08 Kasım 2017, Çarşamba 12:00:00

THY pilotlarını kur çarptı

Türk Hava Yolları pilot akademisinden mezun olan pilotları adeta kur çarptı. Döviz ile THY’ye borçlanan pilotlar, yıllardır maaşlarından kesinti yapılmasına rağmen borçlarını eritemiyor.
  • Ata'da 1 yıl harekatçılık yapıp havaşın kurum içi çalışma ortamını sevmedigim için asıl işim olan e-ticaret uzmanlığına döndüm ortalama 4 bin tl kazanıyorum. Havacılığı sevmis olmam ve ekonomik nedenlerle akademiye başvurdum Dlr araştırıken tartışmanın tamamını okudum. Kur farkını borsa oynayarak sübvanse edebilirim. :) Ben F/O olurum ya da olmam bu sonraki iş ama kokpit ekibinin yaptığı işi küçümsemek, aldığı parayı sorgulamak tam anlamıyla hem cahillik hem ahlaksızlık. Bu sorun toplumun her katmanında var. Eşim öğretmen saat 13 gibi dersini bitirip eve gelmesi 3 bin tl maaş alması bile bu kör cahillerin zoruna gidiyor. 50 seneye kadar yapay zeka gerçek anlamda yerleştiğinde bu vasıfsızların akibeti için şimdiden çözümler düşünülüyor. Bu sitenin de sorunu loginsiz yorum yapılıyor olması. Adam binlerce saat uçmuş fikir beyan ediyor, çapısızın biri geliyor muhabbetin içine ediyor. Yol geçen hanı gibi olmuş. Cocpit from ground, -go ahead, we are ready for pushback and waiting your clerence, release break pls. ;) have a nice flight.
  • bırı dur desın artık...
  • herşeyi bilen tiplere sormak istiyorum, size borcunuz uç senede ikiye katlandı, ister beğen ister beğenme deseler ne düşünürdünüz? başkalarının hayatlarıyla ilgili atıp tutmak ne kadar kolay, yazık size !..
  • Bravo. Nihayet akıllı biri çıktı. Aynen öyle, benim dilim söylemeye varmadı ama arkadaş söylemiş. EMİR KULUSUNUZ. Bir tanıdık TIR ŞOFÖRÜ Avrupa'ya gidiyor. Sen gittiğin yatıdan 12 saatte Face'e instagram'a zor fotoğraf yetiştirirken bu adam gittiği rotada bazen istediği kadar kalıyor istediği macerayı yaşıyor. Akademi mezunları kadar geliri var. 0 borcu var.üstüne sıkıldığı zaman işe gitmiyor. Sen 1 ay desene planlamaya ben biraz ara vericem ? Bu yaz macera yapıcam dünyanı gezicem. Hadi de. göreyim senin etkini, karakterini, ağırlığını. O tır şoförü adam Akademi mezunundan daha rahat daha üstün. Üstüne bir de böyle ortalarda kasılmıyor.

Türk Hava Yolları pilot akademisinden mezun olan pilotları adeta kur çarptı. Döviz ile THY’ye borçlanan pilotlar, yıllardır maaşlarından kesinti yapılmasına rağmen borçlarını eritemiyor.

Türk Hava Yolları Pilot Akademisi’nden mezun olarak kokpitteki yerini alan pilotlar, son yıllarda döviz kuru mağduru oldu.  THY’nin açtığı yetiştirilmek üzere pilot alım ilanına başvuran adaylar, yaklaşık 100 bin euro karşılığında eğitim alarak THY’ye borçlandı. Pilotlar, eğitim sonrasında işe başladıklarında bu tutar her ay ortalama 900-1000 euro miktarında maaşlarından kesilmeye başlandı.

Türk lirası olarak maaş alan pilotlar her yıl yükselerek rekor kıran euro ödemeleri yüzünden ödedikleri paralar adeta havaya gitti.
Örneğin 2012 yılında pilot akademisinden mezun olarak THY’de uçmaya başlayan bir pilot, o günkü euro kuru baz alındığında THY’ye, 100 bin euro karşılığı 230 bin TL borçlandı.

2012 yılı ortalama euro kuru baz alındığında o yıl yaklaşık 24 bin 800 TL maaşından kesildi. 2013 yılında ise euro kuru ortalama 2.52’ye yükseldi. O yıl içinde ise 27 bin 200 TL ödedi.  2014 yılında Euro 2.90 TL’ye çıktı, ödenen para ise yıllık 31 bin 300’e yükseldi. 2015 yılında ise euro 3 TL oldu, kesinti 32 bin 400 TL’ye çıktı.

2016 yılında euro ortalama fiyatı 3.33 olarak hesaplandığında kesinti miktarı yıllık 35 bin 960 TL’ye ulaştı. Bu yıl ise şu anda 4.50 seviyelerini zorlayan euro, ortalama 4 TL’den hesaplandığında ödenen miktar 43 bin 200 TL olarak ortaya çıktı.

Rakamlar alt alta toplandığında THY’nin kesinti miktarı yaklaşık 195 bin TL’ye ulaştı. THY’ye borçlandığı ilk yıl 100 bin euro karşılığı 230 bin euro borcu olan bir pilotun 195 bin TL ödedikten sonra 35 bin TL borcu kalmasına rağmen bugünkü kurdan dolayı borcu hiç erimedi. 35 bin TL TL karşılığında yaklaşık 7 bin 700 euro borcu kalması gereken pilotun kur darbesinden dolayı 35 bin euro karşılığı olan yaklaşık 157 bin TL daha borcu kaldı.  Pilotlar, ödemelerin TL’ye dönüştürülmesi için zaman zaman dilekçeler yazsa da THY yönetimi euro kurundan kesinti yapmaya devam etti.

©AirportHaber

THY pilotlarını kur çarptı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (214)

mhb ~ 3 ay önce
Ata'da 1 yıl harekatçılık yapıp havaşın kurum içi çalışma ortamını sevmedigim için asıl işim olan e-ticaret uzmanlığına döndüm ortalama 4 bin tl kazanıyorum. Havacılığı sevmis olmam ve ekonomik nedenlerle akademiye başvurdum Dlr araştırıken tartışmanın tamamını okudum. Kur farkını borsa oynayarak sübvanse edebilirim. :) Ben F/O olurum ya da olmam bu sonraki iş ama kokpit ekibinin yaptığı işi küçümsemek, aldığı parayı sorgulamak tam anlamıyla hem cahillik hem ahlaksızlık. Bu sorun toplumun her katmanında var. Eşim öğretmen saat 13 gibi dersini bitirip eve gelmesi 3 bin tl maaş alması bile bu kör cahillerin zoruna gidiyor. 50 seneye kadar yapay zeka gerçek anlamda yerleştiğinde bu vasıfsızların akibeti için şimdiden çözümler düşünülüyor. Bu sitenin de sorunu loginsiz yorum yapılıyor olması. Adam binlerce saat uçmuş fikir beyan ediyor, çapısızın biri geliyor muhabbetin içine ediyor. Yol geçen hanı gibi olmuş. Cocpit from ground, -go ahead, we are ready for pushback and waiting your clerence, release break pls. ;) have a nice flight.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
4,60 oldu 15.11.2017 ~ 8 ay önce
bırı dur desın artık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Durmaz ~ 8 ay önce
3 aya 5 i zorlar.
fo ~ 8 ay önce
herşeyi bilen tiplere sormak istiyorum, size borcunuz uç senede ikiye katlandı, ister beğen ister beğenme deseler ne düşünürdünüz? başkalarının hayatlarıyla ilgili atıp tutmak ne kadar kolay, yazık size !..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ben ~ 8 ay önce
Derdim ki burasi Turkiye bunun ornekleri daha once defalarca tekrarlandi. insanlarin borclari 4e katlandi. Bu yuzden insanlar zorunda kalmadikca doviz ile borclanmayacaigni aci tecrubelerden biliyor. cok da uzaga dayanmiyor 10 yil oncesina bakmak yeter. Sadece pilotlar icin degil yuzbinlerce esnaf, is yeri sahibi icin durun daha vahim. universite mezunu Akadmiye giren kendini akilli secilmis elit atfeden insanlar bunu zaten biliyor olmasi lazim. Universitelerinde ne ogretiyorlar merak ediyorum bu akademililerin. Bilmiyorsa da ogrenmis olurlar. Bu konunun nedenini sorabilirsin fakat muhattabin THY keisnlikle degil seni yonetenler. tabi harika akademililere o kadar kalipliysa sorabilirler.
Neden'e ~ 8 ay önce
Bravo. Nihayet akıllı biri çıktı. Aynen öyle, benim dilim söylemeye varmadı ama arkadaş söylemiş. EMİR KULUSUNUZ. Bir tanıdık TIR ŞOFÖRÜ Avrupa'ya gidiyor. Sen gittiğin yatıdan 12 saatte Face'e instagram'a zor fotoğraf yetiştirirken bu adam gittiği rotada bazen istediği kadar kalıyor istediği macerayı yaşıyor. Akademi mezunları kadar geliri var. 0 borcu var.üstüne sıkıldığı zaman işe gitmiyor. Sen 1 ay desene planlamaya ben biraz ara vericem ? Bu yaz macera yapıcam dünyanı gezicem. Hadi de. göreyim senin etkini, karakterini, ağırlığını. O tır şoförü adam Akademi mezunundan daha rahat daha üstün. Üstüne bir de böyle ortalarda kasılmıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000