı ve hakkaniyetli olan, herkesin borcunun fatura kesim tarihi veya eğitim başlangıç tarihindeki €/TL kuruna göre TL cinsinden sabitlenmesi ve aylık olarak maaştan kesinti yapılmasıdır. Sizlerden ricamız bizim de sesimiz olmanız ve durumu kamuoyuyla paylaşmanız.

Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz.

Akademi Mezunları


©AirportHaber

THY pilotlarının ‘kur’ isyanı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (256)

Akademi-fo ~ 1 yıl önce
"Akademi mezunları" denilmesi hayli yanlış olmuş. Lütfen kimse benim ve buradaki yazıdan haberi dahi olmayan diğer "100'lerce" kişinin adına yazılar yayınlatıp iç meselelerimizi yazmasın. Kendi adınıza konuşun sayın bu yazıyı yayınlatanlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
capitano ~ 1 yıl önce
İşte bu yüzden tk'da uçmam. önce insanlık, ego değil. sıfatınızı kenara bırakın, kişiliğinizle ön plana çıkın. küstah küstah cevaplar, yazılar. nerede hani bedava uçacak pilot? maaş aldığına şükret nedir bir de? emeğin o senin, alacaksın tabi. sen uçsana bedava madem capitano.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tk ~ 1 yıl önce
sen zaten uçamıyorsun
alpalpalpalpalp ~ 1 yıl önce
maaşların tl olup borcun eur olarak ödenmesi, herşeyi geçtim ciddi bir haksızlıktır. o zaman eur maaş vermelisin ey holy THY!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo ~ 1 yıl önce
Arkadaslar, bazi yorumlar gercekten cok sasirtici ve sacma. Kendi adima konusayim 3.30 dan sozlesme yapsam 3.90 a sesim cikmazdi. Ama ben 2.30 dan sozlesme yapan gruplardanim. Bu yaziyi gonderen arkadas belliki yeni. 2.30 tan 4.00 gercekten buyuk bir fark. Madem konu buraya kadar gelmis aciklayayim. 3.50 lere geldiginde euro zaten kimsenin sesi cikmadi. Ama 4.0 leri bulmaya baslayinca ister istemez sirketimize konuyu sunduk. Cunku 10 olmayacaginin bir garantisi yok. Sirketin menfaati dogrultusunda egitim kurumuna odendigi kurdan sabitleme gibi. Bu konu egitimin cok baslarinda zaten gundeme geldi. Bize ust duzey bir yonetici tarafindan euronun son 5 yilina bakin zaten belli bir orani gecmez dendi. Boyle olacagini kimse bilemezdi. Biz bu riski zaten bilerek aldik. Kaygimiz ileriye donuk daha sacma kur dalgalanmalaridir. Suanki guncel kurlardan sozlesme yapan arkadaslari takdir ediyorum ben cesaret edemezdim :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000